University of Ioannina (Grecja)

Janina (Ioannina) to położone w północno-zachodniej Grecji (Epir), nad jeziorem Pamvotis miasto, liczące ok. 100 tys. ludności położone. Dookoła rozciągają się pasma górskie. W mieście znajduje się lotnisko.

Z Poznania nie ma bezpośrednich połączeń. Można dostać się tam np. lecąc na Korfu, następnie promem do Igoumenitsy i dalej autobusem. Polecieć można także do oddalonych o ok. 300 km Aten, a następnie do Janiny samolotem (lot trwa ok. 40 min.) lub autobusem (podróż trwa ok. 5h) lub do oddalonych o ok. 200 km Salonik.

Pogoda bywa bardzo zmienna. Wiosną występują obfite opady deszczu, a latem duża wilgotność.

Zakwaterowanie, koszty utrzymania

Akademiki mieszczą sią na terenie kampusu. Warunki ocenione zostały jako bardzo dobre, choć same budynki nie są najnowocześniejsze. Za 65 euro miesięcznie, studenci otrzymują własny pokój z wyposażeniem i osobną łazienką.  Pokoje wyposażone są w podstawowe sprzęty, pościel, ręczniki i środki czystości. Jest również dostęp do internetu. Płatności można dokonać w dwóch transzach, a kaucja nie jest pobierana.

Uniwersytet

Uniwersytet w Janinie jest uczelnią publiczną. W 1964 roku powstał pierwszy z wydziałów, a Wydział Ekonomii w 1999. Położony jest ok. 6 km poza miastem, jednak bez problemu dojechać można autobusem (nr 16 – koszt jednego przejazdu 0,60 EUR, nie ma biletów miesięcznych czy semestralnych) lub taksówką (koszt 8 EUR). Na uczelni studiuje ok. 20 tys. osób, w tym ok. 50 studentów z wymiany. Kampus zajmuje spory obszar, na którym znajdują się budynki kilku wydziałów, obiekty sportowe, biblioteka, szpital, budynki administracji i akademiki.

Na terenie uczelni znajduje się kilka kafejek i niewielkich restauracji oraz stołówka-kantyna, w której dla studentów serwowane są 3 darmowe posiłki dziennie (śniadanie, lunch oraz kolacja), także wegetariańskie.

Studenci mogą korzystać z biblioteki, a w niej z komputerów i uczelnianej bazy danych.

Dla studentów Erasmus+ uczelnia oferuje kursy w języku angielskim.  Aktualną listę można znaleźć tutaj: courses in English.

Przykładowe przedmioty dla uczestników programu Erasmus+:

Mathematics for economists II – kurs prowadzony w formie wykładów, zaliczenie w formie egzaminu,  pytania z każdego z wcześniej omówionego tematu, max. do uzyskania 10 pkt, zaliczenie możliwe od 50%. Możliwe były konsultacje a poziom języka wykładowcy był wystarczający.

Marketing of agricultural products – przedmiot prowadzony w formie ćwiczeń i opracowania wcześniej podanego testu i pytań,

Labor economics oraz Economic Development – zaliczenie w formie pisemnych testów.

Na początku semestru organizowany jest Orientation Day. Jednak już wcześniej można było kontaktować się z osobami zajmującymi się studentami przyjeżdżającymi, które pomogą zapoznać się z planem kampusu, poznań innych studentów Erasmus+ , a także zorganizować czas wolny. Pierwszego dnia odbyło się również spotkanie z jednym z profesorów.

Uniwersytet oferuje program Buddy, jednakże wg relacji uczestnika większość „Erasmusów” po ustaleniu własnego Buddy, nie utrzymywała z nimi kontaktu, a integrowała się w grupach.

Uczelnia poinformowała DWZZ, gdy student UEP pojawił się na University of Ioannina i rozpoczął mobilność.

Czas wolny

Na terenie kampusu można korzystać bezpłatnie z licznych obiektów sportowych (siłownia, korty tenisowe, strzelnica). W mieście są też baseny prywatne, muzea, zamek, meczety. Miasto położone jest nad brzegiem jeziora z wyspą, na którą można popłynąć statkiem.

Uczelnia oferuje również kurs tańca, bezpłatne kursy językowe prowadzone przez stażystów z różnych krajów oraz płatny, certyfikowany kurs języka greckiego.

Ioannina, piękna krajobrazowo, z licznymi trasami trekingowymi nie jest jeszcze odwiedzana tłumnie przez turystów, ale może stanowić dobrą bazą wypadową. Stosunkowo niewielka odległość dzieli ją od portu w Igoumenitsy, a stamtąd już promem na Korfu (port oferuje także połączenia na Paksos i Antipaksos oraz do Włoch), ok. 3 godziny od Salonik, a ok. 5 godzin od Aten.  Odległość do słynnych prawosławnych klasztorów w Meteorach, które były scenerią jednej z części przygód dobrze znanego filmowego agenta, to ok. 100km.

architecture-3195402_1920

Źródło: Pixabay 15.07.2019

ioannina-1066022_1920

Źródło Pixabay 15.07.2019

4 km od miasta znajduje się jaskinia naciekowa Terama, natomiast w odległości 20 km znajduje się sanktuarium Zeusa w Dodoni i ruiny helleńskiego teatru z początków III w. p.n.e.

Dodona_theater

Źródło: Wikipedia 15.07.2019

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s