Praktyki Erasmus+

dnia

Program Erasmus+kojarzony jest głównie z wyjazdami na studia, jednak to także możliwość realizacji praktyk za granicą. To świetna okazja połączenia wyjazdu zagranicznego (wakacyjnego) i odbycia stażu. To pomysł na wyjazd także dla osób, które nie chcą spędzać za granicą całego semestru, a tylko np. dwa miesiące.

Podobnie jak w przypadku wyjazdów na studia uczestnik otrzymuje stypendium. Jego wysokość zależy destynacji i jest o 100 EUR wyższa niż na wyjazd studyjny. Praktyki, analogicznie jak studia, można realizować w krajach należących do Unii lub stowarzyszonych. Wyjechać można do przedsiębiorstwa, fundacji, start-upu lub innej uczelni (uczelnia musi posiadać kartę ECHE). Praktyk nie można jednak realizować w instytucjach unijnych, czy zarządzających programami unijnymi, czy placówkach dyplomatycznych.

Cel wyjazdu – zdobycie nowych umiejętności i podnoszenie kompetencji, a to zwiększa szanse na znalezienie stałego zatrudnienia w przyszłości. Może okazać się również doświadczeniem, które wpłynie na podjęcie decyzji o rozpoczęciu własnego biznesu. Buduje również świadomość kulturową, uczy samodzielności i tolerancji i budować sieć relacji, które być mogą okazać się siecią kontaktów np. biznesowych.

Wg danych ze sprawozdania Komisji Europejskiej poziom zadowolenia uczestników programu Erasmus+ przekracza 90%. Udział w programie wg tych samych danych skraca okres przejścia z edukacji do pracy. Sprzyja również wzrostowi poziomu znajomości języka oraz motywuje do podjęcia pracy lub dalszej nauki za granicą.*

Od czego zacząć szukanie miejsca praktyk? Na początku warto określić kraj docelowy. Wybór może być podyktowany znajomością języka mieszkańców lub języka komunikacji przedsiębiorstwa, w którym chcielibyśmy pracować. Kolejnym kryterium mogą być koszty utrzymania, łatwość dojazdu i znalezienia zakwaterowania czy bliskość domu, czy kulturowa.

Pamiętać należy również, że praktyki muszą być zbieżne z profilem studiów.

Ofert praktyk można szukać zarówno na stronie www uczelni, zamieszczane są tam oferty od uczelni partnerskich oraz otrzymane od organizacji oferujących praktyki.  Szukać można także na platformie erasmusintern.org lub innych tego typu stronach.

W sieci jest wiele organizacji zajmujących się odpłatnym i nieodpłatnym wyszukiwaniem i organizacją pobytu podczas praktyk. Przed dokonaniem wyboru warto poczytać opinie osób, które korzystały, popytać znajomych, poczytać o firmach oferujących miejsca.

Dobrym sposobem może się okazać samodzielne przesłanie CV  i listu motywacyjnego do instytucji, w której miałyby odbyć się praktyki. Wielu studentów właśnie w ten sposób znajduje pracodawcę.

Na uczelni doskonałym źródłem informacji będą koledzy i koleżanki, którzy brali udział w programie Erasmus oraz lokalna sekcja ESN. Często firmy, w których studenci odbywali praktyki  przyjmują kolejnych stażystów zatem i oferty archiwalne mogą być pomocne.

Warto rozważyć zapisanie na fora lub grupy Erasmusowe, ESN zarówno w lokalnej społeczności jak i w miejscu docelowym, a także przegląd ofert uczelni znajdujących się w mieście, do którego chcielibyśmy pojechać.

Pobyt w uczelni zagranicznej podczas wyjazdu studyjnego to również okazja by na miejscu zorientować się w sprawie ofert praktyk oferowanych przez samą uczelnię (często np. w International Office) lub przez lokalnych przedsiębiorców.

Oferty praktyk oraz przydatne informacje można znaleźć tutaj:

https://outgoing.ue.poznan.pl/

https://erasmusintern.org/

https://www.trainingexperience.org/

erasmuspraktyki.com/studenci/

https://esn.org/

www.spain-internship.com/en

placementinportugal.com/

globalplacement.com/

www.praxisnetwork.eu/

www.gooverseas.com/internships-abroad/europe

www.europelanguagejobs.com/

*Źródło: eur-lex.europa.eu 31.01.18

desk-3139127_1920

Źródło: Pixabay 06.08.19

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s