Anadolu University (Eskişehir, Turcja)

dnia

Eskişehir (po turecku oznacza Stare Miasto) położony jest w północno-zachodniej Turcji, nad rzeką Porsuk, w odległości ok. 200 km od Stambułu. Zamieszkiwany jest przez ponad 600 tys. mieszkańców. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Najprościej dostać się z Berlina do Stambułu, a następnie szybkim pociągiem do Eskişehir (trasa Ankara-Stambuł).

Uczelnia

Anadolu University położony jest w centrum miasta. Jest to uczelnia państwowa utworzona w 1958 roku i drugi pod względem wielkości uniwersytet na świecie, na którym studiują, wg oficjalnych danych ok. 2 miliony studentów ( w tym dużą grupę stanowią studenci on-line). Kampus uczelni przypomina małe miasteczko, na teren którego można wejść tylko za okazaniem legitymacji, jednak na co dzień na uczelni przebywa ok. kilku tysięcy osób. Wg relacji uczestnika, na jego wydziale studentów Erasmusa było niewielu, ok. 50, w tym większość spoza Europy.

Oferta przedmiotów

Studenci z wymiany mogą wybrać kursy, zarówno z pierwszego jak i drugiego stopnia jak i MBA. Należy jednak ustalić wszystko z koordynatorami z uczelni macierzystej i zagranicznej przed wyjazdem. Przedmioty kończą się egzaminami. Na ocenę końcowa składają  się wszystkie wymagane na danym kursie elementy: prace domowe, wejściówki, prezentacje, egzaminy w środku semestru, egzamin końcowy oraz obecność. Duża liczba nieobecności na zajęciach skutkuje nie dopuszczeniem do egzaminy. obecność była regularnie sprawdzana.

Kontakt z wykładowcami był bardzo sprawny, a znajomość języka angielskiego wystarczająca i dostosowywana do grupy. Studenci Erasmus+ mają zajęcia z innymi studentami, co sprzyja integracji.

Katalog przedmiotów prowadzonych w języku angielskim można znaleźć tutaj: Academic catalogue.

Każdy miał dostęp do biblioteki, jednak wykładowcy dostarczali materiały w formie plików PDF.

Na uczelni działa program Buddy (KANKA System). Przydzielone osoby pomagają w znalezieniu mieszkania, informują o wymaganiach współlokatora i kosztach. kontakt z International office był dobry, choć zdarzało się, że by załatwić sprawę należało przyjść kilkukrotnie.

Na terenie uczelni znajdują się dwie olbrzymie stołówki, na których można zjeść bardzo tanio śniadanie, obiad, czy kolację. Na terenie uczelni znajduje się również meczet, korty tenisowe, basen, kawiarnie i supermarket.

Anadolu_Üniversitesi_Kütüphanesi Biblioteka
Biblioteka

Źródło: Wikipedia 25.07.2019

Pogoda

Miasto leży w strefie wpływów klimatu morsko-oceanicznego z łagodną zimą (temperatury w nocy w grudniu i styczniu mogą spadać poniżej zera i występują opady śniegu. Najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień, a najbardziej deszczowy miesiąc to maj.

Koszty utrzymania

Eskişehir to znacznie tańsze miasto niż Stambuł, czy Ankara. Ceny produktów, zwłaszcza w marketach i na bazarach są niższe lub porównywalne z tymi w Polsce. Przykładowo, chleb kosztuje 0,2 EUR, litr wody w supermarkecie 0,3 EUR, kilogram cukru 0,70 EUR.

Posiłek w taniej restauracji można zjeść już za ok. 15 TRY (3 EUR), a za kawę zapłacić 6 TRY (1 EUR). Studenci Erasmus+ mieszkają zwykle w lokalach dzielonych ze studentami z Turcji, położonych blisko kampusu, w odległości ok. 15 min. pieszo. Miesięczny koszt najmu to 100-200 EUR.

Koszt lunchu lub obiadu (czterodaniowego) w stołówce, która przygotowuje posiłki dla studentów uczelni to 4 EUR za 5 dni. Bilet ulgowy na komunikację miejską kosztuje 0,6 EUR, a na pociąg na trasie Eskişehir Ankara lub Stambuł 7-10 EUR.

W pobliżu są sklepy i tanie restauracje. Z Polski warto zabrać laptopa i trochę ciepłej odzieży, inną można tanio kupić.

Jadąc do Turcji należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, bowiem karta EKUZ nie działa i od następstw nieszczęśliwych wypadków (np. karta ISIC z ubezpieczeniem). Polisa musi być też w j. angielskim. Ubezpieczenie jest warunkiem koniecznym do uzyskania wizy i pozwolenia na pobyt. Informacje dotycząc wizy można znaleźć tutaj: visa

Czas wolny

Należy pamiętać,że podczas wyjazdu w semestrze letnim, w Turcji będzie Ramadan.

Warto się nauczyć podstawowych słów w języku tureckim, co bardzo ułatwi komunikację, zwłaszcza poza terenem kampusu.

Działający na terenie uczelni ESN organizuje mnóstwo wycieczek w przystępnej cenie. Ponadto warto wraz z grupą znajomych zwiedzać na własną rękę.

Czas wolny spędzić można w Sazova Park z mnóstwem zieleni, bajkowym zamkiem i licznymi ścieżkami spacerowymi, miejscami na piknik, restauracjami, akwarium, muzeum i sztucznym jeziorem i na chwilę znaleźć się daleko od miejskiego chaosu. Miejsce do plażowania znajdziemy nad rzeką, w Kent Park.

Wypad do kina to koszt 1,50 EUR za bilet dla studenta.

eskisehir-turkey-55989_1280
Savza Park

Źródło: Pixabay 25.07.2019

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s