Uniwersytet w Utrechcie (Holandia)

dnia

utrecht-1189220_1920

Źródło: pixabay.com 19.02.2020

Utrecht jest malowniczym miasteczkiem położonym w środkowej Holandii, nad kanałem Amsterdam-Rem. Zwany małym Amsterdamem zachwyca przyjezdnych klimatycznymi kamienicami, jak i bogactwem zabytków, muzeów oraz rozrywek. Można tu zobaczyć m.in. oszałamiająco kolorowy w środku kościół św. Wilibrorda oraz najwyższą wieżę kościelną w Holandii – Domtoren. Podróżowanie poza miasto jest droższe, ale bardzo szybkie i warte swojej ceny.

Pogoda

W porównaniu do Polski, w Holandii wieją silniejsze wiatry, a opady deszczu są dłuższe i częstsze. Latem temperatura osiąga do 30ºC , a zimą -10ºC .

utrecht-2652483_1920

Źródło: pixabay.com 19.02.2020

utrecht-683516_1920

Źródło: pixabay.com 19.02.2020

Koszty utrzymania i zakwaterowanie

W przypadku nie otrzymania miejsca w akademiku, znalezienie zakwaterowania w przystępnej cenie staje się nie lada wyzwaniem. Opłaty miesięczne zaczynają się od 500 euro, a kaucja stanowi podwojona kwotę czynszu. Zarówno w budynkach uczelnianych, jak i prywatnych. Zazwyczaj wyposażenie jest pełne, gwarantując wygodę warunków mieszkaniowych.

Loty do Holandii są dość drogie. Po przybyciu na miejsce można zarejestrować się na dwa sposoby, w zależności od sytuacji. Obie rejestracje są realizowane od ręki i trwają około 15 minut. Warto zwrócić uwagę na dokumenty przy wynajmowaniu mieszkania (kontrakt), aby na pewno mieć możliwość rejestracji. Podróżowanie komunikacją miejską jest drogie, ale podróżując ze studentem z Niderlandów, otrzymuje się 40% zniżki na pociągi, autobusy i tramwaje. Rower to najtańszy i bardzo często najszybszy rodzaj transportu po mieście. Ceny w supermarketach nie różnią się bardzo od cen polskich, jednak warto zwracać uwagę na oferty i promocje, które czasem są naprawdę specjalne. Stypendium zapewnia około 45-60% kosztów. Pracę w restauracji czy barze można znaleźć od ręki (znajomość języka angielskiego będzie wystarczająca).

Utrecht_Canals_Aerial_View_-_July_2006

Źródło: wikipedia.org 19.02.2020

Uczelnia

Uniwersytet znajduje się ok. 4 km od centrum miasta. Dogodny dojazd umożliwiają autobusy i tramwaje oraz oczywiście jazda na rowerze. Na kampusie posiadającym nowoczesne budynki i sale, uczy się około 40 000 studentów. Na jego terenie znajdują się dwie biblioteki, z których każdy może skorzystać. Komputery umiejscowione są na korytarzach, co daje stały dostęp do korzystania z nich.

Zajęcia dla studentów z wymiany odbywają się w małej grupie. Po wprowadzeniu teoretycznym, studenci otrzymują do zrobienia praktyczne zadania. Zaliczenie polega na oddaniu, przedstawieniu i obronieniu projektów. Według naszych studentów nauczyciele są chętni do konsultacji, często udzielają rad. Wszyscy doskonale posługują się językiem angielskim. W momencie, gdy ktoś jest trochę „w tyle” z tematem realizowanym na zajęciach, od razu zostaje mu udzielona odpowiednia pomoc w nadgonieniu materiału.

Studenci mają dostęp do ośrodka sportowego, gdzie mogą dołączyć do drużyny lub trenować na własną rękę. 

Oferta dla studentów z wymiany:

Bachelor

Master

International Office/ESN

Przyjęcie studentów odbywa się podczas Orientation Day. Jest bardzo rzetelnie
przygotowanym spotkaniem, mającym na celu poinformowanie studentów o najważniejszych sprawach, wydarzeniach, dokumentach na nadchodzący semestr. Biuro jest w stałym kontakcie mailowym i nigdy nie odmówiło pomocy. Uczelnia oferuje program Buddy, a także integrację poprzez dołączenie do wydarzeń organizowanych przez miejscowy ESN.

sol lumen

Źródło: wikipedia.org 19.02.2020

Obrazek tytułowy: Pixabay 17.03.2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s