ESCE International Business School, Paris

Paryż, stolica Francji, to miasto które co roku przyciąga setki turystów z całego świata- trzecie najczęściej odwiedzane na świecie miasto. Położony jest nad Sekwaną, a w granicach administracyjnych zamieszkuje ponad 2 miliony ludzi ( w całym zespole miejskim ponad 12 milionów). W 1900 roku w Paryżu uruchomiona została pierwsza linia metra. Paryż to 20 dzielnic, których numeracja ułożona jest spiralnie i ma początek w najstarszej części.

Do centrum miasta, w zależności od lotniska na którym lądujemy, bez problemu dotrzeć można metrem, autobusem lub pociągiem. Z Poznania tanimi liniami polecimy na Beauvais-Tillé, które oddalone jest od miasta o ok. 80 km.

Uczelnia

ESCE International Business School jest uczelnią prywatną, założoną w 1968 roku,  na której studiuje ok. 25 tys. studentów. Położona jest w centrum miasta, nieopodal Wieży Eiffel’a. Uczelnia współpracuje z 190 partnerami z zagranicy, choć studenci obcokrajowcy nie stanowią dużej grupy. Semestr zimowy rozpoczyna się na początku września, a wiosenny na początku stycznia. Zajęcia odbywają się w języku francuskim lub angielskim, a obecność jest obowiązkowa. Duży nacisk kładziony jest na aspekt praktyczny zajęć i pracę zespołową. Część zaliczenia stanowi przygotowanie wyznaczonych zadań, prezentacji lub projektów.

Uczelnia zapewnia dostęp do komputerów i drukarek, wirtualnej biblioteki, pakietu Office oraz stołówki. Na początku pobytu organizowane są Orientation sessions, podczas których udzielane są informacje jak wystąpić o  dofinansowanie do mieszkania (CAF), zgodę na pobyt czasowy, czy ubezpieczenie. ESCE oferuje również program Buddy. Dla studentów z wymiany organizowanych jest wiele wydarzeń , które są okazją do poznania nowych ludzi oraz zwiedzania Francji.

Kontakt z International Relations Office był czasem utrudniony, a czas oczekiwania na odpowiedź drogą mailową wydłużony.

Z ofertą przedmiotów można zapoznać się tutaj: Oferta, welcome guide.

Zakwaterowanie

Uczelnia nie posiada akademika, jednak oferuje różne możliwości zakwaterowania zarówno prywatne pokoje, akademiki jak i hostele. Cité Internationale Universitaire de Paris (https://www.ciup.fr/en/) to kampus studencki położony w odległości 30 minut jazdy metrem do uczelni. Na terenie kampusu znajduje się 40 akademików, różniących się architektonicznie, w zależności od kraju, który budynek ufundował.  To małe, zamknięte miasteczko, w którym jest siłownia, basen, bank, w którym bez problemu można otworzyć konto i stołówka . Czynsz to od ok. 480 EUR miesięcznie.

Koszty utrzymania

Koszty życia w Paryżu są zdecydowanie droższe niż w Polsce. Zakupy spożywcze warto robić w supermarketach. Bilet miesięczny na komunikację miejską to wydatek 70 EUR. Zwiedzanie najsłynniejszych zabytków nic nie kosztuje, bowiem wstępy do muzeów są dla studentów bezpłatne.

Źródło: Pixabay 22.07.2020

Czas wolny

Paryż nazywany często „miastem świateł”, żyje do późnych godzin nocnych. W ciągu dnia można wybrać się do znanych muzeów, pospacerować bulwarami, zajrzeć do dzielnicy biznesowej La Defense, zatrzymać się w małej café z ogródkiem na chodniku na maślanego croissanta i czarną kawę, czy złapać oddech w jednym z licznych parków. Można skorzystać z oferty  wydarzeń organizowanych przez uczelnię dla studentów z wymiany, wybrać się poza Paryż do Wersalu, czy Disneylandu.

 

Źródło: Pixabay 22.07.2020

Pogoda

Paryż ma klimat umiarkowany (temperatury  pomiędzy 10 a 32 stopnie), choć zdarzają się upalne dni podczas lata i mroźne podczas zimy. Warto zabrać cieplejszą odzież, a ponadto zawsze mieć przy sobie parasol lub kurtkę przeciwdeszczową, bowiem dość często i niespodziewanie pada.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s