Bochum – Ruhr-Universität Bochum

dnia

Bochum jest to dość spore miasto znajdujące się w zachodniej części Niemiec w Zagłębiu Rhury. Niedaleko są takie miasta jak Dortmund czy Essen. Przepływa przez nie rzeka Rhur. Znajduje się na pagórkowatym terenie. Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze zorganizowana – są U-Bahny i autobusy. W Bochum mieszka dość duża mniejszość polska. Mimo tego, że miasto powstało już  w IX wieku, to architektura jest raczej modernistyczna. W Bochum jest wiele parków oraz zoo. Do uniwersytetu przynależy także ogród botaniczny. W mieście działa wiele teatrów oraz przez praktycznie cały rok organizowane są festiwale oraz oczywiście Weihnachtsmarkt. Do tego można zwiedzać muzea, np. górnictwa lub planetarium. W Bochum jest także wiele galerii sztuki, lokalnej oraz orientalnej. Wniosek z tego jeden: Bochum to prawdziwe zagłębie sztuki i kultury 🙂

 

800px-Bochum_-_Westring_-_Christuskirche_10_iesŹródło: wikipedia.org

Pogoda

Ze względu na umiejscowienie Bochum pogoda jest bardzo zmienna. Temperatury są nieco niższe niż w Polsce. Jednak lata są ciepłe. Generalnie klimat można porównywać z polskim, odejmując jednak kilka stopni celcjusza 🙂

Koszty utrzymania

Wg naszych studentów otrzymywane stypedndium wystarczyło na pokrycie różnic w utrzymaniu. Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 300-320 euro. Te w akademiku są nieco tańsze, ok. 260-280 euro. W mieście oczywiście funkcjonuje komunikacja miejska, koszt sieciówki to 56 euro na miesiąc. Koszt jedzenia jest dość wysoki – wydaje się na zakupy do domu ok. 250 euro na miesiąc. Jedna bułka kosztuje ok. pół euro,  butelka wody mineralnej tak samo. Mleko jest znacznie droższe – za butelkę zapłacimy ok. 1,5 euro. Kawa kupowana na mieście kosztuje od 1 do 2-3 euro. Za pastę do zębów zapłacimy ok. 1,5 euro. Na jedzenie poza domem wydaje się ok. 50-75 euro.

Należy pamiętać o obowiązkowej opłacie za studiowanie – 300 euro. Dzięki niej można poruszać się po całym Bundeslandzie oraz chodzić do teatru bez dodatkowych opłat.

Bochum_(DerHexer)_2010-08-12_050Źródło: wikipedia.org

Uczelnia

Zajęcia na uczelni prowadzone są po angielsku i niemiecku. Atmosfera panująca podczas zajęć jest przyjazna, prowadzący są zaangażowani. Egzaminy nie są bardzo trudne, dostosowane do poziomu zajęć, które są jednak dość wymagające. Jednak nasi studenci nie oceniają bardzo wysoko praktycznych umiejętności wyniesionych z zajęć. Semestr trwa krócej niż w Polsce i trochę to trwa zanim zajęcia rozpoczną się tak naprawdę. Nie ma problemu z wcześniejszym podejściem do egzaminów, ale należy się liczyć z tym, że np. będą one przeprowadzone ustnie.

Na terenie kampusu znajdziemy ksera, stanowiska komputerowe itd. – wszystko co ułatwia studiowanie. Uczelnia organizuje wydarzenia dla studentów, np. powitalne spotkania dla Erasmusów. Znajduje się tu także stołówka, gdzie obiad kosztuje ok. 3 euro.

Uczelnia oferuje także kursy języka niemieckiego, na które jest zawsze wielu chętnych.

Bochum_ChinGarten_060418_008Źródło: wikipedia.org

ESN/ International Office

Panie z International Office są bardzo pomocne, odpowiadają szybko na maile oraz starają się pomóc studentom uporać z biurokracją. ESN jest także bardzo aktywny i dobrze zorganizowany. Prawie tak dobrze jak nasz na UEP 🙂

Życie studenckie

Oprócz wydarzeń organizowanych przez uczelnię oraz ESN, to w mieście znajduje się wiele klubów, klubokawiarnii oraz miejsc, gdzie można się wybawić. Jest wiele wydarzeń teatralnych i sportowych.

Bochum_KunstmuseumŹródło: wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s