Universidad de León (Hiszpania)

León

León to 120-tysięczne miasto położone w północnej Hiszpanii, w prowincji Kastylia i León. Jest to region, w którym ludzie posługują się „español correcto” – poprawną, bardziej zrozumiałą, formą języka hiszpańskiego. Jeśli więc zależy nam na nauczeniu się tego języka,  León jest miejscem idealnym do osiągnięcia tego celu. Miasto leży na trasie Drogi świętego Jakuba, można więc spotkać w nim pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Niedaleko León leżą piękne góry – Las Medulas oraz rzeka Sella, przez którą, wśród malowniczych krajobrazów, urządzanie są spływy kajakowe.

Najlepiej do miasta można dostać się lecąc do Madrytu, skąd kursują bezpośrednie autobusy (ALSA) oraz pociągi (RENFE). W Hiszpanii sprawnie funkcjonuje też Blablacar. Najtańszą opcją jest autobus (czas trwania podróży to około 4 godziny) lub Blablacar, pociągiem z kolei dotrzemy na miejsce najszybciej (w 2 godziny).

IMG-20160917-WA0003

Las Medulas

Casa Botines (zaprojektowana przez Antonio Gaudiego)

Źródło: dzięki uprzejmości studenta, nazwisko znane redakcji

Pogoda

León to jedno z najchłodniejszych miast w Hiszpanii, zimne w mieście są zwłaszcza noce. Może się zdarzyć, że przebywając tam na Erasmusie natkniemy się na śnieg. Mieszkańcy León, przygotowani do niskich temperatur, instalują ogrzewanie w mieszkaniach, stąd więc większość ofert wynajmu pokoju obejmuje mieszkania wyposażone w centralne ogrzewanie.

Koszty utrzymania

Ceny w León – wynajmu, komunikacji miejskiej czy jedzenia na mieście, są niższe niż w dużych miastach. Cena pojedynczego biletu autobusowego wynosi 1,20 euro, jednak miasto jest na tyle niewielkie, że wygodniej poruszać się po nim pieszo lub na rowerze. W León do każdego zamówionego napoju otrzymamy coś do przegryzienia – tapas, którego cena wynosi od 1,5 do 3 euro. Zwykle dwa-trzy „tapasy” zastąpią lunch czy kolację. Zakupy najlepiej robić w marketach – najtańsza jest Mercadona, Familia oraz Lidl.

Akademiki w León są drogie, dlatego też większość studentów decyduje się na wynajęcie pokoju. Jego koszt wahać się może od 150 do 250 euro miesięcznie. Kaucja jest równa wysokości miesięcznego czynszu. Najlepiej wynająć pokój w północnej części miasta (okolice La Palomera) – między zlokalizowaną tam uczelnią a centrum miasta.

Uczelnia

Przed rozpoczęciem zajęć studenci mogą wziąć udział w darmowym, intensywnym kursie języka hiszpańskiego. No koniec kursu można podejść to egzaminu.

Universidad de León jest uczelnią publiczną, podzieloną na wydziały, które zlokalizowane są w osobnych, położonych blisko siebie budynkach. Na wydziale dostępna jest biblioteka oraz punkt ksero. Oprócz biblioteki wydziałowej studenci mają do dyspozycji także dużą, ogólnodostępną bibliotekę dla studentów wszystkich wydziałów (na terenie kampusu).

Budynek Wydziału Nauk Ekonomicznych i Biznesowych

Źródło: dzięki uprzejmości studenta, nazwisko znane redakcji

Na Uniwersytecie w León sprawnie działa program Mentor, a nad studentami zagranicznymi czuwa organizacja AEGEE. Członkowie AEGEE organizują wiele interesujących atrakcji – międzynarodowe kolacje, wtorkowe imprezy, wycieczki dookoła Hiszpanii oraz Portugalii, spływ po rzece Sella.

Poziom trudności przedmiotów jest kwestią indywidualną i zależy od prowadzącego. Maksymalna ocena do uzyskania to 10. Zwykle zajęcia odbywają się w mniej licznych grupach niż na polskich uczelniach, wspólnie z hiszpańskimi studentami. Nie ma podziału na wykłady i ćwiczenia – najpierw przedstawiona jest teoria, a potem zajęcia mają charakter praktyczny. Zazwyczaj na zajęciach sprawdzana jest obecność – frekwencja ma wpływ na finalną ocenę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s