ESIC – Madryt – Pozuelo de Alarcon

dnia

Madryt to stolica i największe, zamieszkiwane przez ponad trzy miliony mieszkańców miasto w Hiszpanii, a także trzecie co do wielkości w Unii Europejskiej. Symbolem miasta jest niedźwiedź wspinający się na drzewo truskawkowe. Pomnik znajdziemy na Placu Puerta del Sol.

madrid-1408347_1920

Źródło: Pixabay 23.07.18

Do Madrytu bez problemu dostaniemy się z Polski samolotem, w tym tanimi liniami (bezpośrednie loty z Poznania dwa razy w tygodniu). Z lotniska do centrum Madrytu można dostać się metrem (uwaga: dodatkowa opłata  do biletu wynosząca 3 EUR) lub autobusem.

ESIC znajduje się pod Madrytem w Pozuelo de Alarcon. Dojechać można autobusem lub kolejką podmiejską. Uczelnia ta ma też kampusy w innych miastach w Hiszpanii, jednak dla studentów UEP dostępne są kampusy tylko w Madrycie i Walencji.

 

madrid-1669132_1920

Źródło: Pixabay 23.07.18

Koszty utrzymania

Ceny są trochę wyższe niż w Polsce, jednak nie tak wysokie jak we Francji czy krajach skandynawskich. Zakupy warto robić w sieci supermarketów Mercadona lub Dia. Za butelkę wody w opakowaniu 1,5l zapłacimy 0,4-1 EUR, za litr mleka ok. 1 EUR, za bagietkę 0,60 EUR, za dobry chleb ok. 3 EUR

Kawę w kawiarni wypijemy za ok. 1,5 EUR, kawałek pizzy to wydatek 2,5 EUR,  kanapka od 3-5 EUR, a piwo w barze 3-4 EUR. Cena dania dnia (plato del día) w restauracji kształtuje się w granicach od 10-12 EUR. Słynne hiszpańskie tapas zjemy już za 1 EUR/szt, np. na targowisku Mercado San Miguel.

Studencki miesięczny bilet na komunikację kosztuje 20 EUR, jednorazowy przejazd 1,50 EUR. Łącznie w budżecie miesięcznym na wydatki związane z podstawowymi rachunkami, jedzeniem i transportem należy uwzględnić kwotę 250 – 300 EUR ( w zależności od tego czy stołować się będziemy „na mieście”)

food restaurant eat snack
Photo by Jaymantri on Pexels.com

Zakwaterowanie

Uczelnia nie posiada akademików. Mieszkania trzeba zatem szukać na własną rękę. Koszt najmu będzie uzależniony od dzielnicy, w której będziemy chcieli mieszkać i pochłonie sporą część stypendium. Miejsce w prywatnym akademiku to koszt ok. 700 EUR. Pokoje  na rynku prywatnym to 300-600 EUR w zależności od standardu, wielkości i lokalizacji. Przy wynajmie pobierana jest kaucja w wysokości opłat za jeden miesiąc. Przy przeszukiwaniu ofert należy zwracać uwagę na opisy oferowanych pokoi, np. bez okien (sin ventanas), albo z widokiem na zamknięte podwórze ( patio cerrado).

Dogodna może być lokalizacja w okolicy przystanku Colonia Jardin, dość oddalona od centrum, zatem tańsza, ale dobrze skomunikowana z uczelnią. Dojazd  linią ML2 w ok. 20 minut lub metrem linią nr 10 ok. 15 minut do centrum.

Czas wolny

Na ESIC nie działa ESN ani inna organizacji dla studentów Erasmus+, bowiem jest to mała uczelnia. Można jednak skorzystać z oferty organizacji działających przy innych uczelniach, np. ESN UCM.

Madryt to olbrzymie miasto z mnóstwem miejsc do spacerowania (np. Park Retiro) i zwiedzania (np. Pałac Królewski). Już sama Grand Via to bardzo atrakcyjna okolica. W Madrycie znajduje się jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów malarstwa na świecie – Museo Nacional del Prado. Podczas dwóch ostatnich godzin otwarcia, zwiedzanie jest nieodpłatne, koszt biletu normalnego 15 EUR.

