Faro – Universidad Algarve

dnia

Faro jest to niewielkie miasto znajdujące się w Portugalii. Nie ma ono zbyt wielu mieszkańców (tylko ok. 60 tys.), jednak w mieście przebywa sporo studentów. Faro często jest pomijane przez turystów, jednak nie oznacza to, że w mieście nie ma wielu wartych uwagi miejsc czy zabytków. Jest wiele piazza, małych, uroczych placów, krętych uliczek, przytulnych kawiarni. Faro jest miastem spokojnym, pozwalającym na poznanie prawdziwej Portugalii. Obecność wielu studentów sprawia, że życie kulturalne miasta stoi na wysokim poziomie. Wiele plaż oraz działający port pozwalają na poznanie okolicy oraz ciekawe spędzenie wolnego czasu. Z większością mieszkańców można bez problemu porozumieć się po angielsku. Są oni zresztą bardzo przyjaźni i pomocni. Ze względu na wielkość miasta, to wszędzie chodzi się pieszo.

Faro_Cidade_Velha_2Źródło: wikipedia.org

Pogoda

Tak jak w całej Portugalii, to w Faro również na pogodę nie można narzekać. Jest ciepło przez cały rok, praktycznie nie zdarza się, aby temperatura spadła poniżej zera nawet w zimie. Jednak należy mieć na uwadze, że w Portugalii, jak i w Hiszpanii czy Włoszech, znaczna część mieszkań nie ma ogrzewania, a noce mogą być jednak chłodne. Już w lutym można spodziewać się temperatur około 15-19 stopni w dzień. Od mniej więcej maja rozpoczynają się prawdziwe upały. Opady deszczu zdarzają się głównie zimą. Przez cały rok jest bardzo dużo słońca.

Koszty utrzymania

Otrzymywane stypendium pozwala na wyrównanie różnic w utrzymaniu. Koszt wynajęcia pokoju jednoosobowego to około 200 euro. Miejsce w pokoju dwuosobowym jest tańsze o jakieś 50 euro. Najtańszym wyborem prawdopodobnie będzie miejsce w akademiku – kosztuje to ok. 130 euro. Koszt sieciówki to ok. 30 euro miesięcznie. Na jedzenie należy przeznaczyć około 200 euro. Jedna bułka kosztuje ok. 0,15 euro, a woda oraz mleko to już 50 eurocentów. Mała kawa na wynos kosztuje ok. 1 euro, natomiast hamburger w McDonald’s to już 3 euro. Średnio ceny są ok. 10-20% wyższe niż ich odpowiedniki w Polsce. Najtańszym supermarketem jest Lidl, potem Jumbo. Innym marketem jest Pingo Dose, ale jest on najdroższy z tej trójki.

Faro_Bell_editŹródło: wikipedia.org

Uniwersytet

Zajęcia prowadzone są po angielsku. Wg naszych studentów, to panuje na nich miła atmosfera, prowadzący są bardzo przyjaźni. Sposób prowadzenia zajęć jest angażujący oraz interesujący. Zajęcia przekazują praktyczną wiedzę, a poziom egzaminów nie jest bardzo wyśrubowany. Na terenie uczelni jest dostęp do wszelkich przydatnych do studiowania miejsc, takich jak ksero, sklepik, stanowiska komputerowe.

Na terenie kampusu są kawiarnie, kantyny, automaty. W kantynie można kupić smaczne i tanie posiłki. Uczelnia oferuje kurs języka portugalskiego.

Zaliczenia zazwyczaj mają formę pisemną lub egzaminu. W razie prowadzenia zajęć po portugalsku nie trzeba na nie chodzić. Z prowadzącymi jest bardzo dobry kontakt, mailowy oraz można przyjść na konsutacje.

Faro_mit_BootŹródło: wikipedia.org

ESN/International Office

Z International Office jest świetny kontakt, pomagają w razie problemów, także telefonicznie. Można mieć swojego buddy’ego. ESN Algarve jest bardzo aktywny, organizują dużo wycieczek – lokalnych oraz do Hiszpanii.

Życie studenckie

W mieście nie ma zbyt wielu ośrodków życia nocnego. Jednak można zorganizować sobie wiele własnych zajęć – nasi studenci bardzo polecają zajęcia z surfingu. W mieście jest wiele parków oraz boisk sportowych.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca na terenie kampusu odbywa się koncert. W pierwszym tygodniu maja odbywa się Academic Week – coś a’la Juwenalia.

Pousada_e_jardins_de_EstoiŹródło: wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s