Università degli Studi di Firenze – Włochy

Florencja to miasto położone w środkowej części Włoch u stóp Apeninów, nad rzeką Arno. Zamieszkuje je około 370 tyś. mieszkańców. Pomimo wielu zniszczeń podczas II wojny światowej posiada piękną starówkę oraz wiele cennych i wartych zobaczenia zabytków.  Posiada także niezwykle bogatą historię. Tworzyli tu m. in. Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Jest niezwykle żywe, pełne atrakcji i ludzi z całego świata, z drugiej zaś strony bardzo przyjazne i przytulne. Główne życie miasta toczy się w centrum, które jest stosunkowo niewielkie i wszędzie można się szybko dostać pieszo.

Do Florencji z Poznania można dotrzeć samolotem na lotnisko w Bolonii lub Pizie, z których bezpośrednio do centrum Florencji kursują pociągi i autobusy. Kampus Wydziału Ekonomii znajduje się na obrzeżach miasta, około 30 minut drogi autobusem z centrum.

Źródło: pixabay.com 24.04.2019

Uniwersytet

Uniwersytet jest państwowy. Studentów jest dużo, także zagranicznych. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz ćwiczeń, z naciskiem na prace w grupach i dyskusje. Zaliczenia są przeprowadzane w formie egzaminów i prac zaliczeniowych. Wykładowcy posługują się doskonałym poziomem języka angielskiego.

Warunki studiowania

Korzystanie z biblioteki jest możliwe po wyrobieniu karty.  Na całym terenie kampusu dobrze działa sieć wi-fi. Można na nim znaleźć stołówkę, z dużym wyborem dań, dobrym jedzeniem i atrakcyjnymi cenami. Poza tym znajduje się tam także kawiarnio-restauracja, bar sałatkowy, supermarket oraz kawiarnio-księgarnia.

Warunki mieszkaniowe

Uczelnia nie udostępnia akademików studentom zagranicznym, dlatego zakwaterowania trzeba poszukać na własna rękę. Jego znalezienie nie jest łatwe, ponieważ wielu właścicieli nie chce wynająć pokoju bez uprzedniego osobistego spotkania. Ceny wynajmu pokoju jednoosobowego za miesiąc zaczynają się od 350€. Popularne jest także wynajmowanie miejsca w pokojach dwuosobowych.

International Office

Administracja uczelni odpowiada na pytania szybko i merytorycznie. Uczelnia organizuje Orientation Day w formie prezentacji na temat uczelni i wydziału oraz zasad funkcjonowania studiów w ramach programu Erasmus+. Podczas niego studenci dostają torby i teczki z informacjami o uczelni oraz jest możliwość załatwienia wszystkich formalności. Uczelnia nie oferuje programu Buddy, ale prowadzi go organizacja ESN.

Źródło: pixabay.com 24.04.2019

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania we Włoszech, a szczególnie we Florencji, są wyższe niż w Polsce. Na bilety komunikacji miejskiej nie ma zniżek dla studentów zagranicznych. Miesięczny bilet kosztuje 30€, a 90-minutowy 1,50€. W centrum jak i na obrzeżach miasta znajdują się duże supermarkety, w których ceny są nieco niższe.

Czas wolny

Florencja oferuje wiele zabytków, muzeów i galerii sztuki, jak i innych atrakcji turystycznych. Ponadto położeni miasta w centrum kraju umożliwia zwiedzanie innych części Włoch. Także organizacje studenckie nierzadko organizują wycieczki oraz innego rodzaju atrakcje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s