Bahçeşehir University (Stambuł, Turcja)

dnia
istanbul-3911225_1280

Źródło:Pixabay 25.02.2019

Stambuł jest największym miastem w Turcji, które położone jest po obu stronach Bosforu i jedyną metropolią zlokalizowaną na dwóch kontynentach (Europa/Azja).

Najtaniej i najszybciej można dotrzeć tam samolotem z Berlina. By podróżować do Turcji potrzebny jest paszport.

Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, a lato trwa od czerwca do września. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, natomiast najchłodniejszym styczeń.

Zakwaterowanie, koszty utrzymania

Koszt wynajmu pokoju to od 250-400 EUR/m-c w zależności od lokalizacji. Kaucja zwykle nie jest wymagana, a mieszkania są w pełni wyposażone.

Informacje o formach zakwaterowania można znaleźć po dołączeniu do grupy: https://www.facebook.com/groups/bauhousing/?fref=ts.

Obowiązującą walutą jest lir turecki (TL), ale można płacić również w EUR lub $ (oprócz przejazdów komunikacją i na bazarach) lub bez problemu wymienić pieniądze w kantorze. Ceny są relatywnie niższe niż w Polsce, jednak na miesięczne koszty utrzymania warto przeznaczyć ok. 600-700 EUR.

Przykładowe wydatki: chleb – 1 LT, mleko 1l – 1LT, herbata w lokalu – 2LT, kawa w lokalu – 5LT, deser – 5LT, woda mineralna 0,5l – 0,5LT, Simit i çay (obwarzanek) – 2-3 LT.

İstanbulkart umożliwia poruszanie się tramwajami, autobusami, promami, metrem czy tunelem pod Bosforem (Marmaray). Trzeba ją załadować dowolną kwotą, by móc z niej korzystać. Pierwszy przejazd kosztuje 2,30 TL. Im dalej jedziemy, tym taniej. Pobierana jest też opłata za wydanie karty i obsługę w wysokości 10 LT.

Do wyrobienia karty imiennej konieczne jest zaświadczenie z uczelni o statusie studenta oraz zdjęcie.

W Turcji nie obowiązuje karta EKUZ, a ubezpieczenie najlepiej wykupić za  na uczelni zagranicznej.

Czas wolny

Stambuł jest ponad 15 milionowym miastem, w którym nie brakuje zabytków (np. największy meczet w Turcji, Świątynia Mądrości Bożej, Pałac Topkapi, pałac sułtański), sklepów z lokalnymi produktami, parków, restauracji, klubów, barów.

Czas można spędzić również na rejsie po Bosforze.

Uniwersytet

Bahçeşehir University to uniwersytet prywatny, na którym studiuje ok. 20 tys. osób, w tym wiele z zagranicy. Zlokalizowany jest w europejskiej części miasta tuż przy cieśninie Bosfor.

Studenci mogą korzystać z biblioteki, sal wyposażonych w komputery oraz zaplecza gastronomicznego.

Na uniwersytecie działa program Buddy, a przydzielona osoba  pomaga w sprawach związanych z przyjazdem, ubezpieczeniem, pozwoleniem na pobyt. Uczelnia zapewnia wiele atrakcji dla studentów z wymiany.

Prowadzone kursy nie są podzielone na wykłady i ćwiczenia. Formy zaliczenia różnią się w zależności od wybranego kursu np. prezentacja, praca zaliczeniowa lub egzamin. Wykładowcy w ocenie studentów są pomocni. Istniała również możliwość konsultacji po zajęciach.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s