ESSCA School of Management (Budapeszt)

dnia

ESSCA School of Management to prywatna uczelnia, która posiada główną siedzibę w Angers, we Francji oraz kilka oddziałów min. w Budapeszcie.

Budapeszt to stolica i największe miast Węgier (ponad 1,7 mln mieszkanców), położone nad pięknym Dunajem.

Miasto stanowi wielki ośrodek kulturalny i naukowy. Jest dobrze skomunikowane, jest w nim wiele zabytków i co roku przyciąga rzesze turystów.

z Polski bezpośrednie loty oferuje jedna z budżetowych linii. Samolotem można dotrzeć również z Berlina. Kursują również autobusy i pociągi.

Zakwaterowanie

ESSCA nie posiada własnego campusu ani akademika. Mieszkania warto szukać w centrum np. przez grupę na FB. Każde mieszkanie jest inaczej wyposażone, ale warto wziąć ze sobą parę rzeczy z Polski. Koszt wynajmu to ok. 300 EUR ( włącznie z opłatami i co dwutygodniowym sprzątaniem części wspólnej). Pobierany jest depozyt w wysokości 2 czynszów.

Ceny na Węgrzech zbliżone są do polskich, a najniższe w popularnych marketach takich jak: Lidl, Aldi, Spar, Prima. Przykładowe ceny: woda 1,5l 80-90 HUF, mleko 1L 190 HUF, chleb krojony 220 HUF, bułka 29 HUF, jajka 10szt. ok. 280 HUF, butelka węgierskiego wina od 400 HUF. Za kawę w restauracji zapłacimy od 650 HUF, za herbatę 240 HUF.

Komunikacja miejska to dla studenta wydatek 3500 HUF (Forintów węgierskich), tj. ok. 50 PLN miesięcznie, a w weekendy studenci mają 30% zniżki na jazdę koleją.

Pogoda

Klimat Budapesztu jest umiarkowanie kontynentalny.  Najcieplejszy miesiąc to lipiec (ok. 22 °C), a najchłodniejszy to styczeń (ok. –0,3 °C). Najwięcej opadów odnotowuje się w czerwcu i listopadzie.

Czas wolny

Podczas pobytu w Budapeszcie koniecznie należy zobaczyć Zamek Królewski w Budzie (wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury,  pierwszy odcinek budapeszteńskiego metra – linię M1  i Plac Bohaterów (Hősök tére). W mieście znajdują się liczne pomniki, kościoły, pałace, zabytki z różnych czasów począwszy od starożytnych poprzez barokowe, neorenesansowe, eklektycznym i secesyjne. Są tu liczne muzea i galerie odbywają się też festiwale, koncerty, jam-sessions.

kolejną atrakcją turystyczną są mosty: Most Łańcuchowy (inaczej Most Łańcuchowy Széchenyiego, Széchenyi lánchíd), Most Małgorzaty (Margit híd), Most Wolności (Szabadság híd), czy też Most Elżbiety (Erzsébet híd).

W Budapeszcie znajduje się 10 łaźni leczniczych i liczne źródła mineralne oraz termalne.

szechenyi-chain-bridge-1758196_1920

Źródło: pixabay 1.03.2019

Uczelnia

ESSCA School of Management usytuowane jest w centrum, blisko rzeki, nie ma zatem problemów z dotarciem na uczelnię. Budynek jest uczelni jest nowoczesny i zadbany.

Lokalizacja: https://www.essca.fr/en/essca/our-campuses/essca-budapest/how-to-get-here-essca-budapest.

Studenci mogą korzystać  z kuchni wyposażonej w lodówki, mikrofale, automaty  z napojami i przekąskami oraz stołówki. Do dyspozycji są również małe pomieszczenia do nauki z laptopami. Każda sala wykładowa wyposażona jest w rzutnik, tablicę i klimatyzację. Uczelnia nie ma biblioteki.

Dla studentów z wymiany zorganizowany jest Orientation Day, podczas którego udzielane są informacje dotyczące zasad funkcjonujących na uczelni. Jest rejs statkiem oraz lunch. Uczelnia nie oferuje programu Buddy, nie są organizowane zajęcia pomagające w integracji z lokalnymi studentami, jednak International Office jest bardzo pomocne. Warto od początku samemu integrować się z lokalną społecznością.

Przykładowe przedmioty:

  • Cross Cultural Management– wg opinii uczestnika przedmiot prowadzony w interesujący sposób. Zaliczenie: prezentacja i pisemny egzamin.
  • Costumer Behaviour –  dużo teorii, dużą ilością przykładów co ułatwia zapamiętywanie zapamiętać. Liczne zadania do wykonania w grupie, wymagające sporego zaangażowania studentów. Zaliczenie: prezentacje oraz dwa egzaminy (mid-term, final).
  • Doing Bussiness in CEE – najsłabiej oceniony przez uczestnika, często do wykonania prezentacje bez poprzedzenia wiedza teoretyczną. Egzamin:case study.
  • Hungarian Language – ciekawe zajęcia trwające miesiąc, duży nacisk na naukę mowy. Egzamin: pisemny.
  • Hungarian culture – przedmiot dotyczący historii, kultury, ekonomii, polityki, sztuki i architektury Węgier. Na zajęcia należało przygotować prezentację na wybrany temat. Egzamin: test wielokrotnego wyboru plus zadania otwarte.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s