Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

dnia

01_luftbild_frankfurt_oder_slubice_09072011

Źródło: Wikimediacommons 12.07.18

Frankfurt nad Odrą leży we wschodniej części Niemiec. Wraz z pobliskimi Słubicami tworzy aglomerację transgraniczną, którą zamieszkuje ok. 80 tys. ludzi, z czego ok. 6 tys. stanowią studenci. Z Polski bez problemu dotrzemy tu samochodem, autobusem czy pociągiem. Gdy wybierzemy pociąg i zakwaterowanie w polskim akademiku warto wziąć pod uwagę, że dotarcie pieszo z dworca zajmie nam ok. 45 minut. Znacznie bliżej jest z przystanku autobusowego.

Koszty utrzymania

Na  ogólne koszty utrzymania należy przeznaczyć ok. 800zł. Natomiast koszt zakwaterowania np. w Akademiku UAM w Słubicach to wydatek 365zł/m-c, w akademiku we Frankfurcie od 200EUR. Szczegółowe informacje o zakwaterowaniu i kosztach można znaleźć tutaj. ( Uwaga: w polskich akademikach internet należy zamówić).

Przykładowe ceny w restauracji: drinki: 3,50 – 6 EUR, kawa 1,50 – 2,50 EUR, piwo 2 – 3 EUR.

Przykładowe ceny artykułów spożywczych: sok 1 l 1,50 EUR, chleb 1 – 3 EUR, masło 1 – 2 EUR,  kg jabłek 2 – 3 EUR, kg pomarańczy 2 EUR.

Czas wolny

We Frankfurcie nad Odrą jest dużo zieleni np. ogromny Park Lennépark otwarty w 1854 roku.  Można też pospacerować nadbrzeżem, wybrać się do Kleist Museum, Kościoła Mariackiego, ogrodu zoologicznego czy zobaczyć Dzwon Pokoju. Są miejsca, w których można rozwijać zainteresowania sportowe, puby i restauracje. Dla studentów oferowanych jest sporo zniżek. Koszt biletu do kina to ok. 4,50 – 7 EUR.

W południowej części miasta znajduje się jezioro Helenesee, zwane też Małym Bałtykiem, z rozległą plażą  i zapleczem do wypoczynku.

W ramach opłaty semestralnej studenci maja zapewniony bilet na komunikację publiczna w Berlinie i w rejonie Brandenburgii. Frankfurt (O) dzieli od ponad trzymilionowego Berlina tylko 100 km, czyli ok. 1 godzina jazdy pociągiem, a stamtąd można wybrać się do pobliskiego Poczdamu. Nieco dalej jest do pięknego Drezna, czy Lipska (ok. 3,5 godziny jazdy).

Uczelnia

Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder) uznawany jest za 5 najlepszy Uniwersytet w Niemczech. Dla studentów Erasmus+ przygotowany jest program „orientacyjny”. Organizowane są również spotkania ze studentami z wymiany oraz przydzielane są osoby udzielające wsparcia podczas pobytu. Wcześniej należy skontaktować się z organizacją studencką Interstudis. Zalecany jest przyjazd na uczelnię w dni robocze, bowiem w weekendy nie pracuje biuro oraz administracja niemieckich i polskich akademików. Budynki uczelni jak i domy studenckie porozrzucane są po całym mieście.

Uczelnia pobiera od każdego ze studentów opłatę semestralną, która wynosi ok. 230 EUR. Opłata ta zwiera min. koszt legitymacji i biletu na komunikację publiczną w Berlinie i rejonie Brandenburgii. Uczelnia zaleca by zabrać ze sobą gotówkę na początkowe opłaty w kwocie ok. 500 EUR, bowiem nie za wszystko będzie można płacić kartą. Uczelnia zapewnia dostęp do biblioteki i internetu.

Zajęcia oraz egzaminy prowadzone są w języku angielskim, jednak w zależności od wydziału oferta przedmiotów pokrywających się ze ścieżką studiów na UEP może być ograniczona. Jeśli chcesz studiować w międzynarodowym środowisku, poznać inne sposoby nauczania i jednocześnie być blisko polskiej granicy, to miejsce dla Ciebie.

Na stronie uczelni można znaleźć informacje również w języku polskim .

Uwagi studentów

Uczelnia przywiązuje bardzo dużą wagę  do terminowości na uczelni, w szczególności do rejestracji na egzaminy przez internet.

Możliwość mieszkania w Polsce w znacznym stopniu ogranicza wydatki na życie.

Obowiązkowy był zakup biletu na transport publiczny w całej Brandemburgii.

universitas_viadrina_frankfurt_28oder29

Źródło: Wikimediacommons 12.07.2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s