Stralsund – Fachhochschule Stralsund – University of Applied Sciences

dnia

Stralsund jest to miasto znajdujące się nad Bałtykiem, powstałe już w XIII wieku.  Z tego względu jego mieszkańcy mogą cieszyć się zabytkową architekturą, średniowiecznymi zabytkami i wąskimi uliczkami. Miasto to ma obecnie około 58 tysięcy mieszkańców. W czasach średniowiecznych było ważnym ośrodkiem handlowym, stąd też obecność rynków, gotyckiego ratusza czy starego zakonu franciszkańskiego. W mieście znajduje się także Niemieckie Muzeum Oceanograficzne, jak i Oceanarium. Cieszyć się można równiez plażą. Większość zabytkowych budynków została w pełni odremontowana w ostatnich latach, przez co Stralsund stało się małą nadmorską perłą. Nie jest niczym zaskakującym, że jego polskim miastem partnerskim jest Stargard Szczeciński. Inną ciekawostką jest, że to właśnie w Stralsundzie ma swoją siedzibę obecna kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

stralsund_markt
Źródło: wikipedia.org (dostęp: 5.02.2016)

Pogoda

Nie ma co się spodziewać wielu opadów w Stralsundzie – klimat jest raczej suchy. Pogoda jest generalnie bardzo podobna do tej, która jest w Polsce nad wybrzeżem. Należy mieć na uwadze silniejsze wiatry związane z obecnością Bałtyku.

Koszty utrzymania

Nasi studenci uznają, że otrzymane stypendium pozwala w dużym stopniu na samodzielne utrzymanie się – jednakże na pewno przyda się mieć dodatkowe fundusze.

Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt rzędu 200-300 euro, natomiast miejsce w pokoju dwuoobowym to około 150 euro. Plusem jest brak konieczności zakupu sieciówki – miasto ma taką wielkość, że nie jest to konieczne. Koszty jedzenia to około 140-160 euro miesięcznie. Przykładowe ceny to: 30 eurocentów za bułkę, 50 centów za 1,5l. wody mineralnej czy 1,20 euro za Big Maca. Cierpieć mogą za to kawosze: kubek z 300 ml. kawy kosztuje około 3 euro.  Zakupy najlepiej robić w Lidlu lub Aldim. Jedzenie na mieście może być bardzo drogie – kawa/herbata plus coś słodkiego to koszt rzędu nawet 20 euro.

Jeśli jest taka możliwość, to nasi studenci polecają zainteresowanie się mieszkaniem w tzw. „domach goszczących”, czyli u rodzin niemieckich wynajmujących pokoje. Akademiki mogą mieć umiarkowanie atrakcyjne warunki higieniczne, jak i do nauki – za pościel należy zapłacić osobno.

alter_markt_stralsundŹródło: wikipedia.org (dostęp: 5.02.2016)

Uniwersytet

Zajęcia odbywają się w języku angielskim. Niestety, nasi studenci umiarkowanie optymistycznie podchodzą do ich poziomu, zaangażowania nauczycieli czy atmosfery podczas zajęć. Istnieje jednak możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i wyniesienia konkretnej wiedzy z zajęć. W bibliotece i na całym kampusie dostępne są komputery. Sama biblioteka jest czynna do g. 18. Ksera są rozmieszczone na poszczególnych piętrach budynków uczelnianych.

fh-stralsund_wirtschaft_21

Źródło: wikipedia.org (dostęp: 5.02.2016)

ESN/International Office

Koordynator Erasmusa pracujący w International Office jest bardzo pomocny i kompetnetny – zwłaszcza przy wypełnianiu formlaności oraz dokumentów, których jest bardzo dużo. Na uczelni funkcjonuje Buddy Programme – lokalni studenci wspierają Erasmusów.

Uczelniane stowarzyszenia studenckie organizują wycieczki (np. na wyspę Rugię), grillowania, zawody sportowe. Orientation Week jest połączony z tygodniowym kursem języka niemieckiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s