Jönköping – Jönköping International Business School

dnia

Jönköping jest miastem leżącym w południowej części Szwecji nad drugim największym jeziorem w kraju, Vättern. Dodatkowo w samym mieście znajdują się jeszcze dwa inne jeziora. Mimo tego, że jest 10 największym miastem w Szwecji, to wcale nie jest ono aż tak spektakularnie duże: liczy tylko ok. 100 tys. mieszkańców. Tuż obok niego znajduje się Husqvarna, więc często te miasta są łączone ze sobą. Dzięki swojemu ustytułowaniu w Jönköping klimat nie jest tak ostry jak w innych częściach Szwecji.  Bliskość lasów i jezior gwarantuje także przyjemne widoki. Jönköping znane jest z produkcji zapałek – cały jeden region miasta, nazywany Tändsticksområdet, związany jest z muzeami oraz producentami zapałek. W mieście znajduje się także przystań, a przy niej wiele kafejek i restauracji. Do tego jest także plaża, nazywana przez miejscowych „szwedzką riwerą”. Niedaleko znajduje się też rozarium. Mieszkania studenckie znajdują się głównie poza ścisłym centrum (poza jednym wyjątkiem).

Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta, a autobusy punktualne. Czasem jedyne utrudnienia wynikają ze słabego stanu nawierzchni zimą. Miasto jest w pełni pokryte ścieżkami rowerowymi, którymi poruszają się w znaczącej części mieszkańcy.

Atollen_och_SmedjegallerianŹródło: wikipedia.org

Pogoda

Ze względu na swoje usytułowanie, to pogoda, jak na Szwecję, jest stosunkowo łagodna. Bliskość jezior sprawia, że klimat jest wilgotny. Jednak w okresie jesienno-zimowym jest raczej zimno oraz może wiać nieprzyjemny wiatr. Będąc w Szwecji należy pamiętać o tym, że występuje noc i dzień polarny. W Jönköping nie jest to aż tak odczuwalne jak wyżej na północy kraju, ale mimo wszystko – w okresie zimowym jasno jest tylko przez parę godzin. Należy na pewno pamiętać o ciepłych ubraniach oraz nieprzemakalnych butach.

Koszty utrzymania

Jak w większości krajów skandynawskich, pobyt w Szwecji jest dość kosztowny. Należy na pewno założyć, że otrzymywane stypendium nie będzie wystarczające. Uczelnia organizuje studentom akademiki – należy zgłosić podanie oraz dopełnić formalności. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, to akceptujemy fakt, że to uczelnia znajdzie nam pokój, a gdzie dokładnie będziemy mieszkać i ile to będzie kosztować, dowiemy się w dniu przyjazdu. Wszystkie studenckie mieszkania znajdują się poza miastem (poza Delta House). Koszt pokoju jednoobowego to ok. 2700-3000 SEK (szwedzkich koron). Po mieście można poruszać się rowerem (który już za 100 SEK można kupić na cykelköket) lub komunikacją miejską – koszt sieciówki to 350 SEK miesięcznie.

Wg naszych studentów, to na jedzenie należy przeznaczyć ok. 1500-2000 SEK. Jedna bułka kosztuje ok. 8-9 SEK, natomiast wodę pije się raczej z kranu (jest uzdatniana), gdyż jest droga – ok. 20-25 SEK. Za litr mleka zapłacimy ok. 10 SEK. Typowy hamburger w McDonald’s to ok. 30-40 SEK. Miłą niespodzianką jest tania kawa na uczelni – za 5 SEK dostaniemy 250 ml kawy.

Bez komuniacyjnego szwedzkiego raczej nie podejmiemy pracy.

Wg naszych studnetów najniższe ceny są w Willy’s.

Jako wybór akademika to zdecydowanie należy rozważyć Råslätt. Dzieli je od centrum ok. 20 minut rowerem lub autobusem. Jest to kompleks bloków z mieszkaniami 2-4 osobowymi, gdzie na samym środku obiektu znajduje się domek z „rozrywkami” – stoły do billardu i ping ponga, telewizor, kanapy itd. Jest to największy akademik, gdzie pozna się ludzi z całego świata – zawsze coś się w nim dzieje. Na dodatek, studenci z innych, mniejszych akademików i tak przyjeżdżają do Råslätt spędzać czas z innymi. Pokoje są wyremontowane, a jego położenie na obrzeżach miasta pozwala na spacery do lasu.

