Athlone Institute of Technology – Irlandia

river_shannon2c_athlone2c_co-_westmeath2c_ireland_-_geograph-org-uk_-_345361

Źródło: commons.wikimedia.org

Athlone to największe miasto w Irlandii spośród leżących w głębi lądu(położone 75 km od morza i 100 km od Dublina). Przepływa przez nie najdłuższa irlandzka rzeka Shanon, po której można żeglować i którą można dopłynąć do morza.

Athlone leży w centrum wyspy a w centrum Athlone stoi piękny, zbudowany w 1210 roku zamek. Niedaleko zamku znajduje się natomiast Sean’s Bar, czyli najstarszy bar w Europie, który istnieje od 900 roku i w związku z tym w 2004 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

 

Pogoda

Athlone leży w klimacie morskim/oceanicznym. Zima jest łagodna, a lato ciepłe. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, a najzimniejszymi styczeń i luty. Irlandia słynie z deszczowej pogody, należy więc spodziewać się częstych opadów. Najmniej deszczowych dni wypada w kwietniu, najczęściej będzie padało w grudniu.

Transport

Dzięki temu, że Athlone leży w samym sercu Irlandii dojazd do niego jest bardzo prosty. Miasto stanowi też wygodną bazę wypadową dla tych, którzy chcieliby zwiedzić inne miejsca na wyspie. Każdego dnia trasę Dublin- Athlone przemierza około 20 pociągów a autobusy, którymi można dojechać do wielu miast, w tym do tych, w których jest lotnisko, czyli: Belfast, Cork, Dublin czy Shannon. Zatrzymują się również na samym kampusie uczelni. Bilety na pociągi i autobusy można zarezerwować online. Koszt dojazdu taksówką z dworca głównego w Athlone na kampus uczelni nie powinien być wyższy niż 7 EUR, koszt jednego przejazdu autobusem miejskim to 2,4 EUR. Jeżeli chodzi o transport w samym Athlone to najpopularniejszym środkiem komunikacji są… ROWERY. Cena używanego roweru waha się od 80 do 150 euro. Jeżeli ktoś jednak rowerem jeździć nie lubi, to może poruszać się po mieście autobusami, na które obowiązują oczywiście zniżki studenckie.

Czas wolny

Athlone to miasto położone nad rzeką Shanon, która jest ogromną atrakcją dla mieszkańców i turystów. Piękny krajobraz, ścieżki rowerowe i spacerowe oraz miejsca do wypoczynku i relaksu zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

W Athlone czas wolny można spędzić również nad Zatoką Hodson, gdzie coś dla siebie znajdą miłośnicy sportów wodnych takich jak kajakarstwo czy żeglarstwo. Nad zatoką znajduje się również jeden z największych dmuchanych wodnych parków zabaw na świecie.

Athlone to również miasto tętniące życiem. Nieopodal uczelni znajdują się dwa duże centra handlowe, wiele restauracji, pubów i klubów. Po za tym na AIT prężnie działa Inicjatywa Studencka, która dba o to, aby w czasie wolnym nikt się nie nudził. Organizowane są większe imprezy cykliczne, również charytatywne, oraz spontaniczne mniejsze cotygodniowe wspólne wyjścia, spotkania czy imprezy dla chętnych.

Koszty utrzymania

Miesięczny koszt utrzymania się dla studenta w Athlone waha się od 600 do 800 euro. Składają się w to wydatki na wynajem mieszkania, jedzenie, rachunki, ubezpieczenie oraz wydatki związane ze spędzaniem wolnego czasu.

Campus_Map_cormac_800_503

Źródło: AIT

Uczelnia

Zajęcia prowadzone są w małych grupach, dzięki czemu żaden student nie pozostaje niezauważony. Dobrze wyposażona biblioteka, materiały naukowe online i najlepsi nauczyciele akademiccy, to tylko niektóre z zalet Uniwersytetu. AIT proponuje szeroki wachlarz kierunków studiów i specjalności do wyboru. Dla studentów UEP dostępne są na wydziale:

  • Faculty of Business & Hospitality
1. Department of Hospitality, Tourism & Leisure Studies;
2. Department of Accounting & Business Computing;
3. Department of Business & Management

Studenci mają dostęp do nowoczesnego, ogromnego i doskonale wyposażonego zaplecza sportowego. Przy uczelni działają kluby sportowe, w których można rozwijać swoje pasje i doskonalić umiejętności. Prawo do korzystania z obiektów sportowych mają oczywiście wszyscy chętni. Uczelnia posiada również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Mobilność na AIT możliwa jest tylko na cały rok akademicki. Zajęcia rozpoczynają się na początku września i kończą w połowie maja. Uczelnia nie posiada własnych obiektów noclegowych, ale pomaga w znalezieniu zakwaterowania, które zwykle studenci znajdują w odległości ok. 5-15 minut drogi od uczelni. Na terenie uczelni działają restauracje i kawiarenki, gdzie można zjeść ciepły posiłek i wypić kawę, herbatę lub kupić przekąski i zimne napoje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s