Turku University of Applied Sciences

Źródło: własne redakcji

Turku

Jest to najstarsze miasto fińskie, które do 1812 roku było stolicą Finlandii.  Położone jest w południowo-zachodniej Finlandii        i zamieszkuje je ok. 175 tys. ludności. W skład zespołu miejskiego wchodzą jeszcze miejscowości Naantali, Raisio i Kaarina.

W Turku rozwija się przemysł stoczniowy. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym oraz ośrodkiem akademickim i miejscem atrakcyjnym turystycznie. W pobliżu znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych oraz liczne zamieszkałe wyspy, na które można dostać się łodziami. W 2011 otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy kultury. Jednym z miast partnerskich jest Gdańsk. W Turku mieści się też

Z Polski, z Gdańska bezpośrednie przeloty oferuje jeden z budżetowych przewoźników. Ceny przelotów już od 39zł (z bagażem podręcznym). Lot trwa nieco ponad godzinę, a z lotniska do centrum miasta bez problemu można dostać się w 20 minut podmiejskim autobusem . Koszt przejazdu z lotniska to 3 EUR.

Uczelnia ma 4 kampusy, a należący do Wydziału Engineering and Business znajduje się w odległości 10 minut od centrum, w nowoczesnej części miasta. Przystanek autobusowy zlokalizowany jest przy samym wejściu.

Koszty utrzymania

Walutą obowiązującą w Finlandii jest EUR, a ceny są wyższe niż w Polsce. Zakupy podstawowych produktów warto robić w supermarketach Lidl (można znaleźć nawet polskie produkty) czy Prisma. Przykładowe ceny: chleb 1,5 EUR, mleko 1l 1 EUR, jajka 10 sztuk 1,80 EUR, jogurt owocowy 0,50 EUR. Na placu w centrum miasta organizowane jest też targowisko z warzywami   i owocami.

W taniej restauracji za danie obiadowe zapłacimy od 10 -15 EUR, za kawę ok. 2 EUR, za piwo w pubie 4-5 EUR.

W stołówce na uczelni koszt drugiego dania z napojem to ok. 5-6 EUR, kawy/herbaty ok. 1,5 EUR.

Zakwaterowanie

Uniwersytet nie ma akademików, jednak pomaga w znalezieniu wyborze mieszkania. W Turku działa organizacja, która zajmuje się wynajmowaniem mieszkań studentom. W ten sposób wynajmiemy pokój wyposażony w szafę, biurko, łóżko i łazienkę z z możliwością korzystania ze wspólnej kuchni. Za 70 euro (z czego 50 zwracane jest na koniec pobytu) otrzymamy tzw. starting pakage, a w nim poduszkę, kołdrę, sztućce, talerz, miskę, patelnie i kubek. Koszt to wynajmu to ok. 370 EUR i wymagana jest kaucja o równowartości miesięcznego czynszu. Przy takiej formie wynajmu można korzystać z darmowej sauny w budynkach (max. 4 x w miesiącu) oraz za dodatkową opłatą także z pralni. Ceny pokoi pokoi na prywatnym rynku to  ok. 350-500 EUR/m-c.

Czas wolny

Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest średniowieczny zamek zlokalizowany w pobliżu rzeki Aurajoki, w którym znajduje się muzeum poświęcone historii Finlandii. Kolejnym ważnym obiektem jest katedra z 1250 roku czy najstarszy w Finlandii, założony w 1640 roku uniwersytet Åbo Akademi. Znajdziemy też wiele muzeów, a w pobliskiej Naantali wioskę Muminków.

Źródło: Pixabay 19.12.18

Źródło: własne redakcji

Źródło: Pixabay 19.12.18

Źródło: Pixabay 19.12.18

W Turku jest wiele pubów, w których mieszkańcy chętnie spędzają czas po pracy. Pub można znaleźć np. w budynku, który dawniej był szkołą, bankiem czy apteką, w których zostały zachowane elementy dawnego wyposażenia. Tradycyjnie można wybrać się również do sauny.

Źródło: własne redakcji

Uczelnia

Uczelnia jest państwowa i studiuje na niej 9 tys. studentów, w tym ok. 200  to studenci zagraniczni z wymiany.

International Office działa bardzo sprawnie i oferuje ciepłe przyjęcie i wsparcie dla przyjeżdżających studentów, w tym w poszukiwaniu zakwaterowania i integracji z lokalną społecznością. Organizowany jest Orientation Day podczas którego organizowane jest również zwiedzanie kampusu. Studenci otrzymują kartę upoważniająca do zniżek w stołówkach. Mogą skorzystać również z pomocy opiekunów – studentów.

Studenci maja dostęp do biblioteki, książki mogą zwracać nawet po zamknięciu obiektu. Możliwa jest rezerwacja książek on-line, dostęp do e-booków. W bibliotece są też stanowiska komputerowe.

Nauka na uniwersytecie odbywa się przez praktykę. Studenci rozwiązują case study, także w własnego doświadczenia. W ocenie jednego z uczestników programu Erasmus przedmiot research methods świetnie przygotowuje do pisania pracy dyplomowej. Podczas zajęć studenci oceniają  prace czy prezentacje innych studentów (peer review). Często praca odbywa się w grupach co sprzyja integracji i lepszemu poznaniu osób które uczestniczą w zajęciach. Wykładowcy służyli pomocą nawet po zajęciach. Możliwy był też kontakt mailowy. Kursy były idealnie dopasowane do ścieżki studiów – International Business. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, a poziom na dobrym poziomie, co pozwoliło na podniesienie kompetencji językowych.

Informacje o kursach dostępnych dla studentów z wymiany można znaleźć tutaj: http://www.tuas.fi/en/study-tuas/exchange-students/courses/.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s