Troyes – ESC Troyes

dnia

Troyes, niewielkie miasto znajdujące się w rejonie francuskiej Szampanii, zachwyca zabytkowymi kamieniczkami, katedrą Saint-Pierre-et-Saint-Paul oraz domami zrobionymi częściowo z miedzi. Będąc w Troyes czuje się, jakby przeniosło się o parę wieków wstecz. Nie jest to miasto typowo turystyczne,  więc nie trzeba się martwić o tłumy turystów czy zawyżone ceny. Zaletą Troyes jest także bliskość Paryża. W mieście znajduje się wiele muzeów, np. sztuki współczesnej lub aptekarstwa.

10_-_Troyes_St_UrbainŹrodło: wikipedia.org

Pogoda

Klimat jest umiarkowany. Zimy w Troyes są łagodne, lata ciepłe. Jednak dosyć często pada, zwłaszcza pod koniec roku. Robi się wtedy dość chłodno. Warto pomyśleć o ubraniach przeciwdeszczowych, kaloszach.

Koszty utrzymania

Jak w większości Francji, koszty utrzymania są stosunkowo wysokie. Wg naszych studentów, to na jedzenie poza domem trzeba przygotować ok. 100-150 euro – jednak wiadomo, że jest to kwestia indywidualna. Stołówka na uczelni oferuje posiłki za 3,5 euro. Najlepiej zakupy robić w marketach typu Intermarche.

Koszt wynajęcia pokoju jednoosobowego to około 350 euro, a pokój w akademiku jest o jakieś 50 euro tańszy. W mieście jest komunikacja miejska. Karta miesięczna do niej to koszt ok. 20 euro.  Nasi studenci robili zakupy do domu za ok. 150 euro. Bułka kosztuje ok. 1 euro, butelka wody 0,5 euro, a mleko jest nieznacznie droższe (ok. 0,8 euro). W mieście jest McDonald’s, cena Big Maca to ok. 4 euro. Stypendium często nie wystarcza na pokrycie różnicy w kosztach utrzymania.

Nasi studenci stanowczo odradzają akademik ESC, gdzie panujące warunki są niezbyt dobre (nie ma pralki, niewielka kuchnia, zniszczone pomieszczenia).

Canal_du_Trévois,_Troyes,_Southeast_view_20140509_1Źrodło: wikipedia.org

Uczelnia

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Wg naszych studentów sposób prowadzenia zajęć jest bardzo dobry, są angażujące i ciekawe. Atmosfera panująca na uczelni i podczas zajęć jest swobodna i miła. Prowadzący są przystępni oraz chętnie pomagają w razie problemów. Egzaminy nie są bardzo trudne – dostosowane do poziomu zajęć. Kursy prowadzone są nie tylko z francuskimi wykładowcami – z całej Francji, ale też z zagranicznymi prowadzącymi na wykładach gościnnych. Wszystko tak naprawdę zależy od prowadzącego – stopień trudności, możliwość konsultacji czy forma zaliczenia. Jest dużo pracy w grupach oraz prezentacji.

Uczelnia jest po renowacji, zatem sprzęt i sale są niezniszczone. Jest także dostęp do nowoczesnej biblioteki oraz stanowisk komputerowych. Na terenie uczelni znajduje się ksero oraz stołówka ze stołem szwedzkim.

Uczelnia organizuje wycieczki, np. do Disneylandu oraz spotkania językowe przy kawie.

Theatre_de_Champagne_à_TroyesŹrodło: wikipedia.org

ESN/International Office

ESN działa w Troyes, najbardziej aktywny jest na początku roku akademickiego. Przedstawiciel ESN odbiera z dworca studentów Erasmusa. Organizowane są przez niego spotkania, imprezy oraz wyjazdy.

Życie studenckie

Czas wolny można spędzać nad Sekwaną. Jest też jezioro oddalone o jakieś 15 km od miasta. Funkcjonuje także Miejski Ośrodek Kultury oraz stadion, gdzie mecze rozgrywa pierwszoligowa ESTAC Troyes.

Troyes_rue_Emile_Zola_maisons_pans_de_boisŹrodło: wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s