University of Chemistry and Technology, Praga

dnia

Praga jest stolicą i największym miastem Czech. Położone nad Wełtawą ponad milionowe miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym i akademickim. Zabytkowe centrum Pragi wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z Polski do Pragi można łatwo dotrzeć samochodem lub autobusem.

ancient-21808_1920

Pogoda

Ze względu na położenie geograficzne klimat w mieście jest umiarkowanie ciepły. Opady deszczu występują cały rok. Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem (temperatura może spaść poniżej 0), a najcieplejszym lipiec.

Uczelnia

University of Chemistry and Technology jest uczelnią państwową. Został założony w 1952 roku, ale jego początki sięgają roku 1809 i jest największą uczelnią z zakresu chemii w Czechach. Każdego roku studia na 4 wydziałach zaczyna 3600 studentów. Uniwersytet współpracuje z ponad 100 uczelniami partnerskimi i corocznie gości  ok. 150 studentów programu Erasmus+.

Na początku pobytu dla studentów z wymiany organizowany jest Orientation Day. Na uczelni działa także program Buddy, a kontakt z International Office jest doskonały.

Uczelnia zapewnia dostęp do biblioteki, drukarni oraz oferuje zniżki dla studentów korzystających ze stołówki.

Przykładowe przedmioty oferowane w roku akademickim 2019/2020: Intellectual Capital Management; Management of Enterprise Processes; Water Treatment; Industrial and Food Microbioolgy; Industrial and Food Microbiology: Laboratory – uczelnia rekomendowana dla kierunku Towaroznawstwo.

Forma zaliczenia zajeć to egzaminy, a z języka czeskiego zaliczenie.

Zakwaterowanie

Koszt mieszkania w akademiku to 110 EUR, a na początku semestru można kupić na aukcji charytatywnej, za niewielkie kwoty wyposażenie do mieszkania.

prague-4060705_1920

Źródło: Pixabay 17.07.2020

Czas wolny

Praga to wyjątkowe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie w wolnym czasie. Można zwiedzać zabytkową część miasta, spędzić czas na Hradczanach i Złotej Uliczce, urokliwej Małej Stronie (Malá Strana), w okolicy mostów nad Wełtawą i „tańczącego domu” (Tančící dům), odwiedzić liczne muzea, czy spróbować tradycyjnych czeskich potraw, jak zupa ziemniaczana lub czosnkowa, słynne knedliki (knedlíky), smażony ser, oraz znanego na całym świecie czeskiego piwa.

the-dancing-house-4355759_1920

Źródło: Pixabay

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s