Dubrovnik – University of Dubrovnik

dnia

Dubrovnik, miasto położone nad samym Adriatykiem, jest popularnym celem turystów. Kiedyś ważny port, to historyczne miasto, to teraz ważne centrum ekonomiczne w regionie. Piękna architektura, krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy, smaczne jedzenie sprawiają, że jest to jedno z najciekawszych miast śródziemnomorskich. Miasto posiada także własne plaże, malownicze Stare Miasto, wiele kafejek i kawiarń. Jest otoczone grubymi murami. Nie jest ono duże – ma tylko ponad 42 tysiące mieszkańców, jednak zawsze należy pamiętać jeszcze o turystach. W okresie turystycznym znacząco również rosną ceny. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni i pomocni, jednak nie jest to miasto typowo rozrywkowe.

Po mieście porusza się głównie autobusami lub pieszo – rower jest rzadko wybieranym rozwiązaniem ze względu na bardzo dużą liczbę schodów.

2011_Dubrownik,_port_(10)Źródło:wikipedia.org

Pogoda

W Dubrovniku jest bardzo ciepło, jednak od czasu do czasu należy spodziewać się obfitych opadów deszczu. Lata są ciepłe i suche, natomiast zimy mokre i umiarkowanie chłodne. Ze względu na umiejscowienie miasta nad Adriatykiem to można się spodziewać w okresie wiosennym nie tylko burz, ale także silnego wiatru. Woda w morzu jest bardzo, bardzo ciepła w okresie wakacyjnym – osiąga temp. ok. 28 °C!

Koszty utrzymania

Wg naszych studentów otrzymywane stypendium w całości pokryło koszty utrzymania – z nadwyżką. Koszty wynajęcia pokoju jednoosobowego to ok. 200-250 EUR, natomiast współdzielenie z kimś pokoju to zdecydowanie niższy koszt oscylujący wokół 120 EUR. Koszt pokoju dwuosobowego w akademiku to ok. 200 EUR (za pokój). Nasi studenci polecają wynajęcie mieszkania (wspólnie oczywiście) i zwłaszcza w dzielnicy Lapad. Komunikacja miejska jest bardzo tania – bilet miesięczny kosztuje tylko 7 euro. Jedzenie również nie jest specjalnie drogie – za bułkę zapłacimy ok. 1 euro, litr mleka lub 1,5 litra wody kosztuje o połowę mniej. W mieście nie ma Mc Donald’s. Kawa na wynos (mała, 200ml.) to wydatek rzędu 1,25 EUR.

Dubrovnik_by_nightŹródło:wikipedia.org

Uczelnia

Wg naszych studentów atmosfera panująca na uczelni jest miła i przyjazna – tak samo jak prowadzący.

Niestety, dostęp do biblioteki jest bardzo ograniczony – otwarta jest tylko przez 3h dziennie, a w czytelni nie może przebywać więcej niż 3 osoby na raz. Komputery znajdują się w salach do nauki, a z ksera można korzystać w biurach prowadzących (brak ksera w okolicy).

Poziom prowadzonych zajęć jest bardzo zróżnicowany – czasem są one łatwe i przyjemne, a czasem trzeba się pomęczyć. Jeśli na dany przedmiot zapisze się zbyt mała liczba osób, to zajęcia prowadzone są w formie konsultacji.

Uczelnia oferuje kurs języka chorwackiego.

Dubrovnik-francisk1Źródło:wikipedia.org

ESN/International Office

Kontakty z International Office przebiegają bardzo sprawnie i miło. Odpowiedzi są udzielane bardzo szybko. Można zgłosić się do programu Mentor i otrzymać swojego buddy.

Życie studenckie

Atrakcją na pewno są plaże oraz mecze waterpolo. Można uprawiać także wspinaczkę oraz zwiedzać pobliskie wyspy. Uczelnia organizuje Dzień Sportu. Jednak nie należy nastawiać się głównie na rozrywkę – Dubrovnik nie jest miastem do typowego życia nocnego.

Klasična_gimnazija_DubrovnikŹródło:wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s