Kortrijk – Vives

Kortrijk jest to niewielkie belgijskie miasto znajdujące się w Flamandii bardzo blisko granicy francuskiej. Ze względu na swoje historyczne bogactwo kulturowe, to w mieście odbywa się wiele festiwali oraz wydarzeń kulturalnych. Oprócz letniego karnawału, to także można wziąć udział w festiwalu jazzowym, Dniu Flamandzkim, festiwalu filmów czy muzyki rokowej. Do tego z miastem związane jest parę regionalnych słodyczy, takich jak Kalletaart czy Peperbollen. Kortrijk było także pierwszym belgijskim miastem, w którym powstał deptak ze sklepami. W mieście jest wiele ścieżek rowerowych i to właśnie rower jest głównym środkiem transportu w całej Belgii. Kortrijk ma także swoje własne lotnisko. Mieszkańcy są bardzo mili i pomocni.

 

800px-Kortrijk_Beguinage_805Źródło: wikipedia.org (dostęp: 4.08.2016)

Pogoda

Jak w całej Belglii, w Kortrijk pada bardzo często. Należy być przygotowanym na naprawdę częste opady deszczu i nieprzewidywalną pogodę. Zimą rzadko zdarzają się opady śniegu, jednak połączone jest to także z tym, że lata nie są nadmiernie upalne. Najcieplejszymi miesiącami są oczywiście lipiec i sierpień. To właśnie od czerwca można zacząc spodziewać się intensywniejszych opadów, które potrwają aż do stycznia, lutego.

Koszty utrzymania

Wg naszych studentów otrzymywane stypendium nie wystarcza na pokrycie różnic w utrzymaniu pomiędzy Belgią a Polską. Koszt wynajęcia pokoju w akademiku kształtuje się na poziomie 350-400 euro. Miejsce w pokoju dwuosobowym to koszt około 300 euro, także różnica wcale nie musi być znacząca. Miłym akcentem za to jest fakt darmowej komunikacji publicznej. Na jedzenie należy przeznaczyć około 200 euro. Koszt bułki/bagietki to ok. 0,5-1 euro, natomiast za butelkę wody zapłacimy ok. 0,3-0,5 euro.  Litr mleka to ok. 0,6-0,7 euro. Cena Big Mac’a jest standardowa – 3 euro. Kupno kawy na wynos (małej) będzie nas kosztować ok. 1,5 euro, a za środki higieniczne, takie jak pasta do zębów, zapłaci się ok. 2 euro. Najlepiej zakupy robić w Lidlu lub w Coloryut.

Warto mimo wszystko wybrać pokój w akademiku, gdyż ceny są niższe, a standard dobry.

Kortrijk_Sint-Antoniuskerk_int_-10Źródło: wikipedia.org (dostęp: 4.08.2016)

Uczelnia

Zajęcia prowadzone są w j. angielskim. Wg naszych studentów, to sprosób prowadzenia zajęć oraz podejście prowadzących są bardzo dobre. Atmosfera panująca na uczelni jest świetna. Poziom zajęć jest równiez wysoki, jednak często zależy to od wybranego kursu – jedne, lepiej od innych, przekazują praktyczną wiedzę. Zaliczenia często odbywają się na podstawie prezentacji lub ustnie. Na uczelni studenci mają dostęp do pełnej infrastruktury niezbędnej do nauki. Jedynym problemem mogą być krótko działające stołówki.

Uczelnia oferuje darmowe kursy językowe oraz wyjazdy do innych miast z przewodnikiem.

Kortrijk1Źródło: wikipedia.org (dostęp: 4.08.2016)

 International Office/ESN

Kontakt z International Office jest bardzo dobry, bez problemu odpowiadają szybko na maile.

ESN organizuje dużo różnorodnych wydarzeń.

Życie studenckie

W mieście znajduje się wiele parków i obiektów sportowych. Nie można powiedzieć, że Kortrijk jest miastem typowo rozrywkowym, ale na pewno też nie jest sennym miasteczkiem 🙂

SchouwburgŹródło: wikipedia.org (dostęp: 4.08.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s