Jönköping_Sofiakirche_Schweden_2001_Blick_vom_StadtparkŹródło: wikipedia.org

Uczelnia

Na uczelni zajęcia prowadzone są po angielsku. Podejście prowadzących, ich dyspozycyjność oraz atmosfera panująca podczas zajęć zasługują na najwyższą pochwałę. Podczas semestru ma się zajęcia w dwóch blokach – po  min. dwa przedmioty na ok. 2 miesięczny blok. Mimo tego przedmioty są bardzo wymagające i często zaliczenie jest wieloetapowe. Prowadzący, jak większość Szwedów, posługują się doskonałym angielskim, dlatego też trzeba nastawić się na wysoki poziom nie tylko dydaktyczny, ale też językowy.  W konsekwencji studia są o wiele bardziej intensywne niż w Polsce.

Na terenie kampusu znajdują się wszystkie potrzebne do studiowania rzeczy i miejsca. Na każdym piętrze są co najmniej 4 drukarki i ksera dostępne dla studentów. Do tego każde piętro wyposażone jest też w kuchnie. Sale wykladowe lub mniejsze pokoje nauki są cały czas dostępne dla studentów, o ile nie ma w nich żadnych zajęć. Posiadając kartę studencką można wejść do budynku nawet w środku nowy. Problemem są natomiast książki – jest ich niewiele i są bardzo drogie, jeśli myśli się o ich kupieniu.

Zajęcia prowadzone są w sposób seminaryjno-wykładowy. Na zaliczenie składają się często prace pisemne na bazie przeczytanych artykułów oraz książek oraz egzamin pisemny (który może trwać nawet 3h.). Egzaminy, jak i zajęcia, należą do trudnych.

Uczelnia dodatkowo organizuje kursy języka szwedzkiego.

Poniżej znajduje się opis paru kursów:

  • Geographical Economics– kurs bardzo trudny, wymaga bardzo dobrej znajomości angielskiego i stosowania naukowych zwrotów. Do oceny końcowej zaliczane są dwie prezentacje oraz egzamin.
  • Purchasing and Sales – kurs należy raczej do przyjemnych i użytecznych. Prowadzący posiadają wiedzę praktyczną, którą chętnie się dzielą. Do oceny końcowej zaliczane są: projekt indywidualny, projekt grupowy i egzamin opisowy.
  • CSR– bardzo ciekawy kurs. prowadzony przez niezwykle sympatyczną osobę, która z zapałem przekazuje niezbędne treści. Bardzo dużo czytania i projektów.

Munksjö_bridge_2010Źródło: wikipedia.org

ESN/International Office

Każdy wydział posiada co najmniej dwie organizacje studenckie, z których każda organizuje nawet kilka wydarzeń integracyjnych na tydzień. Uczelnia posiada swój własny klub, w którym pracują charytatywnie studenci. Organizowane są wycieczki po całej Szwecji, a także do Danii, Norwegii oraz Rosji. Jest mnóstwo szans na integrację, chociaż rdzienni Szwedzi są znani ze swojej skrytości.

Semestr rozpoczyna się od tzw. kick-off week, gdzie po raz pierwszy poznaje się nie tylko innych Erasmusów, ale także lokalnych studentów.

Można aplikować o mentora oraz o kontakt z rodziną szwedzką w ramach programu integracyjnego.

Kontakt z International Office jest dobry, zawsze chętnie pomogą.

Źycie studenckie

W mieście znajduje się mini zoo i dom kultury. Do tego przy plaży jest miejsce na grilla oraz boisko do siatkówki. Są zajęcia sportowe dla studentów, a wejścia do klubów są zazwyczaj płatne (ok. 100 SEK).

Sofiakyrkan_en_hiver,_JönköpingŹródło: wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s