Montpellier Business School

Łuk Triumfalny Źródło: pixabay 19.06.18

Montpellier to miasto położone na południu Francji, ok. 13 km od Morza Śródziemnego z pięknymi piaszczystymi plażami. Zostało założone w 1289 roku. Jest ośrodkiem uniwersyteckim i ciągle rozwijającą się dużą aglomeracją (8 największe miasto we Francji). To dobry punkt wypadowy do pobliskiej Hiszpanii (do Barcelony ok. 300km, koszt przejazdu autobusem już od 9 EUR w jedną stronę), na Lazurowe Wybrzeże i do Prowansji.

Z Polski można dostać się samolotem z Krakowa lub Warszawy do Tuluzy albo Marsylii, a następnie autobusem do samego Montpellier. Są też loty bezpośrednie do Montpellier, np. z Luton, lecz jest to dużo droższa opcja. Uczelnia znajduje się w północnej części miasta. Z centrum dotrzeć można do niej komunikacją miejską w 15 minut.

Pogoda

W Montpellier temperatury w okresie od kwietnia do października oscylują w okolicy 19-27 ºC w dzień i 12-16ºC w nocy, natomiast w okresie od listopada do marca 12-15ºC w dzień i 8-10 ºC w nocy. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, a najzimniejszym luty. Najwięcej deszczu pada w październiku i listopadzie.

Źródło:pixabay 19.06.18

Koszty utrzymania

Miesięczne koszty utrzymania to ok. 870 EUR. Za zakwaterowanie zapłacimy ok. 400 EUR. Możemy ubiegać się o wsparcie finansowe, które pozwoli na obniżenie czynszu. Kwota wsparcia CAF (Caisse d’Allocations Familiales) uzależniona jest od dochodów i  czynszu. Przy koszcie najmu w wysokości 370 EUR może wynieść 80 EUR. O szczegóły warto zapytać w International Office. By uzyskać wsparcie konieczne będzie posiadanie przetłumaczonego na język francuski aktu urodzenia.

Uczelnia nie posiada akademika, jednak współpracuje z różnymi portalami zajmującymi się zakwaterowaniem. Oferty mieszkań można znaleźć np. tutaj: https://montpellier-bs.studapart.com/en/, http://www.residences-etudiants.com/.

Wyżywienie to wydatek ok. 250 EUR miesięcznie. Zakupy warto robić w supermarketach, np. Lidl czy Carrefour. Koszt posiłku w taniej restauracji to ok. 10 EUR, 1 l mleka 0,95EUR, chleba, 1 EUR, 1,5l wody 0, 90 EUR.

Na transport miesięcznie należy przeznaczyć ok. 50 EUR, transport lokalny dla studenta to wydatek ok. 28 EUR, a jednorazowego przejazdu komunikacją miejską 1,5EUR.

Uczelnia wymaga też dodatkowego ubezpieczenia dla studentów poniżej 28 roku życia z poza UE. Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 215 EUR.

Czas wolny

W Montpellier znajduje się wiele lokali rozrywkowych, kin, muzeów, galerii sztuki i bibliotek. Corocznie organizowane są międzynarodowe festiwale i wystawy. Jest mnóstwo parków, ogrodów, a także ścieżek rowerowych. Położenie w bliskiej odległości Hiszpanii i Włoch sprawia, że jest to miejsce zróżnicowane pod względem kulturowym. Różnorodność dostrzegalna jest zarówno wśród mieszkańców jak i na uczelni. Podczas spaceru wąskimi uliczkami odkryjemy, że w architekturze styl średniowieczny miesza się z nowoczesnym.

Miasto jest też doskonałym miejscem do uprawiania sportu, np. siatkówki, piłki ręcznej, nożnej, rugby, a na pobliskim wybrzeżu kite surfingu i water polo.

 Katedra St Pierre Źródło: pixabay 19.06.18

Źródło: pixabay 19.06.18

Źródło: pixaby 19.06.18

Uczelnia

Montpellier Business School jest uczelnią prywatną, na której studiuje ok. 3 tys. studentów.

Wśród oferowanych kursów przeważają typowo biznesowe. Dodatkowo można wybrać język francuski i kulturę francuską. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim lub francuskim w formie case study i projektów. Część zajęć kończy się egzaminami, a na niektóre wystarczy przygotować projekt zaliczeniowy. Prowadzący bardzo chętnie udzielają pomocy. Poziom języka angielskiego wykładowców został określony przez studentów z wymiany jako wystarczający do prowadzenia zajęć, a sama uczelnia oceniona pod względem ogólnym i akademickim na 3 w skali 1-5. Uczelnia jest rekomendowana dla studentów studiów licencjackich.

Semestr zimowy zaczyna się na początku września i kończy pod koniec grudnia lub stycznia, w zależności od programu, natomiast semestr letni zaczyna się w styczniu i kończy w kwietniu lub maju.

Więcej informacji można znaleźć tu: http://international.montpellier-bs.com/international/pdf/brochure-bachelor-en.pdf.

Uczelnia posiada akredytacje AACSB, AMBA oraz EPAS.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s