Lizbona – ISCTE-IUL

Najsłynniejsze miasto Portugalii, Lizbona, kusi nie tylko wąskimi uliczkami i prześlicznymi kamienicami, ale również bogatą ofertą rozrywek. Słynna z żółtych tramwajów oraz przyjaznych mieszkańców, Lizbona jest idealnym miejscem na spędzenie paru miesięcy w ramach programu Erasmus+. Nieco większa od Poznania, Lizbona to jedno z najstarszych miast na świecie jest portugalskim centrum biznesu, kultury, inwestycji. Przez wieki na jego architekturę wpływnęło wiele różnych czynników, co sprawia, że spacer przez Lizbonę jest na pewno nie będzie nudny. Idąc blisko brzegu znajdziecie wiele mniejszych i większych plaż, małych knajpek i uroczych zakątków. Lizbona idealnie łączy ze sobą piękne krajobrazy, ciepły klimat oraz zabytki.

Idąc nocą przez ulice można usłyszeć zewsząd dźwięki tradycyjnej muzyki fado, jak również wiele innych – w mieście jest wiele klubów, dyskotek.

Będąc w Lizbonie należy mieć na uwadze, że Portugalczycy, tak jak i Hiszpanie, nie są przyzwyczajeni do pośpiechu. Często się spóźniają i nie należy czuć się z tego powodu uważonym 🙂 Po mieście można poruszać się słynnymi tramwajami lub popularnymi skuterami. Warto jednak po prostu przejść się pieszo.

ArcoDoTriunfoLisboa1Źródło: wikipedia.org

Pogoda

W Lizbonie nie można narzekać na pogodę. Ciepłe śródziemnomorskie powietrze zapewnia łagodne zimy i bardzo ciepłe lata. Morze przez cały rok jest także bardzo ciepłe. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń – jednak nawet wtedy średnio temperatura nie spada poniżej 11 °C. Latem, które trwa ponad pół roku, natomiast można się spodziewać temperatur powyżej 30 °C. Najcieplej jest we wrześniu – około 35-37 °C. Deszczowej pogody można oczekiwać głównie zimą, jednak ze względu nad usytuowanie miasta, tuż nad samą linią brzegową, powietrze jest wilgotne.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania w Lizbonie są niestety dość wysokie ze względu na jej status stolicy oraz popularny obiekt turystyczny. Wg naszych studentów, stypendium nie pozwala na wyrównanie kosztów pobytu. Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 320 euro, natomiast dzielenie pokoju kosztuje średnio o 50 euro mniej. Należy pamiętać o zabraniu lub kupieniu koca – zwyczajem jest brak grzejników. Koszt poruszania się komunikacją miejską to około 36 euro na miesiąc. Koszty jedzenia są także dość wysokie – średnio na jedzenie wydaje się ok. 180-240 euro. Przykładowo, jedna bułka kosztuje około 60 eurocentów, woda butelkowana to 0,20 euro, a mleko to 0,70 euro. Za hamburgera typu Big Mac zapłaci się ok. 3,5 euro. Za małą (200 ml.) kawę na wynos zapłacimy ok. 1,5 euro. Koszt artykułów higienicznych jest porównywalny do cen polskich w większości przypadków (np. za tubkę pasty do zębów zapłacimy ok. 1-2 euro). Nasi studenci polecają robienie zakupów w Lidlu lub Pingo Doce. Można szukać pracy, jednak nie jest to łatwe bez znajomości portugalskiego.

Electricos_Lisboa_1Źródło: wikipedia.org

Uczelnia

Zajęcia dla erasmusów są prowadzone w języku angielskim. Wg naszych studentów sposób prowadzenia zajęć nie budzi zastrzeżeń – większość prowadzących jest bardzo miła i pomocna, a panująca atmosfera na uczelni jest celująca. Egzaminy są dostosowane do poziomu zajęć. Można nauczyć się wielu praktycznych umiejętności na co głównie stawiają prowadzący. Do studiowania należy się jednak przyłożyć, jednak wysiłek może okazać się bardzo satysfakcjonujący. Dużo pracy należy wykonać w domu – jest wiele mini projektów zaliczeniowych. Prowadzący wymagają aktywnego udziału w zajęciach. Każdy student ma swoją kartę elektroniczną, którą odbija przy wejściu na zajęcia, potwierdzając tym swoją obecność.

