Münster – Westfälische Wilhelms-Universität Münster

Münster

Jest to miasto położone w północnej części Niemiec (Westfalia), które zamieszkuje ok. 280 tys. mieszkańców.  Przyjeżdża też wielu studentów. Mieszkańcy poruszają się w dużym stopniu komunikacją miejską lub podobnie jak w Amsterdamie, rowerami.

Do miasta można dojechać autobusami z prawie całej Polski lub z Berlina (Flisbus,  Sindbad). To wygodna opcja transportu dla osób, które chcą zabrać większą ilość bagażu. Dojazd pociągiem jest droższy i wymaga czasem kilku przesiadek. Warto rozważyć podróż samolotem – w pobliżu (w Nadrenii Północnej Westfalii) znajdują się lotniska w Dortmundzie, Düsseldorfie i Kolonii/Bonn. Koszt przelotu z Dortmundu to Poznania w najtańszej opcji to od ok. 20 EUR w obie strony.

town-hall-2235451_1920

Źródło: Pixabay 29.10.2018

Koszty utrzymania i czas wolny

Zakupy warto robić sklepach  sieci Aldi i Lidl, nieco drożej jest w Edeka oraz Rewe, a Najdrożej jest w kioskach, jednak czynne są one długo. W kosmetyki, a także niektóre akcesoria kuchenne i rowerowe można zaopatrzyć się w sklepach Rossmann. W DM czy Tedi zakupimy tanie naczynia, pościel, zeszyty, itp.

Miesięczny koszt utrzymania ok. 200-250 EUR.

Kawiarnie i punkty gastronomiczne w większości zamykane są o 22.00 lub wcześniej. Dotyczy to także sklepów spożywczych, natomiast apteki i sklepy z ubraniami są otwarte zazwyczaj do 20.00.

Dwa razy w tygodniu na placu przy katedrze odbywa się targowisko, na którym można kupić świeże warzywa i owoce, mięso, ryby, kwiaty czy lokalne produkty. Raz w tygodniu wybrać się można na targ żywności ekologicznej.

W miesiącach letnich organizowane są pchle targi na Promenadzie. W okresie przedświątecznym ma miejsce jarmark wigilijny, który przyciąga rzesze turystów.

Münster to atrakcyjne miejsce do zwiedzania i co roku odwiedza je ok. 5 milionów turystów. Nazywane jest rowerową stolicą Niemiec i oferuje wiele ścieżek (w tym wokół Starego Miasta) i udogodnień dla rowerzystów. Najłatwiej zwiedzać je właśnie na rowerze.

W Münster znajduje się wiele obszarów zielonych sprzyjających spacerom, aktywnemu spędzaniu czasu lub odpoczynkowi, jak np. jezioro Aasee z molo i licznymi trasami dla pieszych i rowerzystów, czy kanał, przy którego nabrzeżu można w ciepłe wieczory usiąść w kafejce lub restauracji.

W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i jest dużo ciekawych zabudowań (aż 200 kościołów), muzeów, ogród botaniczny i zoologiczny, planetarium, a także nowoczesnej sztuki (także na świeżym powietrzu).

Zakwaterowanie

Uniwersytet w Münster nie posiada własnych akademików, a znalezienie mieszkania może przysporzyć kłopotów. Wg sugestii jednej ze studentek, warto szukać na portalach typu wg-gesucht.de. W Münster znajduje się kilka akademików prywatnych lub kościelnych (dostępnych dla każdego, niezależnie od wyznania), w których czynsz jest często niższy niż w mieszkaniach prywatnych. W akademikach ceny wahają się od 150 do 300 EUR za miesiąc, a na prywatnym rynku od 250 do nawet 450 EUR. Miejsce w akademiku trudno otrzymać, a  co istotne, informację o tym czy nam je przyznano  otrzymuje się późno, tj. ok. 2 tyg. przed rozpoczęciem semestru. Warto zwrócić się do akademików o możliwość Zwischenmiete – czyli wynajmu na czas pomiędzy wyprowadzką jednego właściciela, a wprowadzeniem się nowej osoby.