Warto zarezerwować jeden dzień i wybrać się do oddalonego o 70km Toledo, którego starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy piłki nożnej mogą wybrać się na mecz, jednak wstęp na występy Realu Madryt czy Atletico to spory wydatek, najtańsza opcja i niezbyt znaczący rywal to ok. 50EUR. Bilety na Ligę Mistrzów to już ogromny koszt i praktycznie nie do zdobycia.

stadium-1813343_1920.jpg

Źródło: Pixabay 23.07.18

Uczelnia

ESIC jest uczelnią prywatną. W grupie zwykle jest 20-25 osób, głównie studenci z Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej czy Maroka.  Budynek jest niewielki, ale nowoczesny. klasy są przestronne, klimatyzowane i dobrze wyposażone. Przy każdym stanowisku jest dostęp do gniazdka elektryczne. Studenci mogą korzystać z tzw. Study room, wyposażonych w stoły, krzesła i białe tablice, często wykorzystywanych do pracy nad wspólnymi projektami. Na uczelni działa punkt gastronomiczny, w którym można zjeść posiłek za ok. 6 EUR. Jest też czynna do wieczora kawiarnia oferująca kanapki i napoje. Są też automaty z napojami i przekąskami, ale ceny w nich są dość wysokie.

Przed rozpoczęciem zajęć należy wybrać przedmioty z jednego programu. Nie można realizować przedmiotów z kilku programów. Wg relacji studenta, który brał udział w wymianie na poziomie studiów magisterskich, zajęcia odbywały się w godzinach 19-22 (większość programów magisterskich realizowana jest wieczorowo lub weekendowo).

Większość przedmiotów  prowadzona jest w formie warsztatów ( praca w grupach/indywidualnie lub dyskusja) poprzedzonych wprowadzeniem do tematu zajęć. Często jeszcze przed rozpoczęciem zajęć z określonego przedmiotu z materiałów zamieszczonych na Moodle należało napisać i wysłać tzw. Pre-assignment. Ważne jest by na bieżąco śledzić sylabusy umieszczane na Moodle, są bardzo ważne i studenci powinni się z nimi dobrze zapoznać.

W ocenie uczestników mobilności poziom nauczania jest zdecydowanie wyższy niż na UEP. Od studentów wymaga się aktywnego uczestnictwa w zajęciach, które ma wpływ na końcową ocenę, a osoby uważające, że Erasmus w Hiszpanii to niekończące się wakacje mogą być nieco zaskoczone. W programie (MIM) był tylko jeden egzamin z przedmiotu Finance for marketers. Egzamin jest dosyć trudny, jednak całkowicie na podstawie materiału przerabianego na zajęciach i dla osoby, która uczestniczyła w zajęciach nie powinna mieć problemów z zaliczeniem.

Wg informacji uzyskanych od studentów formą uzyskania zaliczenia często jest przygotowanie projekt grupowego i jego prezentacja podczas ostatnich zajęć. W grupie zazwyczaj pracowało od 4 do 6 osób i były ustalone odgórnie. Po ostatnich zajęciach studenci mają 2 tygodnie na napisanie wypracowania indywidualnego na zadany temat, ( 2 do 4 tysięcy słów). W pracach należy stosować przypisy w systemie harvardzkim i są sprawdzane pod względem popełnienia plagiatu.

Obecność i punktualność  na zajęciach są bardzo ważne (co tez może dziwić, gdyż powszechnie uważa się, że Hiszpanie nie są zbyt punktualni). Nawet niewielki spóźnienie może skutkować wpisaniem braku obecności.

Wypełnia się też tzw. Peer assessment, w którym ocenia się studentów, z którymi się pracowało i ma to wpływ na ocenę.

Wykładowcy dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem w największych firmach i chętnie się nimi dzielą. Sposób prowadzenia zajęć to podejście praktyczne, rozwiązywanie problemów i współpraca wykładowca-student, a nie tylko teoria.

Kontakt z International Office jest bardzo dobry, pracownicy biura są bardzo mili, pomocni, a studenci szybko otrzymują informację zwrotną. Chętnie tłumaczą jak wygląda funkcjonowanie ESIC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s