Vigo – Escuela de Negocios Afundación

Vigo jest to duże miasto hiszpańskie znajdujące się niedaleko granicy z Portugalią. Jest to jeden z głównych ośrodków ekonomicznych w tej części Europy. W przeszłości także pełniło ważną rolę i istniało już w średniowieczu. Było także częstym obiektem ataków oraz polem dla paru bitew.  Miasto jest położone nad oceanem. Port i centrum zachowały się w starym stylu przez co są bardzo klimatyczne. Jest także plaża miejska Samil oraz okoliczne dzikie plaże, które są rzadko odwiedzane przez turystów czy mieszkańców Vigo. Do miasta Vigo należą także wyspy, Islas Cies, nazywane potocznie „hiszpańskimi Karaibami”.

W niedziele wszystkie sklepy są pozamykane – radzę zrobić zakupy w sobote, jeśli nie chcecie głodować. Do tego należy pamiętać o sieście – od 14-17 sklepy są pozamykane.

Hiszpania nie jest dobrym miejscem dla palczay. Papierosy są drogie, można je kupić tylko w automatach na stacjach benzynowych lub w restauracjach.
Należy uważać wsiadając z Hiszpanem do samochodu po imprezie – wielu z nich pije i prowadzi (i to jest na porządku dziennym). Bawiąc się w klubach należy pilnować swoich rzeczy, aby nie paść ofiarą kradzierzy.
Z Polski warto zabrać ze sobą leki, gdyż są w Hiszpani bardzo drogie, a na dodatek kolejki do lekarzy długie. Do tego warto pamiętać o zabraniu z domu zdjęć legitymacyjnych – przydadzą się do karty miejskiej i karty ESN.

Puente_de_RandeŹródło: wikipedia.org (dostęp: 5.08.2016)

Pogoda

Klimat w Vigo jest typowo oceaniczny. Lata są ciepłe i suche, a zimy łagodne i wilgotne. W okresie letnim należy się przygotować na temperatury nie tak bardzo szokujące – około 30°C. Zimą oscyluą one wokół 10°C, jednak w nocy mogą one spaść do nawet -3°C. Warto mieć na uwadze to, że w większości mieszkań nie ma ogrzewania. Okresie wiosennym (marzec-kwiecień) temperatury i w nocy, i w dzień utrzymują się na podobnym poziomie 10-20 °C. Od maja można spodziewać się już temperatur sięgających 20-30°C. Wbrew pozorom, w Vigo często pada.

Koszty utrzymania

Jeśli chodzi kwestię cen (wynajmu, jedzenia, nocnego zycia), to są one w miare opytmalne. Nie jest tak drogo jak w Madrycie czy Barcelonie. Za mieszkanie można zapłacić nawet 140-200 euro. Ceny w sklepach nie są bardzo wygórowane, jednak wyższe niż w Polsce. Tanie są niektóre ryby, takie jak tuńczyk oraz sezonowe owoce, takie jak pomarańcze. Cena komunikacyjnego biletu miesięcznego to ok. 30 euro. Na jedzenie należy przeznaczyć 100-150 euro miesięcznie. Bułka/bagietka kosztuje ok. 2 euro, a woda i mleko ok. 1 euro. Za Big Maca zapłaci się standardowe 3-4 euro.

Vigo_dende_o_monte_do_castro
Źródło: wikipedia.org (dostęp: 5.08.2016)

Uniwersytet

Zajęcia prowadzone są po angielsku. Wszyscy prowadzący są bardzo pomocni, tak samo jak inni hiszpańscy studenci. Zajęcia są bardzo ciekawe i praktyczne, dużo pracy odbywa się w grupach. Nie ma raczej co liczyć na taryfę ulgową 🙂

Uniwersytet zapewnia też taki sprzęt jak laptopy. Ksero jest za darmo (na kartę studencką). Warto brać udział w zajęciach- brak obecności może sprawić, że nie zdacie przedmiotu.
Do tego uniwerystet organizuje kursy językowe – są tanie (ok. 60 eur na semestr), a prowadzi je native speaker.

Opis niektórych kursów:

  • Strategic Managment – prof. Begona – super! Fajne zajęcia.
  • Management Skills – dużo praktycznych ćwiczeń, które przydadzą się w przyszłości (prezentacje, pisanie esejów, listów, tworzenie faktur itd.)
  • Etyka – zajęcia na których głównie mieliśmy debaty o dylematach moralnych i oglądaliśmy filmy.
  • International Trade – bardzo ciężke zajęcia, nie polecam osobom o słabych nerwach.

VigoFelsenUndKüsteBeiVigo
Źródło: wikipedia.org (dostęp: 5.08.2016)

ESN/International Office

Świetnie funkcjonuje tutaj ESN, który dba o zaklimatyzowanie się Erasmusów i organizacje imprez. Odbywa się wiele spotkań i wycieczek.

Życie studenckie

Miasto nie jest duże, przez co społeczność erasmusowska jest bardzo zżyta.  W roku akademickim miasto jest pełne studentów. Bardzo popularna jest ulica Churruca, gdzie znajdują się oblegane puby. Jest również kilka/kilkanaście większych klubów. Nocne życie niedrogie (jednak zależy też gdzie). Wstęp do klubów darmowy z kartą ESN.

VigoYachthafenŹródło: wikipedia.org (dostęp: 5.08.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s