Budynki Uczelni znajdują się w różnych punktach miasta, ale najwięcej w okolicach budynku głównego – Pałacu (Schloss) i  centrum. Zajęcia dla Wydziału Ekonomii odbywały się w  budynkach w okolicy ulicy Krummer Timpen oraz jeziora Aasee (Aula am Aasee).

aasee-2175969_1280

Źródło: Pixabay 29.10.2018

Uczelnia

Westfälische Wilhelms-Universität Münster jest dużą i plasującą się wysoko w rankingach, uczelnią publiczną, na której studiuje ok. 45 000 studentów.

Na studiach magisterskich jest wiele kierunków w języku angielskim, jednak na licencjacie oferta  jest dosyć ograniczona.

Studenci mają codziennie dostęp do biblioteki głównej (ULB), a w okresie egzaminacyjnym godziny otwarcia były wydłużone. Znajdują się tam stanowiska do pracy samodzielnej oraz grupowej, z dostępem komputerów. W Münster znajduje się także wiele mniejszych, specjalizowanych bibliotek, w których można swobodnie przebywać i pracować.

W każdym budynku należącym do uniwersytetu znajduje się darmowe wi-fi. W wielu miejscach, a w szczególności w bibliotekach można wydrukować lub skserować materiały do nauki.

Na uczelni działają stołówki studenckie, tzw. Mensa, w których można zjeść danie główne w cenie od 2-3 EUR. Brak jednak automatów z gorącymi napojami lub przekąskami (oprócz biblioteki).

Studenci z wymiany maja możliwość za niewielką opłata korzystać z różnych form aktywności sportowej.

Uczelnia na początku pobytu wymaga wniesienia opłaty w wysokości 280 EUR, która częściowo przeznaczona jest na zapewnienie biletu semestralnego upoważniającego do darmowych przejazdów pociągami regionalnymi oraz komunikacją miejską  w każdym mieście Nadrenii Północnej-Westfalii.

International Office oraz organizacja Erasmusa w Münster w opinii studentów zasługuje na wysokie oceny. Odpowiedzi na pytania udzielane były szybko, a w przypadkach, gdy samo biuro nie mogło udzielić odpowiedzi kierowano do właściwych osób. Studenci z ESN byli bardzo pomocni i organizowali wiele spotkań i wycieczek, mających na celu lepszą integrację studentów zagranicznych.

Uniwersytet dni adaptacyjne, podczas których omówione zostały sprawy organizacyjne. Oferował również miejsce intensywny 2-tygodniowy kurs językowy. Tuż przed rozpoczęciem semestru miał miejsce także drugi Orientation Day, zorganizowany przez władze Wydziału Ekonomii. Uczelnia  zapewnia studentom z wymiany tzw. Buddy, a na zakończenie pobytu organizowana jest impreza pożegnalna.

Informacja o wybranych kursach przesłana przez jednego z uczestników:

* „Wszystkie przedmioty, (oprócz kursów językowych były zakończone egzaminem bez uprzednich kolokwiów i/lub zaliczeń. Oznaczało to, że ocena z przedmiotu zależała w 100% od egzaminu końcowego. Na wydziale ekonomicznym obowiązywał system: ilość minut na egzaminie= ilość punktów do zdobycia (np. egzamin trwał 60 minut i do zdobycia było 60 pkt) – w wielu przypadkach nie była to wystarczająca ilość czasu do wykonania wszystkich zadań. Egzaminy zawsze wyglądały tak samo dla studentów niemieckich, jak i studentów z wymian, łącznie z egzaminami przeprowadzanymi w języku niemieckim. Wgląd do prac, jak i poprawki egzaminów są utrudnione ze względu na fakt, że są one przeprowadzane w kolejnym semestrze – czasami na prośby studentów z wymian, są organizowane wcześniejsze terminy. Na wszystkie egzaminy wolno także zabierać słownik dwujęzyczny oraz kalkulatory naukowe (nie tylko proste, więc warto zabrać z Polski takowy).