Sam kampus ISCTE jest ogromny i składa się z 3 budynków. Nie ma jednak problemów z poruszaniem się po nim, wszędzie są oznaczenia. Ksero i stanowiska komputerowe są w kazdym budynku, jak również sklepy z drobiazgami, m.in. papierniczymi. Dla studentów przygotowane są także działające przez 24h/7 (w trakcie sesji) pokoje nauki z WiFi.  Na terenie całego kampusu jest wiele miejsc, gdzie można zjeść posiłek oraz dodatkowo stoi wiele automatów z jedzeniem. Korzystnie jest jeść na uczelni, gdyż za posiłek zupa+danie główne+deser+napój zapłacimy tylko 2,4 euro (są opcje wegetariańskie 🙂 ).

Uczelnia oferuje kursy języka portugalskiego na wielu poziomach.

Poniżej znajduje się opis paru kursów:

 • Mergers and Acquisition and Company Valuation – prowadzący – Joao Miguel Carrilho – przedmiot przybliżający działanie przejęć i połączeń przedsiębiorstw na rynku. Zaznajomienie z największymi fuzjami na świecie, obliczanie zadań związanych z wyceną przedsiębiorstwa, ze wskaźnikami potrzebnymi do zarządzania nim. Zaliczenie było na pdostawie jednej z dwóch możliwych opcji:
  a) 100% ocena z końcowego egzaminu (dodatkowe pytania)
  b) 50% ocena z końcowego egzaminu, 25% obecność, 25% projekt+prezentacja dotyczące połączenia lub przejęcia danych przedsiębiorstw (w grupach 4-osobowych, mieszanych narodowości)
 • Comparative International Management – prowadzący – Antonio da Silva Robalo – przedmiot odnoszący się do międzynarodowego zarządzania przedsiębiorstwem, do znaczenia kultury i jej elementów w zarządzaniu w przedsiębiorstwach międzynarodowych, wskazywanie na różnice pomiędzy różnymi państawmi.
  Zaliczenie: ocena składowa z: 4 zadania podczas semestru – 3 esej + 1 wywiad; mid-term test w połowie semestru, prezentacja w grupie, egzamin końcowy.
 • International Marketing – prowadzący Nebojsa Davcik – kurs dotyczący marketingu międzynarodowego, przybliżający tematykę znaczenia marketingu międzynarodowego, jego transformacji, różnych teorii, strategii wejścia na rynki międzynarodowe, itd.
  Zaliczenie do wyboru jedna z dwóch opcji:
  a) niechodzenie na zajęcia i 100% oceny z egzaminu końcowego
  b) aktywne uczestnictwo na zajęciach, case study, prezentacja w parach z danego artykułu, prezentacja grupowa odnoście strategii marketingowej danego przedsiębiorstwa oraz egzamin końcowy.
 • Marketing Operational – prowadzący Joao Gomes – szczegółowe zapoznacie się z każdym z elementów 4P, poznanie strategii marketingowych, zasad działania marketingu w różnego rodzaju przedsiębiorstwach itd.
  Zaliczenie: różne mini projekty na każde zajęcia, końcowy projekt dotyczący obecnego 4P danego przedsiębirostwa oraz wymyślenia nowego produktu/usługi dla tego przedsiębiorstwa i stworzenie nowego 4P, egzamin końcowy.

Porto_de_Lisboa_(3)Źródło: wikipedia.org

ESN/International Office

Każdy przyjezdny student dostaje swojego buddy, który zazwyczaj jest bardzo pomocy i pomaga zorientować się w życiu uniwersytetu. International Office też działa bez zarzutu i stara się pomóc przybiliżyć życie w Lizbonie. Każdy student na samym początku dostaje pakiet, w którym znajdują się takie rzeczy jak:

 • karta SIM,
 • mapa,
 • wniosek o kartę miejską,
 • opis uczelni,
 • opis aktywności podczas Orientation Week.

Kontakt mailowy jest bardzo dobry, zwykle odpowiadają na wiadomości w ciągu 24h.

Lokalny ESN działa bardzo prężnie organizują wycieczki, zwiedzanie Lisobny (za darmo). Istnieje możliwość także dalszych wycieczek już za opłatą. W mieście funkcjonuje tez Erasmus Life Lisboa (ELL). Organizowane są aktywne niedziele (sport), leniwe soboty (odpoczynek na plaży), powtalne obiady, koncerty muzyki fado.

Życie studenckie

Na uczelni działa wiele organizacji studenckich. Są takie wydarzenia jak International Village, gdzie studenci starają się przybliżyć kulturę, język, kuchnię swojego kraju innym, mini festiwal muzyczny, Track Food Festival na terenie kampusu.

Torre_de_Belem_1Źródło: wikipedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s