Hamburg University of Applied Science

Hamburg to miasto w północnych Niemczech, w pobliżu ujścia Łaby do Morza północnego, z trzecim co do wielkości portem w Europie. Ma ponad 1.8 mln mieszkańców i jest drugim co do wielkości, po Berlinie miastem tego kraju. To także wielki ośrodek przemysłowy i finansowy. Powierzchnia miasta to 755 km² (dla porównania Warszawy 517 km², a Poznania 261 km²). Gazety Der Spiegel oraz Die Zeit mają siedziby właśnie tutaj.

W Hamburgu ogromną wagę przywiązuje się do ekologii. Segregowanie śmieci jest obowiązkowe, wiele samochodów poruszających się po ulicach to pojazdy elektryczne, butelki są zwrotne, torby wielokrotnego użytku, a wodę pija się z kranu. Sporą część powierzchni miasta zajmuje woda – rzeka Łaba i jeziora Alster, a jedna z dzielnic położona jest na rzecznej wyspie.

Z Polski do Hamburga można dotrzeć autobusem (najtaniej), pociągiem lub samolotem.

Podróż autobusem zajmuje ok. 8 godzin, pociągiem ok. 6 godzin. Z Poznania nie ma bezpośrednich lotów.

pexels-photo-258642hamburg-2976711_1280architecture-buildings-canal-2506904

Źródło: Pixabay, Pexels 16.07.2019

Zakwaterowanie, koszty utrzymania

Uczelnia oferuje miejsca w akademiku, który położony jest blisko centrum, przy jednej z głównych stacji komunikacji miejskiej. Cena za samodzielny, w pełni wyposażony pokój ze współdzieloną kuchnią, salonem i łazienką to 290 EUR/m-c plus 400 EUR kaucji. Podróż z akademika do kampusu zajmuje 20 minut pociągiem. jest to najtańsza opcja zakwaterowania, bowiem ceny prywatnych kwater to 300-700 EUR.

Informacje o zakwaterowaniu można znaleźć tutaj: Accommodation.

Ceny produktów, zwłaszcza spożywczych są nieco wyższe niż w Polsce. Dlatego zakupy warto robić w supermarketach (Lidl, Penny) oraz na lokalnych targowiskach i bazarkach. Posiłki oferowane w uczelnianej stołówce są bardzo smaczne, a ceny przystępne.

Na początku semestru studenci uiszczają opłatę w wysokości 300 EUR, z której część to opłata za bilet semestralny upoważniający do poruszania się komunikacją miejską także poza obrębem miasta.

Uczelnia

Hamburg University of Applied Science jest uczelnią państwową. Studiuje na niej ponad 16 tys. studentów, w tym 2,5 tys. z zagranicy, a w ramach programu Erasmus+ ok. 200.

Na każdym z kampusów jest dostęp do biblioteki, sal komputerowych, stołówki i kawiarni. Ceny posiłków są bardzo przystępne.

Na początku semestru organizowany jest Welcome Week z mnóstwem aktywności dla zagranicznych studentów. Działa również program Buddy, a przydzielona do pomocy osoba odbiera z dworca, pomaga w zakwaterowaniu w akademiku. Kontakt z International Office jest bardzo dobry. Pracujące tam osoby zawsze służą pomocą, a odpowiedzi na maile są błyskawiczne. Po przyjeździe każdy student otrzymuje papierową wersje legitymacji, która upoważnia do wielu zniżek. Ponadto należy zgłosić się do urzędu i wypełnić formularz zameldowania.

Zajęcia dla studentów z wymiany prowadzone są w języku angielskim i niemieckim.

Przykładowe przedmioty:

Project Management, Working in the Multicultural Groups, Academic English – zajęcia w formie ćwiczeń z zaliczeniem na koniec. Poziom angielskiego prowadzących na bardzo wysokim poziomie.

Project Finance, Scientific Ergonomic, Marketing Research, Food Technology (w j. niemieckim) – zajęcia prowadzone w formie wykładów i zakończone egzaminem.

HAW-Hamburg-lot

Źródło: Wikipedia 16.07.2019

Czas wolny

Hamburg to olbrzymie miasto oferujące mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu, od zwiedzania, wydarzenia kulturalne po aktywność fizyczną (uczelnia oferuje karnet sportowy). Rejon jeziora Alster to miejsce, do którego nie tylko studenci kierują swe kroki by się zrelaksować.

To także dobra baza wypadowa do innych rejonów Niemiec czy np. Holandii, Danii i Belgii.

hamburg-4338724_1920

Źródło: Pixabay 16.07.2019

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s