Reykjavík University – Islandia

Reykjavik to stolica oraz największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części i najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Reykjavik po islandzku oznacza”dymiąca zatoka” (od znajdujących się na wyspie gejzerów i gorących źródeł). Określane jest mianem jednego z najczystszych, najbardziej zielonych i najbezpieczniejszych miast na świecie. Stolica znajduje się ok. 45 minut jazdy od międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Tyle samo zajmie podróż do słynnej Błękitnej Laguny, w której można zażywać kąpieli w gorących źródłach termalnych przez cały rok.

Pogoda

Lato w Islandii jest krótkie i raczej nieupalne, a okres zimowy trwa od października do kwietnia. Latem dni są bardzo długie, słońce bowiem chowa się za horyzont na zaledwie 3-4 godziny, zimą dzień trwa parę godzin i można zaobserwować zjawisko zorzy polarnej. Pogoda jest często wietrzna i deszczowa.

Średnia dobowa temperatura w okresie letnim to 15° C, zimą w okolicy 0° C, jednak temperatury mogą spaść nawet poniżej -10° C. (Najniższa temperatura w Reykjavicku została odnotowana w 1918r., -24,5° C).

Koszty utrzymania, transport, atrakcje

Na Islandię najszybciej dostaniemy się samolotem. Loty nie należą do najtańszych, ale są już także w ofercie jednej z budżetowych linii lotniczych.

Miesięczny koszt zakwaterowania, wg relacji studentów, to ok. 660 EUR. Czynsz był stały, nie było potrzeby opłacania dodatkowych rachunków. Ostatni miesiąc czynszu pomniejszony był o depozyt, którego wpłata była konieczna przed przeprowadzką.

Łącznie miesięcznie na koszty utrzymania należy przeznaczyć kwotę ok. 1000 EUR. Jednostką monetarną Islandii jest korona islandzka. 100 koron to w przeliczeniu na złotówki to równowartość ok. 3,60 zł. Najdroższa w Islandii jest żywność, przejazdy i noclegi, a także niektóre atrakcje turystyczne.

Islandia jako kraj skandynawski nie należy do najtańszych dla polskich studentów. Nie należy się jednak zrażać, gdyż nawet nie znając języka islandzkiego można znaleźć tam pracę.

Islandia to kraina gejzerów, wulkanów, wodospadów i zapierających dech w piersiach krajobrazów, którą turyści chętnie odwiedzają niezależnie od pory roku.

Zpexels-photo-831056.jpeg

Źródło: https://www.pexels.com/search/iceland/

Uniwersytet

Po przyjeździe dla studentów z wymiany zorganizowano sesję informacyjną i dzień powitalny. Podczas pobytu organizowano różne spotkania ze studentami zagranicznymi. Zajęcia na uczelni prowadzone są w języku angielskim. Uczelnia zapewnia dostęp do biblioteki (bezpłatnie) i materiałów dydaktycznych oraz internetu.

Na terenie uniwersytetu znajduje się całodobowa siłownia (50% zniżki dla studentów RU), stoły bilardowe i do tenisa stołowego oraz konsola z telewizorem.

RU nie posiada akademików (obecnie są w budowie i będą gotowe na jesieni 2018), a co za tym idzie konieczne jest wynajmowanie mieszkania od prywatnych osób.

Informacje o kursach w języku angielskim dla studentów Erasmus+ oraz przydatne informacje znajdziesz tu.

Reykjavik University - Háskólinn í Reykjavík

Źródło: https://en.ru.is/photos/

Wiele przydatnych informacji na temat tego nietypowego kraju można znaleźć tu.

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s