Karel de Grote Hogeschool – Belgia

dnia

Antwerpia położona jest na północy Belgii. Miasto pod względem wielkości i ilości mieszkańców można porównać z Poznaniem. Znajduje się blisko granicy z Holandią, a podróż do sąsiedniego kraju zajmuje ok. 30 minut. Do samej miejscowości najwygodniej dostać się samolotem (tanie loty 2-3 razy w tygodniu z Poznania do Eindhoven), a następnie Flixbusem bezpośrednio na dworzec w Antwerpii. Rozkład jazdy autobusów jest dopasowany do godzin przylotów. Zajęcia odbywają się w kampusie, który znajduje się w centrum miasta, przy katedrze (Groenplatz). Stąd jest bardzo blisko do najważniejszych zabytków, klubów oraz restauracji.

Antwerpię zamieszkują osoby różnych narodowości i kultur. Jeżeli nie jest się osobą otwartą na nowe kultury i boi się odmienności to nie powinno się wybierać tego miejsca.

Pogoda

Klimat w Antwerpii określany jest jako umiarkowanie ciepły. najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temp. 17,4 °C, najzimniejszym styczeń ze średnią temp. 2,4 °C. Opady deszczu podczas całego roku są znaczne.

Koszty utrzymania,transport, czas wolny

Koszty utrzymania są bardzo zależne od potrzeb. Robiąc zakupy w najtańszych miejscach (Lidl, Aldi, Colryout) i nie mając zbyt dużych wymagań można się utrzymać za nawet 50 EUR tygodniowo.

Gdy przelot do Belgii zaplanujemy z dużym wyprzedzeniem może okazać się stosunkowo tania i nie przekroczyć 200 PLN. Komunikacja miejska jest dość droga, dlatego warto zainwestować w kartę miejską, a także poruszać się rowerem. Jest wiele stacji rowerów miejskich, a sieć ścieżek rowerowych jest dobrze rozwinięta.

Mieszkania w Antwerpii są różne. Warto zacząć szukać parę miesięcy przed przyjazdem np. na stronie Kotweb. Koszty wynajmu są dość wysokie (np. zakwaterowanie w odległości ok. 30 min pieszo od uczelni – 330 EUR za pokój, koszty wody, prądu i ogrzewania nie są zwykle wliczone w cenę najmu). Otrzymane stypendium z pewnością wystarczy na pokrycie kosztów zamieszkania jednak na pozostałe koszty trzeba dołożyć z własnej kieszeni. Kaucja to równowartość jednomiesięcznego czynszu. Właściciele kwater są w większości mili i nastawieni pro studencko.

W Antwerpii znajduje się dużo klubów, restauracji, kin, teatrów oraz pubów. Jest również wiele zabytków jak katedra, ratusz czy dom Rubensa i zakątków do odkrywania. W Antwerpii znajduje się również dworzec nazywany najpiękniejszym dworcem Europy oraz jeden z największych portów.

antwerp-station-central-station-city-722701.jpeg

Źródło: pexels

campus-groenplaats-nationalestraat

Źródło: Google

Uczelnia

Karel de Grote Hogeschool została założona w 1995 roku. Jest uczelnią prywatną non-profit. Studiuje na niej około 12 tysięcy studentów. Studenci z programu Erasmus+ mają zajęcia tylko z innymi studentami zagranicznymi i wysoko oceniają uczelnię.

Oferta przedmiotów dla studentów programu Erasmus+jest bardzo bogata. Uczelnia udostępnia katalog, gdzie opisane są wszystkie przedmioty. Każdy przedmiot jest opisany wraz z warunkami zaliczenia. Semestr zimowy zaczyna się w połowie września, letni pod koniec stycznia. Wg relacji studentów semestry są podzielone na periody. Semestr zimowy to „period 1 i 2” oraz letni „3 i 4.” Każdy kończy się sesją egzaminacyjną. Na uczelni są 2 rodzaje kursów: regular oraz intensive. Kursy regularne odbywają się co tydzień i trwają po 2 lub 4 godziny. Kursy intensywne odbywają się tylko przez tydzień, ale po 5h dziennie. Zajęcia prowadzone  są w większości przez nauczycieli z innych krajów, którzy podobnie jak studenci przyjeżdżają na wymianę i łatwo porozumieć się z nimi po angielsku. Wykładowcy są bardzo otwarci i gotowi na współpracę. Większość kursów nie jest trudna, jednak są też i cięższe.

W opinii studentów International Office działające na uczelni jest bardzo miłe. Studenci dobrze informowani i wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc. Organizowane jest sporo atrakcji dla studentów zagranicznych, jak skydiving, noc kina, czy orientation day.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s