University of Girona

girona-1523769_640

Źródło: Girona pixabay 19.06.18,

Girona to 100-tysięczne miasto położone w Hiszpanii na Wybrzeżu Costa Brava. Lotnisko, na które dotrzemy bezpośrednio z Poznania tanimi liniami znajduje się ok. 20 minut autobusem od centrum. University of Girona ma dwa oddziały i zlokalizowana jest w odległości ok. 30 minut od centrum, campus główny oraz Wydział Ekonomii i Biznesu znajduje się również ok. 30 minut od centrum. Girona nie jest rozległa i do większości miejsc można dostać się pieszo, a także rowerem lub skuterem.

Pogoda

Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień ze średnią temperaturą w ciągu dnia ok. 30°C, wrzesień i październik to ok. 23-27°C, listopad do marca od 14-16°C.Najzimniej jest w styczniu i w lutym, a najbardziej deszczowymi miesiącami są marzec oraz listopad.

Koszty utrzymania i zakwaterowania

Uczelnia nie posiada własnego akademika, ale jest możliwość zakwaterowania w prywatnych akademikach usytuowanych w pobliżu. Oferują wysoki standard jednak są dość drogie, ok. 500 EUR miesięcznie. Warto poszukać mieszkania samodzielnie, już od 250 EUR miesięcznie, najlepiej bliżej centrum, zwłaszcza gdy planuje się bogate życie towarzyskie.

Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce, dlatego zakupy warto robić w supermarketach typu Lidl, Carrefour lub Mercadona. Koszt kawy w kawiarni to od 1,25 do 1,5 EUR, kanapki od 3,5 EUR, zimnego napoju 2 EUR. Mleko, woda w supermarkecie to wydatek ok. 0,80 EUR, wino od 0,80 EUR do 100 EUR.

W restauracji za tzw. Menu del Dia, czyli danie dnia zapłacicie 10-12EUR, za pizzę ok. 8 EUR.

Bilety na komunikację miejska kosztują od 1,5 EUR. Podróżując po pobliskiej Barcelonie warto zaopatrzyć się w kartę T10 na 10 przejazdów w cenie 10,20 EUR (bez zniżki).

Czas wolny

Miejscem, które zachwyci każdego kto zechce odwiedzić Gironę to słynne pastelowe domy położone nad rzeką Onyar przeciętą kilkoma mostami, które są dobrym punktem widokowym.  Warto zajrzeć do jednego z nich, Casa Masó.

Miasto położone jest na pagórkowatym terenie z mnóstwem schodów i klimatycznych wąskich uliczek, kawiarenek. Warto zajrzeć też do Katedry (wstęp 7 EUR), na której schodach kręcono jeden z odcinków „Gry o tron”. Nieopodal znajduje się muzeum, w którego zbiorach jest Gobelin Stworzenia świata  1100r. W niedalekim sąsiedztwie Katedry są też  Łaźnie Arabskie.

Z miasta bez problemu dostaniemy się pociągiem (bilet 10 EUR) lub autobusem do oddalonej o ok. 100 km Barcelony, której zwiedzania nie trzeba chyba nikomu rekomendować.

cathedral-of-santa-maria-9301_640

Źródło: pixabay 20.06.18

city-1332088_640

Źródło: pixabay 20.06.18

Uczelnia

International Office jest bardzo pomocne. Można się udać z każdym pytaniem.Uczelnia posiada bardzo dużą bibliotekę, również ze zbiorami w języku angielskim. Podczas sesji jest ona czynna 24 godziny na dobę, a obsługa jest bardzo pomocna.

Oferta przedmiotów w języku angielskim jest bardzo ograniczona, ale można również wybierać spośród kursów prowadzonych w języku hiszpańskim lub katalońskim. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, w grupach ok. 40-osobowych. Poziom zajęć trochę niższy niż w Polsce.

Studenci oceniają uczelnię na 4 pkt. w skali 1-5 zarówno pod względem akademickim jak i ogólnym. University of Girona oferuje szeroki dostęp do bazy sportowej, boisko do gry w piłkę nożną korty tenisowe i do paddle („tenis łopatkowy”). Dla studentów Erasmusa za darmo dostępny jest też basen o wymiarach olimpijskich.

Co może zaskoczyć

Ludzie w Hiszpanii nie są punktualni, jeśli z kimś się umawiasz, weź poprawkę, że osoba na którą czekasz nie przyjdzie na czas. Są mili i serdeczni, zawsze uśmiechnięci. Przywitają Cię Hola, a nawet jeśli nie mówią dobrze po angielsku będą próbowali z Tobą rozmawiać, łącząc hiszpański, kataloński i uniwersalny język ciała.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s