Freiberg -Technische Universität Bergakademie Freiberg

Freiberg jest to niewielkie miasto znajdujące się w Saksonii, nie tak daleko od polskiej i czeskiej granicy.  W pobliżu są góry i rzeki – Freiberg leży w dolinie. Ma ono około 40 tys. mieszkańców z czego większość to studenci. Jest to typowe miasto akademickie. Do większości miejsc można dojść pieszo lub dojechać rowerem. Korzystanie ze środków komunikacji publicznej nie jest konieczne przez co można zaoszczędzić na karcie miejskiej 😉

Christmarkt_Freiberg_2Źródło:wikipedia.org

Pogoda

Nie będzie zaskoczniem, że pogoda w Freibergu jest bardzo zbliżona do tej panującej w Polsce w tym samym czasie. Lata są ciepłe, a zimy chłodne z częstymi opadami śniegu. Należy przygotować się na częste zmiany pogody, dlatego warto się ubierać na cebulkę. Opady deszczu są również częste w okresie wiosennym.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania w Niemczech są oczywiście wyższe niż w Polsce, jednak ze względu na to, że Freiberg nie jest aż tak dużym ośrodkiem miejskim, to nie są one sztucznie podniesione. Należy jednak założyć, że stypendium może nie zawsze wystarczyć na pokrycie różnic w kosztach utrzymania.

Koszt wynajęcia pokoju jednoosobowego w akademiku to ok. 210-230 euro, jednak ceny mogą sięgnąć nawet 300 euro.  Ok. 100 – 120 euro moża założyć, że należy przeznaczyć na jedzenie. Cena za pieczywo to ok 0,20 euro (bułka) i ok. 0,80 euro w przypadku chleba czy bagietek. Za butelkę wody mineralnej zapłacimy tylko około 30 eurocentów, za butelkę mleka zapłacimy dwa razy więcej. Cena Big Maca jest standardowa – 3,5 euro. Za małą kawę z mlekiem (na wynos) zapłaci się około 1,5 euro, natomiast takie podstawowe środki higieniczne jak pasta do zębów to ok. 1,8-2 euro.

Akademiki są czyste, mają nowe meble i pokoje są dobrze wyposażone. Kuchnie czasami nie posiadają wszystkich niezbędnych sprzętów. Należy pamiętać o przywiezieniu swojej własnej pościeli, kołder itd.

Dom_zu_Freiberg_AB2012_137Źródło:wikipedia.org

Uniwersytet

Zajęcia mogą być prowadzone w języku angielskim lub niemieckim. Nasi studenci bardzo pozytywnie oceniają podejście prowadzących do studentów oraz panującą na uczelni atmosferę. Poziom zajęć oraz sposób ich prowadzenia jest także dobry. Wykładowcy moją być wymagający, nie ma żadnej taryfy ulgowej dla erasmusów. Można zdobyć przydatne umiejętności praktyczne, jednak zależy to od wybranych kursów. Studenci mają dostęp do infrastruktury uczelnianej – biblioteki, stanowisk komputerowych oraz ksera. Na uczelni jest także kantyna, stołówka, gdzie można tanio zjeść smaczny obiad.

Dodatkowo na początku semestru organizowany jest też trzy tygodniowy kurs języka niemieckiego, jednak jest on dodatkowo płatny. Za darmo można za to skorzystać z bezpłatnego kursu języka angielskiego.

FGDomUmarktŹródło:wikipedia.org

ESN/International Office

Uczelnia oferuje wiele zajęć sportowych.

Istnieje pewna forma ESN, organizują oni Orientation Days oraz wycieczki w góry. Można wziąć udział także w grach w kręgle oraz pogrillować wspólnie.

Życie studenckie

W mieście jest boisko do koszykówki oraz piłki nożnej. Do tego w mieście znajdują się też dwa parki. Jest parę pubów, gdzie za niewielkie kwoty można napić się piwa.

Freibergsdorfer_Hammer_SchmiedegebäudeŹródło:wikipedia.org

Poniższe zdjęcia dzięki uprzejmości naszego studenta, Michała Stępniaka:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s