Marche Polytechnic University Ancona

dnia

Ankona (z j. greckiego ancon – łokieć) to położone na Adriatykiem 100-tysięczne miasto w środkowych Włoszech, w regionie Marche. To miasto pełne zabytków i jeden z ważniejszych portów w Italii.

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów, ale można się dostać do pobliskiego Pescara czy Rimini, które są oddalone o godzinę pociągiem. Kolejną opcją jest lot do Bolonii lub Rzymu, jednak stamtąd na podróż trzeba poświęcić mniej więcej 3,5 godziny pociągiem (tory na trasie z Rzymu tuż przed Ankoną biegną wzdłuż brzegu morza). Z Rzymu  jest też połączenie Flixbusem za 10 EUR, podróż trwa około 4,5 godziny. Natomiast pociąg z Bolonii kosztuje 17 EUR, a z Rimini czy Pescary 7,3 EUR.

ancon-2035906__480

Źródło: Pixabay 11.07.2018

Pogoda

Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Temperatura może osiągnąć nawet 30℃. Najzimniejszy jest okres od grudnia do marca. Średnia temperatura w tym czasie w ciągu dnia to max. 10℃, a w nocy 3 ℃. Najwięcej deszczowych dni przypada w lutym, wrześniu oraz listopadzie.

Koszty utrzymania

Sklepy w centrum miasta są troszkę droższe niż na przedmieściach, gdzie znaleźć można np. Lidl. Raz na tydzień  warto zrobić większe zakupy. Przykładowe ceny: mleko od 0,80 EUR, chleb 1-2 EUR, woda 1,5l 0,40 EUR, butelka wina 5 EUR, piwo od 1 EUR. Kawa w restauracji kosztuje od 1-2 EUR, woda 1 EUR, posiłek od 10 EUR.

Jeśli ktoś nie lubi gotować? Niedaleko uniwersytetu znajduje się mensa, w której można zjeść lunch lub kolację w cenach przystępnych dla studenta. W tym celu należy wyrobić sobie kartę „ERSU di Ancona” (dokładny adres jest podany na ulotce którą studenci Erasmus+ otrzymują na powitaniu). Wyrobienie karty jest bezpłatne. Mensa jest otwarta dwa razy dziennie w porze lunchu i kolacji. Posiłek można tam kupić już za 3,30 EUR.

Jeśli ktoś znajdzie zakwaterowanie w centrum, bilety komunikacji miejskiej będą mu potrzebne, na uczelnię dotrze pieszo. Jednorazowe bilety kosztują 1,25 euro.

Zakwaterowanie

Uczelnia oferuje zakwaterowanie w akademikach, które usytuowane są w pobliżu uczelni, w centrum miasta za ok. 210 EUR/miesiąc. Pokoje są dwuosobowe z dzieloną na dwa pokoje kuchnią. Mieszkanie można także znaleźć samodzielnie korzystając ze strony http://www.housinganywhere.com. Współdzielony pokój, 10 minut do uczelni można znaleźć już za 150 EUR plus opłaty.

Czas wolny

Ancona, to pięknie położone miasto, które zachęca do spacerów. 15 minut od centrum znajduje się plaża. W 10 minut dojść można do portu, do którego przybija wiele imponujących statków. Wiele się tutaj dzieje i jest mnóstwo restauracji. Na stromym klifie znajduje się Park Cardeto skąd jest widok na morze aż po horyzont. Warto zobaczyć położoną na wzgórzu katedrę San Ciriaco (Duomo di Ancona) w stylu romańsko-bizantyjskim. Na molo Rizzo znajduje się Łuk Trajana z 115r. Ze schodów w  roztacza się piękny widok na port.

italy-322055_1280

Źródło:Pixabay 11.07.18

Fani imprez klubowych mogą być trochę rozczarowani, bowiem w mieście jest kilka małych klubów w centrum i jeden duży, zlokalizowany na obrzeżach. Wstęp z kartą ESN kosztuje 6 EUR. Klub jest zamykany w okresie letnim.

Arco_di_Traiano_e_mura_di_ronda

Źródło: Commons Wikimedia 11.07.18

Włosi to bardzo mili ludzie, którzy chętnie udzielą pomocy gdy będzie taka potrzeba. Wiele osób mówi po angielsku, a jeśli tylko w niewielkim stopniu to chętnie sprawdzi swoją wiedzę i będzie próbować rozpocząć konwersację.

san-ciriaco-876119__480

Źródło: Pixabay 11.07.2018

Uczelnia

Marche Polytechnic University Ancona jest uczelnia państwową. Posiada 5 wydziałów, porozrzucanych w różnych częściach miasta. Wydział Ekonomii, podobnie jak akademiki znajdują się w samym centrum miasta.

Zajęcia dla studentów Erasmus+, ale również dla regularnych studentów prowadzone są w języku angielskim. Kursy dzielą się na intensywne i nieintensywne. Kurs intensywny trwa dwa tygodnie po 4,5 godzin dziennie. Zajęcia prowadzone są przez gości z zagranicy np. z Ohio (USA). Następnie należy sporządzić prezentacje, projekty i na końcu odbywa się egzamin. Można uzyskać 6 ECTS. Oceny wysyłane są przez wykładowców ok. tydzień po egzaminie, ale oficjalna data egzaminu przypada w normalnej sesji zaliczeniowej i wtedy dopiero można uzyskać wpis do libretto. Kursy nieintensywne to jedno lub dwa spotkania na tydzień przez semestr (6 ECTS ) lub pół semestru (3 ECTS). Forma zaliczenia to zwykle egzamin, chociaż czasem także prezentacja na zaliczenie. Studenci Erasmus+ mogą wybrać kurs nauki włoskiego dla początkujących za 5 ECTS (zaliczane poprzez egzamin w sesji). Odnośnie języka angielskiego na zajęciach. Z relacji studentów wynika, że poziom na angielskiego na zajęciach był bardzo wysoki, gdyż na zajęciach większość studentów to normalni studenci, którzy wybrali studia w języku angielskim.

Studenci maja dostęp do biblioteki, ale korzystanie z niej było zbędne, bowiem wykładowcy dostarczali materiały na zajęcia.

Na uczelni znajduje się ogólnodostępna sala komputerowa, jednak warto zabrać na wyjazd swój laptop, bowiem na większości zajęć jest on niezbędny.

Z relacji studentów wynika, że są bardzo zadowoleni z obsługi przez International Office. W szczególności na uwagę zasługuje wg studentów Pani Silvia, która jest bardzo miła i pomoże we wszystkim. W Marche Polytechnic University Ancona działa ESN. Jeśli student Erasmus+ wypełni ankietę zostanie mu przydzielony Buddy. ESN działa prężnie

i oferuje wiele wycieczek, imprez oraz eventów.

Na terenie uczelni znajduje się kafejka, w której można kupić przekąski, kanapki i napoje. Kanapka kosztuje 2 EUR.

Wrażenia

Najlepiej wyrazi je cytat z raportu studenta, który niedawno zakończył pobyt w Ankonie:

„Jestem bardzo zadowolony ze swojego wyjazdu tak więc mogę szczerze wszystkim polecić Włoskie miasto Anconę… Ostrzegam tylko, że można się zakochać we Włoszech jak i w samym mieście dlatego powrót może być bardzo ciężki :). Oceniam na mocne 5…”

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s