Free University of Bozen-Bolzano

Bolzano (Bozen) położone jest na północy Włoch, u stóp Dolomitów, w regionie Tyrol Południowy, blisko granicy z Austrią.

Miasto ma ok. 100 tys. mieszkańców, z których 70% mówi po włosku, 26,29% po niemiecku, a 0,71% w języku ladyńskim*.

Współistnienie kultur widać na każdym kroku. Spacerując po starówce znajdziemy styl architektoniczny charakterystyczny dla Austrii, natomiast w dzielnicach mieszkalnych, które wybudowano w XX wieku, włoski styl zabudowy.

*źródło: Wikipedia

Transport

Do Bolzano można dojechać bezpośrednio z Poznania autobusem. Tańsza i szybsza wydaje się jednak opcja przelotu z Poznania na lotnisko Mediolan-Bergamo (tanie linie, koszt biletu w jedną stronę od 56 PLN), a stamtąd autobusem.

Zakwaterowanie, koszty utrzymania

Podczas pobytu możliwe jest zakwaterowanie w jednym z 4 akademików. 3 usytuowane są w odległości kilkunastu metrów od głównego gmachu uczelni, kolejny oddalony jest o ok. 3 km. Do dyspozycji są pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, jest też siłownia z nowym sprzętem do ćwiczeń, kuchnie na każdym piętrze, sala do gry w tenisa stołowego. Miesięczny koszt: pokój 2-osobowy 225 EUR, pokój jednoosobowy 295 EUR, kaucja 490 lub 590 EUR.

Ceny produktów spożywczych są wyższe niż w Polsce i są to głównie produkty regionalne.  Zakupy można robić zakupy w sieci sklepów Despar położonych w centrum i niedaleko uczelni i akademików. Łączne miesięczne koszty utrzymania studenci określają na poziomie ok. 600 EUR, a stypendium Erasmus+ wystarcza na pokrycie kosztów zakwaterowania i posiłki w stołówce.

Warto rozważyć zakup karty regionalnej na transport kolejowy i autobusowy, ale również możliwość korzystania z kolejek liniowych w cenie 150 € za cały rok.

Po przyjeździe do uczelni obowiązkowe jest wyrobienie tax code w urzędzie .

Czas wolny

Wg relacji studentów można korzystać z różnych form aktywności oferowanych przez uczelniany klub sportowego SCUB, np. piłki nożnej, jogi, raftingu czy wspinaczki górskiej. Organizacja studencka organizuje wycieczki w góry lub do Wenecji, Florencji i Pizy i innych miast. Uczelnia stwarza możliwość uczestniczenia wydarzeniu sportowym Snowdays  (z dojazdem, możliwością  wynajęcia sprzętu narciarskiego, szkoleniem i wejściówkami na imprezy po całodziennej jeździe na stokach). Na uczelni działa klub trekkingowy, który organizuje wyjścia w góry co kilka tygodni. Bardzo elastyczny plan zajęć i położenie uczelni daje możliwości podróżowania po Włoszech i Austrii.

alley-2148870_1920

Źródło: Pixabay 07.11.18

Uniwersytet

Free University of Bozen-Bolzano jest uczelnią państwową, która założona została w 1997 roku.  Obecnie studiuje tam ponad 4000 osób, w tym wielu studentów z zagranicy. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, włoskim, niemieckim i ladyńskim.

Wydziały Ekonomii, IT i Designu znajdują się w historycznym centrum miasta kilka metrów od głównego placu miasta. Natomiast Wydziały Turystyki i Edukacji zlokalizowane są w dwóch mniejszych miejscowościach regionu Bressanone (Brixen) i Brunico (Bruneck).

Do dyspozycji studentów jest przestronna, nowoczesna biblioteka, z punktem widokowym, bogatym księgozbiorem i stanowiskami komputerowymi oraz możliwością wypożyczenia laptopa.

Uczelnia posiada nowoczesną stołówkę  z posiłkami z kuchni włoskiej (np. makarony, pizza) w przystępnych cenach od 3-4 EUR. Stołówka jest czynna w tracie przerwy między zajęciami jak i wieczorem po ostatnich zajęciach. Nieopodal znajduje się też bar z pyszną włoską kawą, napojami i przekąskami.

