NTNU Trondheim – Norwegia

dnia

Trondheim to miasto położone w Zatoce Morza Norweskiego nad Trondhejmsfiorden – trzecim pod względem długości fiordem w Norwegii. Jest to miasto portowe oraz ważny ośrodek sportów zimowych. Dużą część społeczności stanowią studenci. W mieście znajdują się bowiem dwa duże uniwersytety (NTNU Trondheim oraz Uniwersytet Medyczny Sør-Trøndelag University College).

Pogoda

Trondheim położone jest w klimacie nadmorskim, jednak jest osłonięte od silnych wiatrów. W czasie przesilenia letniego słońce zachodzi bardzo późno, ale zostaje tuż pod horyzontem, co sprawia, że w okresie od 20 maja do 20 lipca w nocy nie ma całkowitej ciemności. Średnie temperatury np. w lipcu ok. 13 °C, a zimą np. w styczniu to ok. -2°C, średnia temperatura roczna to ok. 5 °C. W Norwegi często pada deszcz, a „najsuchszym” z miesięcy jest maj, natomiast najbardziej deszczowym wrzesień.

Koszty utrzymania, transport, czas wolny

Do Norwegii najszybciej dostać się samolotem. Lotnisko Værnes obsługuje loty międzynarodowe i krajowe. Z lotniska do Trondheim dojechać można autobusem pośpiesznym lub pociągiem. W samym mieście można poruszać się tramwajami, autobusami a także rowerami.

Norwegia należy do jednych z najdroższych miejsc w Europie, a ceny są znacznie wyższe niż w Polsce. Walutą obowiązującą w Norwegii jest Korona Norweska (NOK). Ceny produktów spożywczych w przeliczeniu na złotówki, to np. mleko 1 l ok. 8 zł, chleb pakowany ok. 7-9zł, kawałek pizzy ok. 12zł, hot-dog ok. 20zł. Jedzenie w restauracjach jest bardzo drogie. Danie główne może kosztować nawet 300 NOK (ok. 130 zł). Miesięczne wydatki na jedzenie mogą wynieść nawet 3000 NOK. Droga jest też komunikacja miejska, zwłaszcza bilety jednorazowe. Należy na nią przeznaczyć ok. 500 NOK (ok. 200zł) miesięcznie.

Uczelnia w Trondheim posiada akademik, ale ilość miejsc jest ograniczona. Zakwaterowanie dostępne jest w dwóch miejscach: Seteinan student village oraz Moholt student village . Pokoje są umeblowane, a internet jest wliczony w cenę zakwaterowania. Wymagany jest depozyt w kwocie 5000 NOK. Uczelnia pomaga znaleźć zakwaterowanie również w inny sposób. Miesięczny koszt zakwaterowania poza akademikiem to od 3000 do 6000 NOK (ok. 1300-2600 zł). Wymagana jest wpłata kaucji przed rozpoczęciem wynajmu.  Podsumowując, miesięczne wydatki podczas pobytu to koszt ok. 650-1000 EUR.

Norwegowie lubią spędzać wolny czas na świeżym powietrzu (jazda na rowerze, spacery, wędrówki), a wiele mówi o ich podejściu powiedzenie „Nie ma złej pogody, tylko zły ubiór.” W Norwegii nie ma niebezpiecznych zwierząt czy owadów, a zróżnicowany krajobraz – rzeki, lasy, jeziora, góry, wybrzeże zachęcają do aktywności.

Ciekawostka: w Norwegii możesz rozbić namiot na dwa dni na nieogrodzonym/niechronionym terenie, bez pytania właściciela terenu o zgodę. Trondheim oferuje wiele wydarzeń kulturalnych, koncerty oraz festiwale. W mieście jest wiele muzeów, kin, wystaw i przedstawień teatralnych. Uczelnia oferuje specjalne zniżki na wejścia dla studentów.

Źródło: https://www.ntnu.edu/trondheim

Uczelnia

Uniwersytet powstał w 1910 roku i od tego czasu studenci z całej Norwegii przyjeżdżają do Trondheim by się kształcić, szczególnie by zdobyć wykształcenie techniczne. Jest jednym z ośmiu uniwersytetów w Norwegii. W 2016 r. NTNU połączyło się z uniwersyteckimi kolegiami w Trondheim, Gjøvik i Ålesund. Dla studentów z wymiany oznacza to, że mają trzy miasta do wyboru: Trondheim, Gjøvik and Ålesund.

NTNU kształci na ośmiu wydziałach. Studenci Erasmusa mogą wybrać przedmioty  z listy kursów oferowanych w języku angielskim. Przy wyborze kursów proszę zwrócić uwagę na poziom kształcenia. Lista dostępnych kursów jest bardzo czytelna, przy każdym z przedmiotów zaznaczono liczbę punktów ECTS poziom studiów, semestr, w którym są realizowane, a przy niektórych także formę zaliczenia.

Przykładowe przedmioty w NTNU Business School:

Courses in English – NTNU Business School
Course Code Course Title Semester Credits (ECTS)
BØA3031 Sport Business and Economics Autumn 7,5
MRK2015 Managing Business Relationship Autumn 7,5
MRK3015 Consumer Behaviour Autumn 7,5
SMØ2020 Welfare Economics Autumn 7,5
BBOA3010 Corporate Finance Autumn 7,5
SPR2010 Business and Management English Autumn/Spring 7,5
BØA2042 Financial Modelling using Excel Spring 7,5
MRK2020 International Business Spring 7,5
BBOA3020 Financial Instititutions, Markets and Regulations Spring 7,5
MRK3025 Innovation and Business Development Spring 7,5
TSOL510 Innovation an Product Development* Autumn 7,5
TSOL550 Influencing and Negotiating Skills* Autumn 7,5
ØS450 Advanced Management Accounting* Autumn 7,5
BOKO4010 Accounting, Strategy and Management* Spring 7,5
IF440 Capital Markets and Unicertainty* Spring 7,5

*These are courses at advanced master’s level – open for master level exchange students. 

Rok akademicki podzielony jest na dwa semestry. Pierwszy zaczyna się w sierpniu i kończy egzaminami w grudniu i styczniu. Semestr letni zaczyna się w styczniu i kończy egzaminami w maju i na początku czerwca. Dla studentów przyjeżdżających organizowane są dni adaptacyjne oraz bezpłatny kurs języka norweskiego. Na uczelni działają różne organizacje studenckie, jednak ich działania skierowane są głównie do studentów norweskich.

Studenci wysoko oceniają infrastrukturę uczelni, poziom kursów, otrzymanego wsparcia oraz metod nauczania.

Wiele przydatnych informacji dla studentów z wymiany, np. check list przed wyjazdem, można znaleźć na stronie uczelni.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s