Rosenheim – Hochschule Rosenheim

Rosenheim to średniej wielkości miasto znajdujące się w Bawarii u podnóża Alp i w pobliżu rzek Inn oraz Mangfall. Jest w połowie drogi pomiędzy Salzburgiem oraz Monachium. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców (61 tysięcy), to jest to centrum ekonomiczne regionu oraz jedno z najbardziej ruchliwych miast.  Mieszkańcy są bardzo dumni z lokalnego patriotyzmu i często organizują wszelkiego rodzaju festyny, gdzie często wykorzystują lokalne stroje.

W mieście jest rozwinięta sieć komunikacji miejskiej, jednak większość mieszkańców porusza się rowerami lub na piechotę.

Inn_Rosenheim.jpegŹródło: wikipedia.org (dostęp: 3.08.2016)

Pogoda

Pogoda w Rosenheim jest bardzo podobna do polskiej, jednak zdecydowanie bardziej umiarkowana. Często zdarzają się łagodne zimy z opadami deszczu. Latem temperatura oscyluje wokół 18-25°C. Bliskość Alp sprawia, że to właśnie w okresie czerwca-września opady są najbardziej obfite.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania w Niemczech są oczywiście wyższe niż w Polsce. Ze względu na drogie zakwaterowanie oraz koszty jedzenia, to może ono nie wystarczyć na pokrycie różnic w kosztach utrzymania. Wynajęcie pokoju jednoosobowego w akademiku kosztuje ok. 250-300 euro. Na jedzenie wydaje się około 300-350 euro miesięcznie. Za bułkę płaci się około 0,3 euro.  Woda mineralna jest stosunkowo tania, kosztuje ok. 0,5 euro.

Lokschuppen_in_Rosenheim05_klein_TruxŹródło: wikipedia.org (dostęp: 3.08.2016)

Uczelnia

Wg naszych studentów atmosfera na uczelni jest bardzo dobra, prowadzący mają bardzo dobre podejście, są do dyspozycji studentów. Na uczelni znajduje się biblioteka, sale komputerowe. W Niemczech bardzo popularna jest nauka przez praktykę, co pozwala zasymulować faktyczne efekty podejmowanych decyzji. Formy zaliczeń są różne, standardowe egzaminy lub projekty trwające cały semestr.

Zdarzają się zajęcia (z jednego przedmiotu) trwające cały dzień – jak case study, gdzie można było wcielić się w różne postacie z działów firmy.

Warto pamiętać o dostosowaniu terminu swojego przyjazdu do terminu odbioru klucza do pokoju w akademiku. Jest to możliwe tylko w godzinach pracy Hausmeistera, a zatem nie w weekend. Do tego można zawsze poprosić o miejsce w konkretnym akademiku – Marienberger jest wyremontowany, reszta w trakcie lub właśnie została oddana.  Akademik składa się z mniejszych grup mieszkaniowych – po 4-8 grup mieszkaniowych z pokojami jednoosobowymi, ogólnodostępną kuchnią i dwiema łazienkami. W pokojach znajdują się podstawowe sprzęty, takie jak łózko, szafa, krzesło, biurko i regał. Do tego w mieście znajduje się MöMax (odpowiedni Ikei). Fajną opcją jest możliwość wypożyczenia pościeli na czas pobytu. Warto jednak zabrać ze sobą podstawowe sprzęty kuchenne.

Na uczelni istniała opcja zjedzenia posiłku – po doładowaniu karty studenckiej można było kupić posiłek w studenckiej mensie za niewielkie pieniądze. Menu jest zróżnicowane, a do tego istnieje aplikacja na telefon, więc można je sprawdzić w dowolnej chwili 🙂

Dodatkowo organizowane są kursy językowe dla studentów zagranicznych.

Rosenheim_Bahnhof_2010Źródło: wikipedia.org (dostęp: 3.08.2016)

ESN/International Office

Kontakt z International Office jest dobry, jednak w okolicy nie działa żaden ESN.

Na uczelni działa parlament, który organizuje mnóstwo wydarzeń dla studentów i dodatkowo dla studentów zagranicznych są organizowane comiesięczne obiady w bawarskiej restauracji.

Każdy student jest przedstawiany trzem lokalnym stydentom, którzy zgłosili się na ochotników-przewodników życia w Rosenheim.

Życie studenckie

W okolicy znajduje się mnóstwo parków i jezior. Do tego wszyscy studenci chętnie angażują się w różnego rodzaju akcje i imprezy.

Rosenheim_RiedergartenŹródło: wikipedia.org (dostęp: 3.08.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s