University of Zagreb – Chorwacja

Zagrzeb to stolica i największe miasto w Chorwacji, które zamieszkuje około milion ludzi. Jest to też jedno z najstarszych miast w Europie. Nowoczesna metropolia i urokliwe miasto pełne zachwycających zabytków w jednym.

zagreb-2703916_1280.jpg

Źródło: Pixabay

Transport

Dotrzeć do Zagrzebia można na co najmniej dwa sposoby: samolotem lub autobusem. Podróż samolotem trwa około godzinę i kosztuje do 500 zł. Podróż autobusem jest dużo tańsza (do ok. 200 zł), ale trwa 17 godzin. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, więc poruszanie się po nim nie stanowi kłopotu. Można wybrać autobus, tramwaj czy pociąg podmiejski. Wydziały Uniwersytetu porozrzucane są po całym mieście, ale Wydział Ekonomii znajduje się przy największym parku w stolicy, w dzielnicy Maksymir, więc jest wiele opcji dojazdu. Koszt studenckiego biletu dziennego to 25 HRK, miesięcznego to ok. 100 HRK. Dużo droższe są taksówki.

zagreb-2582608_1280.jpg

Źródło: Pixabay

Zakwaterowanie, koszty utrzymania

Koszt wynajęcia wyposażonego mieszkania w Zagrzebiu waha się od 200 do 250 euro (1500- 2000 HRK – kun chorwackich). Uczelnia nie ma akademika, studenci szukają zakwaterowania na własną rękę. Na stronie uczelni znajduje się lista polecanych portali zajmujących się wynajmem.

Koszty utrzymania są podobne do tych w Polsce. W Zagrzebiu znajdziemy sklepy Lidl i Kaufland. Również ceny w restauracjach, barach i pubach są zbliżone do polskich. Każdy student dostaje legitymację, z którą w stołówce otrzymuje 70% dofinansowania. Przeciętnie za pełen posiłek zapłacić trzeba około 5-6zł.

Czas wolny

Zagrzeb leży u podnóża góry, na której zimą można jeździć na nartach i sankach. Jest to również bardzo popularna trasa spacerowa. W mieście można spędzać czas nad jeziorem Jarun, w ogrodzie botanicznym i zoologicznym. Atrakcji należy też szukać nad rzeką Sawą, gdzie znajduje się centrum sportowo- rekreacyjne.

Zagrzeb jest kulturowym centrum Chorwacji. To miejsce bogate w zabytki i ciekawą, wybitną architekturę. Ze względu na swoją historię można zobaczyć tam  wyjątkowe budowle wznoszone od średniowiecza po czasy współczesne. Ponadto w stolicy Chorwacji znajdziemy 15 teatrów i jeszcze więcej kin.

Zagrzeb to nie tylko centrum kulturowe, z licznymi galeriami i muzeami, ale też imprezowe Chorwacji. Stolica, jak to stolica, żyje również w nocy, kiedy otwierają się liczne kluby i puby.

zagreb-2704026_1280

Źródło: Pixabay

Uniwersytet

Uniwersytet w Zagrzebiu jest najstarszym i największym uniwersytetem w Europie południowo – wschodniej. Jest uczelnią państwową, która mocno skupia się na zagranicznych studentach. Uczy się tam około 70 tysięcy ludzi. Na uczelni działa program Buddy, a pracownicy International Office, jak wynika z informacji od studentów, zawsze służą radą i informacją. Dla studentów z wymiany organizowany jest International Day, w którym uczestniczą studenci z lokalnego oddziału ESN i przekazują praktyczne informacje o studiowaniu i życiu w Zagrzebiu.

Uczelnia ma szeroką ofertą naukową dla studentów zagranicznych. Nauka odbywa się na dwóch poziomach studiów, a zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

Przykładowe kursy w roku w semestrze letnim 2018/2019:

E-business –  na seminarium, na zaliczenie projekt, tj. biznes planu. Wykłady zakończone egzaminem. Studiujący ocenili przedmiot jako ciekawy, a prowadzących jako merytorycznych.

 ICT Management-  tematyka zajęć zbliżona do E-business. Na seminarium należało przygotować prezentację. Na zakończenie wykładów należało przygotować: esej, prezentację indywidualna i projekt grupowy. Prowadzący z ogromnym doświadczeniem zagranicznym.

 Business Strategy-  case studies na koniec każdego wykładu oraz egzamin końcowy. Wymagania jasno określone przez prowadzącego na pierwszych zajęciach.

 Macroeconomics of Financial Markets – Zajęcia prowadzone co drugi tydzień. Po każdym wykładzie do przygotowania zadanie na kolejne spotkanie. Zadania stanowiły podstawę oceny końcowej. Prowadzący władający doskonałym angielskim i z bardzo merytorycznym podejściem.

 Economic Policies of the EU-  zajecia odbywały się co drugi tydzień. Po wstępnych informacjach  na każdych zajęciach wykonywana była część raportu. Na podstawie raportu finalnego wystawiana była ocena.

Każdy student musi wyrobić sobie numer OIB (coś jak PESEL), ale Wydział Ekonomii zajmuje się tym i wysyła wszystkie potrzebne dokumenty

s3-1

Źródło: unizg.hr

Dodatkowe informacje

Każdy zagraniczny student powinien także zarejestrować się na policji jeśli zostaje na terenie kraju ponad 3 miesiące. Ten czas jednak resetuje się przy np. wycieczce do Bośni bądź powrocie do domu na święta.

W Zagrzebiu panuje „bałkański klimat”. Nikt się nie spieszy i nie stresuje. Ludzie są pogodni, a dobra atmosfera udziela się również nauczycielom, którzy bardzo często korzystają z prawa „akademickiego kwadransa”.

zagreb-2134898_1280

Źródło: Pixabay

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s