Eindhoven i Arnhem – Fontys University of Applied Sciences w Eindhoven oraz HAN University w Arnhem

Eindhoven jest sporym miastem w Holandii liczącym około 223 tysięcy mieszkańców. Enidhoven jest bardzo starym miastem, pełnym zabytkowej architektury oraz starych budynków. Jak w całej Holandii, w Eindhoven także znajduje się dużo ścieżek rowerowych i to właśnie rower jest głównym środkiem transportu. Miasto to jest typowo akademickie, więc wszędzie jest blisko.

Arnhem jest nieco mniejszym miastem liczącym ok. 151 tysięcy mieszkańców. Jest to bardzo stare miasto powstałe już w epoce kamiennej. Znajduje się w nim wiele obiektów kulturalnych, np. Holenderskie Muzeum na Wolnym Powietrzu (ang. The Netherlands Open Air Museum), gdzie można obejrzeć autentyczne stare domki holenderskie, wiatraki, farmy czy fabryki. W mieście jest także zoo.

2009-08_huis_sonsbeek_01Źródło: wikipedia.org (dostęp 5.08.2016)

Pogoda

Jak w prawie całej Holandii, należy spodziewać się częstych, prawie całorocznych opadów deszczu oraz niezbyt dużych skoków temperatur przez cały rok. Należy pomyśleć nie tylko o kaloszach, ale też o pelerynie przeciwdeszczowej. Zimy są raczej stosunkowo ciepłe, temperatury oscylują wokół 0 do -5 °C. Latem za to często pada, a średnia temperatura zbliża się do 20-25°C.

Koszty utrzymania

Należy założyć, że otrzymywane stypendium nie wystarczy w zupełności na pokrycie kosztów pobytu. Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 450 euro, natomiast miejsce w pokoju dwuosobowym to wydatek rzędu 330 euro. W akademikach pokoje jednoosobowe są tańsze – ok. 390 euro. Zakupy warto robić w Lidlu lub w Jumbo (to jest odpowiednik takiego naszego Carrefoura). Dodatkowo w mieście jest też Albert Heijn – nieco bardziej „luksusowy” supermarket. Na jedzenie trzeba przeznaczyć około 250 euro. Bułka/bagietka kosztuje ok. 1,59 euro, butelka wody czy mleka kosztuje ok. 0,55 euro, natomiast cena Big Maca jest nieco wyższa niż w innych krajach Europy, bo wynosi ok. 4 euro.

Na stronie ns.nl można śledzić bieżące ceny biletów komunikacji miejskiej.

Nasi studenci polecają zakwaterowanie się w akademiku – jest w nich świetna atmosfera. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą ekwipunku kuchennego oraz pościeli, koca itd.

2009-08_watermuseum_arnhemŹródło: wikipedia.org (dostęp 5.08.2016)

Uniwersytet

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Sposób prowadzenia zajęć, atmosfera panująca podczas wykładów czy seminariów zasługują na najwyższe noty. Prowadzący są do dyspozycji studentów i są naprawdę pomocni. Mimo tego kursy nie są jakoś bardzo specjalnie trudne. Większość zaliczeń odbywa się na zasadzie projektów, raportów, prezentacji, czasami także egzaminów pisemnych. Zależnie od wybranych kursów można zdobyć wiele praktycznych umiejętności. Uniwersytet wyposażony jest we wszystkie niezbędne sprzęty. Ksero działa na legitymację studencką, wszystko jest generalnie zautomatyzowane. Natuur_in_Eindhoven_-_MeerhovenŹródło: wikipedia.org (dostęp 5.08.2016)

ESN/International Office

Studenci są pod opieką buddych. Organizowane są wydarzenia, koncerty, gry miejskie. ESN działa bardzo aktywnie i stara się angażować w życie codzienne erasmusów.

Życie studenckie

Do wszystkiego jest dobry dostęp – są siłownie, basen, a w centrum miasta kluby oraz puby.

Piazza_Center_EindhovenŹródło: wikipedia.org (dostęp 5.08.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s