Universität Regensburg (Niemcy)

Regensburg (w j. polskim Ratyzbona) to bardzo czyste i zadbane miasto położone w Bawarii, nad Dunajem. W odległości 4 godzin jazdy autobusem do Pragi i 4 pociągiem do Wiednia. Liczba mieszkańców to ponad 160 tys. W mieście funkcjonują 3 uczelnie wyższe. W lipcu 2006 Stare Miasto w Ratyzbonie wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie i jedno z najstarszych w Niemczech. Nie jest jednak miastem turystycznym.

Transport

Z Poznania można polecieć do Monachium (koszt ok. 100 EUR, a następnie pociągiem (koszt pociągu z lotniska 20 EUR) do Ratyzbony lub pociągiem z przesiadka w Berlinie i Nürnberg (ok. 130 EUR).

Źródło: Pixabay 02.06.2020

Zakwaterowanie, koszty utrzymania

Mieszkania warto szukać na portalach, np. wg-gesucht.de. koszt to ok. 370 EUR miesięcznie plus kaucja. Miejsce w akademiku np. przy Dr.-Gessler-Straße to koszt ok. 350 EUR za pokój z własną kuchnią i łazienką.

Ceny są porównywalne do polskich cen, jednak koszty życia droższe, a otrzymane stypendium nie wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków związanych z mobilnością. Studenci mogą jednak podjąć pracę. Kwota wolna od podatku to 450 EUR.

Uczelnia

Universität Regensburg to uczelnia publiczna, na której studiuje pond 20 tys. osób. Campus jest bardzo duży, a by ułatwic sobie poruszanie warto skorzystać z aplikacji, które pomagają znaleźć salę.

Wg relacji uczestnika programu Erasmus+  zajęcia prowadzone są trochę inaczej niż w UEP.  Profesorowie prowadzą wykłady, a raz w tygodniu można umówić się na spotkanie i konsultacje. Ćwiczenia prowadzone są przez magistrów. Studenci aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach i przygotowują się do zajęć. Poziom nauczania jest bardzo wysoki. Semestr kończy się egzaminami pisemnymi i ustnymi, takimi jak dla studentów studiujących na uczelni ( dostęp do egzaminów z z poprzednich lat pozwala dobrze się przygotować). Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego to min. B2 i dobrze znać słownictwo biznesowe i ekonomiczne.

Na terenie uczelni można zjeść smaczne i tanie posiłki.

W czasie sesji z biblioteki dobrze jest korzystać od rana (duża liczba chętnych).

W organizowaniu miejsca w akademiku pomoże International Office, ale można szukać również na własną rękę. w akademikach nikt nie kontroluje kto nocuje, czy o której student wraca.

W International Office pierwszego dnia pobytu student otrzyma pakiet informacji na temat uczelni, czasu wolnego, komunikacji, itp. Organizowane jest spotkanie powitalne oraz wycieczki.

Uczelnia pomaga w sprawach związanych z zameldowaniem, ubezpieczeniem i kontem w banku. Karta EKUZ jest wystarczająca. Uczelnia pobiera opłatę semestralną w wysokości około 150 euro ( w tym za legitymację, dzięki której można korzystać z przejazdów autobusami w Regensburgu oraz pociągami do wskazanych miast.

Źródło: Wikipedia 02.06.2020

Czas wolny

Uniwersytet oferuje nieodpłatnie zajęcia dodatkowe, np. sportowe.  Czas wolny można spędzać odwiedzając muzea, teatry, kina, czy pospacerować po zadbanej, średniowiecznej starówce, z elementami inspirowanymi architektura włoską. Charakterystycznymi budowlami jest Ratusz (Altes Rathaus) z wysoką na 55 metrów wieżą oraz Katedra św. Piotra (Dom St. Peter).

Źródło: Pixabay 02.02.2020

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s