Universita degli Studi Internationali di Roma (UNINT)

dnia

Rzym – „Wieczne Miasto” to stolica i największe miasto leżące w środkowej części Włoch (czwarte co do wielkości w UE). Wg danych z 2014 r. liczba mieszkańców przekraczała 28,8 mln, a aglomeracji 4,3 mln. Jest to duży węzeł komunikacyjny, z 2 lotniskami, rozbudowaną siecią autostrad i linii kolejowych. W mieście działają 3 linie metra, korzystać można również z autobusów, tramwai oraz kolei podmiejskiej.

UNINT mieści się w południowej części miasta, kilkanaście minut komunikacją od dworca kolejowego Ostiense.

rome-917190_1920

Źródło: Pixabay 07.03.19

Zakwaterowanie

UNINT nie posiada akademików. Uczelnia pośredniczy w znalezieniu zakwaterowania Accomodation service, ale mieszkania można też szukać na rynku prywatnym. Koszt pokoju jednoosobowego to ok. 400-500 EUR. Konieczne jest uiszczenie kaucji w wysokości jednego lub dwóch czynszów. uwaga, czasem kaucja nie jest zwracana w całości, a dokonywane są nie do końca uzasadnione potrącenia.

Koszty życia

Rzym jest popularną destynacją turystyczną, zatem ceny będą w nim wyższe niż w innych miastach w rejonie Lacjum i Polsce.

Ceny podstawowych produktów w sklepach: litr mleka – od 1,10 EUR ,12 sztuk jajek – 3,00 EUR , kg lokalnego sera – 11,00 EUR , kilogram filetów z kurczaka – 8,80 EUR ,
1,5 l wody mineralnej – 0,42 EUR ,  butelka lokalnego piwa  – 1,10 EUR, kg ziemniaków  – 1,2 EUR, kg jabłek -1 1,9 EUR. Za obiad w taniej włoskiej restauracji zapłacimy ok. 15 EUR (uwaga we włoskich restauracjach często doliczana jest opłata za obsługę i tzw. coperto, w zależności od ilości osób). Słynne włoskie espresso  to koszt od 0,8 EUR, a cappuccino od 1,20 EUR.

Czas wolny

W Rzymie nie można się nudzić i to niezależnie od pory roku. Każdy zna choć ze zdjęć Bazylikę św. Piotra na Wzgórzu Watykanu,  Colosseum, Forum Romanum, Panteon czy słynną Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie.

Można zgubić się także w uliczkach, czy podążyć śladami bohaterki „Rzymskich Wakacji”.

Nie zabraknie miejsc by zjeść włoskie pasta, wypić espresso lub cappucino z obowiązkowym Sfogliatelle, spróbować pysznych włoskich gelato czy tiramisu.

W mieście odbywa się wiele koncertów, spotkań i przedstawień teatralnych.

Uczelnia

Uczelnia jest niewielką instytucją prywatną. Na Wydziale Ekonomii, na który mogą wyjechać studenci studiuje ok. 20 osób z wymiany.

Przedmioty nie są dzielone na ćwiczenia i wykłady, stąd też na każdy przeznaczona jest większa ilość godzin w porównaniu z uczelnią macierzystą, a w konsekwencji mają większa ilość punktów ECTS.

Przykładowe przedmioty:

  • Luxury Goods Management – wykłady otwarte z prowadzone przez przedstawicieli firm. Zaliczenie w formie egzaminu (ustny i pisemny), można dodatkowo realizować projekt – max. 2 /30 w ramach oceny.
  • Internatinal Relations – kurs prowadzony przez osobę z wieloletnią praktyką w międzynarodowych organizacjach. Zaliczenie: esej, egzamin (pisemny i ustny).
  • International Organizations – ciekawe i dobrze prowadzone zajęcia, prowadzący to praktycy z wieloletnim doświadczeniem pracy w organizacjach międzynarodowych. Możliwość udziału w dyskusji, tworzeniu prezentacji i udziału w zdaniach dodatkowych, które skutkują lepszym zrozumieniem tematów ajęć
  • English for International Affairs – kurs językowy. Poziom znajomości języka jest weryfikowany na pierwszych zajęciach i realizowany w grupach dostosowanych do poziomu uczestników.

Na uczelni znajduje się ogólnodostępna biblioteka. Studenci mogą korzystać także z kilku pracowni komputerowych. Funkcjonuje również bardzo przyjemna kafejka z prawdziwą włoską kawą, przekąskami i ofertą ciepłych posiłków.

UNINT oferuje program Buddy, a w biurze Współpracy z Zagranicą można łatwo załatwić bieżące sprawy. Na początku roku akademickiego organizowana jest impreza, jednak nie ma dni przygotowawczych i niewiele jest organizowanych zajęć specjalnie dla studentów Erasmus+ . Jednak z uwagi na niewielkie rozmiary uczelni łatwo się zintegrować z lokalnymi studentami. Natomiast jest wiele inicjatyw dla zagranicznych studentów organizowanych poza uczelnią, np. przez ESN  Roma ASE, czy Erasmus in Campus. Jest też darmowe zwiedzanie miasta.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s