International Office szybko udziela informacji i chętnie służy pomocą. Podczas pierwszego weekendu pobytu organizowany jest Orientation day. W trakcie Orientation day  studenci otrzymują informację na temat uczelni i realizacji wymiany, możliwości integracji. Wydawana jest też karta studenta UNIBZ. Studenci biorą również udział w organizowanej przez lokalne zrzeszenie studentów grze miejskiej, wycieczce po mieście, w góry oraz zwiedzaniu średniowiecznego zamku.

Lista kursów w języku angielskim wybranych przez jednego z uczestników:

Banking and corporate finance:

Kurs łączący wiedzę z bankowości i finansów z przedsiębiorstw. Prowadzony w formie teoretyczno-praktycznej. Bardzo intensywny tok nauki, zajęcia odbywały się cztery razy w tygodniu po 2 godziny, a kurs trwał jeden  miesiąc. Zawsze po wykładzie teoretycznym odbywały się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem case study dotyczącym fikcyjnych lub realnych przedsiębiorstw. Zaliczenie składało się z egzaminu końcowego (50%), udziału w dyskusji case study (20%) i pracy semestralnej na temat problemów banków strefy euro (30%). Zdecydowanie najbardziej wymagający kurs podczas wymiany Erasmus.

Economic policy:

Kurs złożony z czterech bloków tematycznych związanych z polityką gospodarczą. Prowadzony w formie wykładu z prezentacją multimedialną. Egzamin pisemny składający się z zadań podobnych do tych z prezentacji. Jeden z łatwiejszych kursów anglojęzycznych.

Financial analysis:

Kurs z podstaw analizy finansowej prowadzony przez wykładowcę zagranicznego w formie wykładu i przez asystenta w formie nieobowiązkowych ćwiczeń. Egzamin złożony z dwóch części: testu i krótkiej wypowiedzi pisemnej oraz zadań matematycznych z wykorzystaniem wzorów, notatek i Excela. Jeden z trudniejszych kursów, ale bardzo przydatny z uwagi na ciągłą pracę z Excelem w trakcie wykładu i ćwiczeń.

International finance:

Kurs poświęcony zagadnieniom finansów globalnych ze szczególnym uwzględnieniem walut. Egzamin pisemny złożony z pytań zamkniętych, zadań finansowych i pytań otwartych. Kurs pokrywał się zakresem materiału z pozostałymi i wprowadzał nowe elementy.

Znajomość języka angielskiego wystarczyła, aby zdać wszystkie egzaminy i uczestniczyć zarówno w zajęciach praktycznych, jak i teoretycznych.

Każdy wykładowca miał swoje godziny przeznaczone na konsultacje raz w tygodniu.

Wszystkie wyżej wymienione kursy były równoważne z polskimi odpowiednikami i ścieżką studiów finanse i rachunkowość.

188468

Źródło: www.unibiz.it

Dodatkowe informacje

Mieszkańcy regionu mówią dobrze po angielsku. Uczelnia również oferuje wiele kursów wykładanych w języku angielskim. Warto jednak znać też język niemiecki lub skorzystać z możliwości nauki tego języka.

Wrażenia z pobytu

„Region różnił się wyraźnie od reszty Włoch pod względem architektury, kuchni i zwyczajów, gdyż to wszystko było bardzo podobne do krajów niemieckojęzycznych.”

„Bardzo wysoko oceniam poziom edukacji na uniwersytecie, gdy z kursy oferowane przez uczelnię zapewniały wiedzę teoretyczną i bardzo wiele ćwiczeń, projektów problemowych, przykładów praktycznych i wykorzystywały wiele programów, np. Excel. Wszystkie podręczniki wykorzystywane przez wykładowców były na światowym poziomie, a wykładowcy posługiwali się biegłym angielskim i bardzo dobrze przekazywali wiedzę, dzięki czemu łatwiej było później zdać egzaminy.”

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s