Corporate Finance – przedmiot trochę inny od tego co się spodziewałam po finansach. Przerabiane są m.in. teorie portfeli inwestycyjnych według reguły mi-sigma oraz maksymalnej użyteczności portfela akcji, model CAPM, model wyceny przedsiębiorstwa według średniego ważonego kosztu kapitału. Niestety, egzaminy zawierają często niejasne i niejednoznaczne pytania, jednak prowadzący zajęcia jest wyjątkowo uprzejmy i przedmiot ten jest możliwy do zdania.

Empirical Economics – jeden z przyjemniejszych egzaminów, na którym nie pojawiło się nic, czego by nie było na zajęciach. Poziom znajomości języka angielskiego prowadzącego wykłady nie był zadowalający, jednak wszelkie niejasności z wykładów były wyjaśnianie podczas ćwiczeń. Podczas zajęć miała miejsce także nauka języka R, jednak egzamin odbywał się w formie papierowej i nie trzeba było programować.

Moduł Quantitative Marketing – moduł ten składa się z dwóch części (oznacza to dwie oceny): Market Research oraz Marketing Operations (można zapisać się tylko na jedną część jeśli się chce). Przedmioty te uczą o badaniach rynku od strony teoretyczno-matematycznej. Jest sporo teorii dotyczącej elementów rynku, jak dzielić konsumentów na grupy, jakie istnieją metody pomiarów, jak optymalnie inwestować pieniądze w reklamę. Część matematyczna obejmuje przede wszystkim równanie regresji oraz testy statystyczne. Przedmiot ten wybrałam z myślą, że będzie to mój najlżejszy przedmiot, za który z pewnością otrzymam dobre oceny (statystyki z poprzednich lat wskazywały na bardzo wysoki poziom zdawalności, treść materiału wydawała mi się także przystępna), jednak niestety, przedmiotu ku mojemu zaskoczeniu nie zdałam. Nie jestem pewna, czy to w tym roku były inne kryteria oceny, ale większość studentów międzynarodowych nie zdała tego modułu, chociaż każdy z nas miał odczucie, że uczył się bardzo dużo, a egzamin był stosunkowo prosty. Także średnia wszystkich osób (łącznie ze studentami niemieckimi) była niska – ok. 3,3 (według polskich ocen, według niemieckich: 3,7).

Moduł Bilanzen und Steuern (Bilanse i podatki) – także dwuczęściowy moduł (Grundzüge der Unternehmensbesteuerung oraz Bilanzen I) prowadzony w języku niemieckim. W szczególności część o podatkach wzbudziła moje zainteresowanie – była prowadzona bardzo dobrze, z dużym zaangażowaniem prowadzących oraz wieloma materiałami do nauki. Podczas zajęć należało się posługiwać ustawami o podatkach oraz handlu. Egzaminy uważam za bardzo sprawiedliwe i pokrywające się ze zrealizowanym materiałem, jednak niewystarczającą ilością czasu. Nie ma także żadnych ułatwień dla studentów międzynarodowych, dla których język niemiecki jest językiem obcym.

Kursy językowe – kursy, na które uczęszczałam były na poziomie B2/C1, czyli najwyższym oferowanym przez centrum językowe. Na tym poziomie kursy są podzielone na specjalizacje ze względu na czytanie, pisanie oraz konwersacje/słuchanie, a w przypadku czytania i pisania następuje dalszy podział na grupy ze względu na studiowany kierunek (istnieją specjalizacje medyczna, ekonomiczna, nauk społecznych, nauk przyrodniczych). Kursy języka niemieckiego oceniam dobrze i z pewnością są to najłatwiejsze do zdania przedmioty, gdyż podczas semestru wystawiane są oceny cząstkowe za prace pisemne lub zadania, więc ocena końcowa jest średnią ważoną (nie zależy całkowicie od wyniku jednego egzaminu). Zajęcia te z pewnością pomagają w adaptacji językowej, aczkolwiek nie uważam, aby były w stanie „podciągnąć” kogoś o cały poziom w górę (takie jest ich założenie). Dużym plusem centrum językowego jest natomiast możliwość zdawania certyfikatu UNICERT na koniec nauki z języka niemieckiego (i nie tylko) na różnych poziomach zaawansowania. ”

* Dzięki uprzejmości uczestnika, nazwisko znane redakcji

city-munster-1270098_1280

Źródło: Pixabay 29.10.2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s