Istambul Okan University, Turcja

Stambuł to największe zarówno obszarowo jak i pod względem ilości mieszkańców miasto w Turcji. Zamieszkuje je ponad 15 mln ludności. Jest to ogromne centrum handlowe, kulturalne, uniwersyteckie (5 uniwersytetów) i finansowe. Corocznie odwiedzają je miliony turystów. Rozciąga się po obu stronach cieśniny Bosfor, od północnego wybrzeża morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego i jest jedyną metropolią położoną na dwóch kontynentach – część zachodnia miasta położona jest w Europie, część wschodnia w Azji.

Loty z Polski są drogie dlatego warto rozważyć wylot z Belina lub loty z przesiadką. W Stambule są dwa lotniska: ogromny Stambuł-Atatürk położony w części europejskiej oraz mniejszy Sabiha-Gökçen. Do Istambul Okan University zdecydowanie szybciej i taniej dojedziemy taksówką z tego drugiego Koszt przejazdu to 4-5 EUR. Żółte taksówki znajdują się zaraz obok terminalu przylotów. Należy sprawdzić czy licznik został uruchomiony po rozpoczęciu przejazdu. Z lotniska Stambuł-Atatürk podróż może zająć nawet 3 godziny. Najtańsza opcja dojazdu to autobus lotniskowy na lotnisko Sabiha-Gökçen (Havaist bus, kierunek Pendik), a następnie taksówka. Taksówka bezpośrednio z lotniska Stambuł-Atatürk  na uniwersytet to wydatek ok. 45 EUR.

tram-3420869_1920

Źródło: Pixabay 29.07.2019

istanbul-1094398_1920

Źródło: Pixabay 29.07.2019

Pogoda

Metropolia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z wpływami kontynentalnego. Lata są ciepłe i wilgotne, a zimy deszczowe i chłodne. Najwięcej opadów występuje w okresie od listopada do stycznia. Temperatury zimą mogą spaść poniżej zera, a latem osiągnąć nawet 40 ºC.

turkey-1249166_1920
Tuzla

Źródło: Pixabay 29.07.2019

okan-welcome
Istambul Okan University

Źródło:Okan University

Uczelnia

Uniwersytet jest po azjatyckiej stronie Stambułu, w dzielnicy  Tuzla. Jest oddalony o ok. 45 od dzielnicy Kadiköy, w której znajduje się mnóstwo barów, centrów handlowych, kin, księgarni. Jest to centrum kulturalne azjatyckiej części Stambułu. Z uniwersytetu jeździ autobus. Dostępna jest również komunikacja miejska. Do części Europejskiej można dostać się promem lub podmorskim tunelem.

Uniwersytet jest prywatny i jedną z najmłodszych uczelni w Turcji. Studiuje na nim ok. 1000 osób. Większość kursów prowadzonych jest w języku angielskim i spotkać można wielu studentów z za granicy. Kampus jest bardzo zadbany i otoczony ogrodem. Są też kawiarnie, bary, restauracja, stołówka, basen, siłownia, mini kino, sklep z podstawowymi produktami, centrum sportowe i przychodnia zdrowia. A także dwie biblioteki, które są czynne do późnych godzin wieczornych. Każdy ze studentów ma dostęp do wi-fi.

Przykładowe przedmioty prowadzone w języku angielskim na Wydziale Business and Administrative Sciences, Department of Business Administration:
Introduction to Business – podstawy ekonomii, rachunkowości, biznesu, handlu, komunikacji, marketingu
Marketing Management – zagadnienia z marketingu, poparte licznymi przykładami z kampanii światowych firm
Cross-Cultural Business Communication and Ethics – praca w grupach, dyskusja, ćwiczenia z wystąpień publicznych

● Fundamentals of International Trade – praca z dokumentami handlowymi stosowanymi w wymianie handlowej.

Wszystkie zajęcia prowadzone w formie wykładów z elementami pracy w grupach. Zaliczenia w formie egzaminów. na składową oceny składała się także przygotowana prezentacja multimedialna.Poziom języka angielskiego prowadzących bardzo dobry oraz wiedza wskazująca na duże doświadczenie w wykładanej dziedzinie (głównie praktycy biznesu). Studenci Erasmus+ brali udział w tych samych zajęciach co regularni studenci.

Uczelnia oferowała również naukę języka tureckiego Turkish for beginers – podstawowe zasady gramatyki, dialogi, podstawowe zwroty.

Na początku semestru zorganizowany został przez International Office Orientation Day. W połowie semestru miała miejsce impreza integracyjna. Każdy ze studentów Erasmus+ miał przydzielonego Buddy. Nie było natomiast spotkań integracyjnych czy wycieczek organizowanych przez działający na uczelni ESN, jednak członkowie angażowali się w pomoc przy załatwianiu formalności odpowiadali na wszystkie pytania.

W tej samej dzielnicy co uczelnia znajduje się tor wyścigowy Formuły 1 Istanbul Racing Circuit.

Istanbul_Park_aerial

Źródło: Wikipedia 29.07.2019

Zakwaterowanie

Na terenie kampusu znajdują się akademiki zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, łącznie dla 1500 osób. Pokoje są jedno, dwu i czteroosobowe. Koszt miejsca w pokoju czteroosobowym to ok. 3,5 tys. PLN (ok. 830 EUR/5000 TRY) za semestr. W cenę zakwaterowania wliczone są obiady w uniwersyteckiej stołówce oraz dostęp do centrum sportowego. Pokoje wyposażone są w łóżka, biurka, zamykane szafki, lodówkę i telewizor. Znajduje się też pralnia z suszarkami elektrycznymi i żelazka. Pościel i kołdry otrzymuje się na miejscu. Z Polski warto zabrać przedłużacz. W akademiku nie ma kuchni. By uzyskać  miejsce w akademiku należy wypełnić i wysłać w terminie formularz aplikacyjny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s