SRH University of Heidelberg – Niemcy

Heidelberg to miasto położone w południowo-zachodniej części Niemiec, blisko granicy z Francją. Zamieszkuje je około 150 tyś. osób. Jest malowniczo położone i otoczone przez liczne wzgórza. Starówka należny do jednej z najpiękniejszych w całych Niemczech, co skutkuje dużą ilością odwiedzających miasto turystów. W centrum, w pobliżu Starego Mostu znajduje się tajemnicza mosiężna małpa. Legenda głosi ze dotknięcie lustra, które małpa trzyma przyniesie szczęście i bogactwo.

Kampus uniwersytetu  położony jest w północnej części miasta, a wszystkie budynki są stosunkowo blisko siebie. W  pobliżu miasta znajduje się autostrada, a dojazd z Poznania zajmuje około 10 godzin. Istnieje także możliwość dojazdu autobusem lub pociągiem. Ponadto lotnisko we Frankfurcie nad Menem, największe w Niemczech, oddalone jest o niecałą godzinne drogi.

Heidelberg jest jednym z droższych miast w Niemczech, więc wybierając się tam trzeba być przygotowanym na większe wydatki.

Źródło: pixabay.com 10.04.2019

Uniwersytet

SRH University of Heidelberg jest prywatny. Ilość studentów jest znacząco mniejsza niż na UEP. Studiuje dużo osób z zagranicy, głównie z Indii. Semestr jest podzielony na pięciotygodniowe bloki zakończone egzaminem, prezentacją lub pracą zaliczeniową. W każdym bloku do wyboru jest jeden przedmiot o wartości 8 pkt ECTS lub klika o mniejszej wartości, tak by suma zawsze była równa 8 pkt ECTS. Zajęcia prowadzone są po angielsku, a ich uczestnikami są osobny biorące udział w programie Erasmus+ oraz anglojęzyczni studenci. Większość zajęć prowadzona jest w formie wykładów, a wielkość grup to od 10 do 30 osób.

Część wykładowców prowadzących zajęcia to osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym, natomiast reszta posługuje się tym językiem w stopniu bardzo dobrym.

Warunki studiowania

Na terenie kampusu znajduje się biblioteka dostępna dla studentów przez całą dobę. Jest ona wyposażona w komputery, pokoje do pracy zespołowej oraz miejsce do samodzielnej nauki. Znajduje się tam także stołówka oraz siłownia z sauną i basenem.

Warunki mieszkaniowe

Na kampusie znajduje się akademik, koszt miejsca w pokoju jedno osobowym to 400€/miesiąc, a w dwuosobowym 300€/miesiąc. Znajduje się w nim w kuchnia, natomiast naczynia i przybory kuchenne należy mieć własne. Tak samo w przypadku pościeli, kołdry i poduszkek. Można napotkać na niewielkie trudności w kontakcie z administracją akademika.

International Office

Dobry kontakt z administracją, zarówno osobisty jak mailowy. Orientation Day przeprowadzany jest w formie gry miejskiej umożliwiającej poznanie całego kampusu. Dodatkowo każdy dostaje bluzę uczelni oraz torbę. Sprawnie działa także program Buddy.

Heidelberg, Niemcy, Zamek, Pałac, Budynku, Struktury

Źródło: pixabay.com 10.04.2019

Koszty utrzymania i ubezpieczenie

Karta EKUZ w zupełności wystarcza. W ciągu pierwszych kilku dni pobytu jest możliwość wykupienia na uczelni biletu semestralnego na komunikację miejską za 230€. Obejmuje on całe miasto oraz pobliskie miejscowości. Heidelberg jest dość drogim miastem, ale znajduje się w nim sporo tanich sklepów spożywczych. Przykładowe ceny: mleko 1l, 0,80 EUR, chleb 1,20 EUR, woda 1,5l, 0,30 EUR. Cena posiłku w taniej restauracji to 9-15 EUR, kawa 2,50 EUR, piwo 0,33l 2-3 EUR.

Czas wolny

Czasu wolnego podczas studiów na SRH University of Heidelberg jest całkiem sporo. Miasteczko oferuje dużo obiektów które warto zobaczyć, min. zamek (Heidelberger Schloss) i Muzeum Farmacji, Stary Most przerzucony przez rzekę Neckar (Alte Brücke) zrekonstruowany w 1947 roku, Ścieżkę Filozofów (Philosophenweg), romantyczną starówkę czy ogród botaniczny. Miasto otaczają wzgórza doskonale nadające się na spacery.

Na ternie kampusu znajduje sie siłownia z bardzo bogatą ofertę zajęć, z których można korzystać w wolnym czasie.

Heildelberg jest dobrze skomunikowany z innymi miastami w Niemczech (np. Frankfurtem i poza stwarza doskonałą możliwość do weekendowych wyjazdów. Na miejscu działa również organizacja ESN, która co jakiś czas organizuje organizuje integrację dla studentów z innych krajów, m.in. zwiedzanie miasta, wyjście na termy, czy ściankę wspinaczkową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s