University of Porto, Portugalia

Porto to drugie co do wielkości miasto w Portugalii. Położone jest nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Duero. Zespół miejski, wg danych statystycznych, w roku 2014 był zamieszkiwany przez ok. 1,5 miliona mieszkańców. W odległości 11 km od centrum znajduje się port lotniczy. Z Polski bezpośrednie loty do Porto odbywają się z Wrocławia i Warszawy.

Uczelnia

University of Porto jest uczelnią państwową, drugą największą po uczelni w Lizbonie. Posiada 14 wydziałów oraz szkołę biznesową . Na Wydziale Ekonomii studiowało wielu studentów z zagranicy. Wydział mieści się przy Polo Universitario,  przy żółtej linii metra, ok. 10 minut pieszo od stacji.

Zajęcia na poziomie magisterskim czasami zaczynają się późno i kończą o 21.30. Jedne zajęcia trwają 3 godziny, z krótką przerwą.

Przykładowe zajęcia, które wybrał jeden z uczestników programu Erasmus+:

  • Multi Agent System – forma zaliczenia: dwa projekty w parach oraz test, z odpowiedziami otwartymi. Prowadzący bardzo pomocny. Zajęcia łączą wiedzę teoretyczną z praktyczną np. poprzez symulacje makroekonomiczne.
  • Data Mining II – zaliczenie w formie 3 projektów.
  • Economic Modelling – zajęcia wymagały pracy przez cały semestr – cotygodniowe zadania domowe i testy. Bardzo dobry i szybki kontakt z prowadzącym.
  • Business 2 Business Marketing – ciekawe i praktyczne zajęcia, zaliczenie w formie dwóch grupowych case’ów, egzaminu i dodatkowe punkty za aktywność. Przedmiot trwał tylko przez połowę semestru.
  • Applied Investment Strategies – zaliczenie w formie egzaminu, przedmiot zaczął się w drugiej połowie semestru. Przedmiot ciężki dla osób nie posiadających wiedzy z podstaw finansów.

Pełna oferta przedmiotów dostępna jest na stronie: oferta.

Studenci mają dostęp do biblioteki oraz czytelni, z miejscem do nauki. Wydziały ulokowane są w kilku miejscach w mieście.

Na terenie działają dwa bufety.

Uczelnia oraz wydział organizowały Orientation Day. Kontakt z biurem oceniany był jako bardzo dobry.  University of Porto funkcjonuje program Buddy. Prowadzi go również ESN Porto.

Źródło: Pixabay

Pogoda

Klimat w Porto jest umiarkowanie ciepły. Średnia roczna temperatura to 14.4 °C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, a najzimniejszym styczeń. Najwięcej opadów występuje w okresie zimowym (listopad – luty).

Klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością i w wielu mieszkaniach, zwłaszcza na wynajem, w miesiącach zimowych  można spotkać grzyb na ścianach i suficie.  Warto zabrać ciepłe ubrania, parasol,  bowiem bywa wietrznie i deszczowo.

Zakwaterowanie

Wynajęcie pokoju to koszt od ok. 250 EUR miesięcznie, plus opłaty od 30-50 EUR. Warto nawiązać kontakt z osobami, które kończą pobyt w Porto – można wtedy uniknąć wpłaty depozytu.

Uczelnia dysponuje miejscami dla 1192 studentów w 9 Hall of Residence na 3 kampusach. Limitowana liczba miejsc dostępna jest również dla studentów programu Erasmus+.

Źródło: Pixabay

Koszty utrzymania

Koszt biletu miesięcznego na komunikację miejską to 23 euro. Metro działa w godzinach 6:00 – 1:00, w nocy jeżdżą autobusy nocne.

Koszty życia są wyższe niż w Polsce, ale relatywnie niskie w porównaniu do innych europejskich miast. Kawa w kawiarni jest tańsza niż w Polsce. Zakupy najlepiej w Pingo Doce, Lidlu. Nieco droższymi sklepami są Aldi, Mercadona i Mini Preco.

Koszty posiłków w uczelnianym bufecie to od 2,20 EUR do 4,05 EUR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s