Paderborn Universitat- Niemcy

Paderborn to nowoczesne miasto uniwersyteckie, które zamieszkuje ok. 150 tys. ludności. Z jednej strony nazywane jest miastem komputerów z bardzo nowoczesną gospodarką, z drugiej jest miejscem pełnym zielonych terenów umożliwiających wypoczynek i miłe spędzanie czasu oraz architektury sprzed 1200 lat. To miasto, w którym przeplata się nowoczesność i średniowiecze, komputeryzacja z tradycją.

city-3249095_1280

Źródło: https://pixabay.com/pl

Transport

Do Paderborn można dotrzeć pociągiem, ale nie bezpośrednim z Polski. Można również dojechać pociągiem do Berlina, skąd jedzie bezpośredni autobus do miasta. Z Polski  najwygodniej i najtaniej dojechać można  Flixbusem z przesiadką w Berlinie. Przeloty będą znacznie droższe i nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Warto również sprawdzić ofertę połączeń Flixtrain.

Z dworca głównego w Paderborn jest autobus, którym dojazd bezpośrednio na uczelnię zajmuje od 15 do 20 minut. Miasto nie jest duże i wszędzie można dojść na piechotę. Wszystkie wydziały Uniwersytetu znajdują się w jednym miejscu (oprócz Informatyki).

Koszty utrzymania

Koszt wynajmu mieszkania lub pokoju to wydatek pomiędzy 220 a 340 euro.Uczelnia oferuje zakwaterowanie w dwóch akademikach: Vogeliusweg oraz Peter-Hille-Weg. W pierwszym są mieszkania czteropokojowe, a miesięczny koszt zakwaterowania to 275-295 EUR. Pokoje są nowe, wyposażone w szafę, łóżko, krzesło i biurko. W mieszkaniu jest  toaleta, łazienka z prysznicem oraz kuchnia i jadalnia. Należy przywieźć swoją pościel, koce, akcesoria kuchenne itp. Dostęp do internetu darmowy, za pomocą kabla, który należy kupić lub przywieźć. W akademiku jest pralnia. Opłata za korzystanie z pralki lub suszarki to 2,5 EUR. Między budynkami są trawniki i miejsce do zorganizowania pikniku lub grilla.

Drugi akademik to małe pokoje jednoosobowe, z własną łazienką i akcesoriami kuchennymi w cenie ok. 305 EUR.

Na zakupy spożywcze wydamy ok. 150 do 250 euro miesięcznie. Niedaleko uczelni znajdują się znane w Polsce Real, Aldi i Lidl. Na miejscu jest możliwość wykupienia tzw. semester ticket, który kosztuje ok.180 euro, ale umożliwia podróżowanie pociągami i autobusami regionalnymi oraz miejskimi. Warto w niego zainwestować! Z relacji studentów wynika, że jeżeli uda się znaleźć tanie zakwaterowanie, to stypendium pokrywa znaczną część kosztów całego pobytu.

W budynku głównym są uniwersytetu mieszczą się dwie stołówki. Ceny smacznych ciepłych posiłków to od 1,8 do 3,8 EUR. Na terenie uczelni znajduje się również sklepik, kawiarnia i jeszcze coś na kształt pubu.

Czas wolny

Wyżej wspomniany semester ticket umożliwia zwiedzanie Niemiec bez dodatkowych kosztów transportu. Dodatkowo Eurobiz (za niewielką opłatą) organizuje wiele imprez, spotkań i wycieczek dla studentów zagranicznych, których w Paderborn jest naprawdę wielu. Studenci opowiadają, że nie ma czasu na nudę.

W samym Paderborn zainteresowani architekturą znajdą budynki które ich zachwycą. Na przykład wczesnorenesansowy zamek na wodzie, który otacza imponujący barokowy ogród, czy romańska katedra Paderborner Dom. Wstęp do katedry czy innych kościołów jest bezpłatny.

W mieście tętni życiem bogate zaplecze gastronomiczne. Liczne bary, puby, restauracje i gospody są nie tylko miejscem spotkań, ale mogą być również miejscem pracy dla chętnych.

Źródło: https://pixabay.com/pl

Uniwersytet

Uniwersytet w Paderborn jest uczelnią państwową, na której kształci się ponad 20 tysięcy studentów. Działa program Buddy, a każdy student ma dostęp do biblioteki, komputerów i stołówek. Z ofertą przedmiotów można zapoznać się przed wyjazdem, po przejściu procedury aplikacyjnej przesyłane są drogą mailową. Wykaz kursów z poprzednich lat dostępny jest na stronie uczelni. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz konsultacji. Na konsultacje studenci umawiają się mailowo z prowadzącym. Taka forma zajęć dotyczy przedmiotów, których formą zaliczenia jest projekt lub esej. Zajęcia studenci wybierają sobie sami i zapisują się na nie internetowo w dwóch turach. Polecamy zapisywać się w pierwszej turze, bo w drugiej niektóre przedmioty są już niedostępne. Dostępna jest szeroka oferta przedmiotów prowadzonych w języku angielskim.

Semestr zimowy zaczyna się w październiku a kończy w lutym/marcu, zajęcia w semestrze letnim zaczynają się na początku kwietnia i kończą w lipcu. We wrześniu i marcu organizowane są kursy języka niemieckiego dla studentów z wymiany. Możliwy jest również udział w kursie popołudniowym, który trwa przez cały semestr.

Studenci Erasmus+ mogą zapisać się również na darmowe kursy językowe z innych języków, np. hiszpańskiego (zapisy w Zentrum fur Sprachlehre (ZfS), ). Uczelnia koordynuje program Tandem i pomaga w  znalezieniu osób, które chciałyby uczyć kogoś języka, np. polskiego lub innego, który dobrze znają i samemu korzystać z nauki innego języka.  Studenci mają także dostęp do bogatej oferty sportowej. Większość jest darmowa, ale obowiązuje rejestracja na początku semestru.

Wady? Długi czas oczekiwania na wyniki egzaminów i zaliczeń.

uni-x20150511g

Źródło: University of Paderborn

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s