Juraj Dobrila University of Pula – Chorwacja

dnia

Pula

Pula jest niewielkim miastem portowym nad Morzem Adriatyckim. Położona jest na siedmiu wzgórzach, nad zatoką otoczoną przez małe wyspy na południowym skraju półwyspu Istria. Jest miastem z długą historią – pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą sprzed 3 tysięcy lat. Może poszczycić się imponującym amfiteatrem, dzięki któremu zyskała przydomek chorwackiego Rzymu. Każdego lata odbywa się tu Pula Film Festival, jeden z najstarszych w Europie.

W mieście jest dużo boisk piłkarskich oraz siłowni na powietrzu. Około 25-cio minutowy spacer zaprowadzi do pięknych plaż, których niestety Pula nie posiada.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Zagrzebiu – 4 godziny jazdy autokarem. Komunikacja miejska istnieje, jednak korzystanie z niej jest zbędne ze względu na małą powierzchnię miasta. Wszędzie można dojść pieszo bez większego problemu.

800px-Pula_Aerial_ViewŹródło: wikipedia.org (dostęp: 13.02.2020)

Pogoda

Pula znajduje się w klimacie śródziemnomorskim. W sierpniu średnia temperatura wynosi 24°C, a w lutym 6°C. Letnie dni bywają ciepłe, ochładzając się wraz ze zbliżającą się nocą. Często występują również fale upałów. Podczas okresu zimowego, można spodziewać się opadów osiągających 137 mm.

Koszty utrzymania i zakwaterowanie

Koszt wynajmu mieszkania w centrum miasta wynosi 550 euro plus opłaty, które w miesiącach zimowych wzrastały nawet do 150 euro. Kaucja wynosiła równowartość miesięcznego czynszu.

Tylko w niewielu miejscach akceptowane są karty płatnicze. Większość transakcji odbywa się przy użyciu gotówki. Stypendium wystarcza na pokrycie około 3/4 wydatków. Ceny zbliżone są do polskich. Butelka mleka kosztuje około 80 eurocentów, kg popularnego żółtego sera około 10 euro, a butelka wina średniej klasy około 5 euro. Zakupy można robić na targu warzywnym oraz w sklepie Lidl, który niestety jest oddalony od centrum.

city-1752619_1920Źródło: pixabay.com (dostęp: 12.02.2020)

Uczelnia

Juraj Dobrila University of Pula jest uczelnia państwową, gdzie ilość studentów chorwackich wynosi około 2500, a zagranicznych około 40 osób. Zajęcia prowadzone są jedynie w formie ćwiczeń. Zaliczenia odbywają się w formie pisemnej lub ustnej. Na terenie uczelni jest dostęp do komputerów, jednak jest ich niewiele. Uczelnia posiada bibliotekę, której godziny otwarcia są ograniczone. Jedzenie jest w przystępnych cenach, serwowane przez cały dzień.

ESN/International Office

Kontakt z International Office przebiega sprawnie. Nasi studenci zawsze otrzymali pomoc, gdy znaleźli się w potrzebie. Organizowany jest Orientation Day, podczas którego można zwiedzić campus oraz dowiedzieć się jak działa system uczelniany. Niestety, program Buddy nie funkcjonuje na tym uniwersytecie.

aerial-photo-of-outdoor-basketball-court-2287506Źródło: pexels.com (12.02.2020)

Obrazek tytułowy: Pixabay

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s