Padwa – Università degli Studi di Padova

dnia

Padwa jest to miasto znajdujące się w północnej części Włoch. Podobnie jak w przypadku polskiego Trójmiasta, Padwa wraz z Wenecją oraz Treviso jest często uznawana za jeden obszar metropolitarlny. W mieście znajduje się średniowieczny uniwersytet, właśnie Università degli Studi di Padova, w którym nauczał Galileo Galilei. Został on założony w 1222 roku; to również tutaj w 1678 roku po raz pierwszy dypolom otrzymała kobieta. Kolejnym rekordem jest najstarsza sala anatomiczna (operacyjna), jak również najstarszy na świecie ogród botaniczny.
Jak w przypadku większości miast włoskich w Padwie również znajduje się dużo wąskich, krętych uliczek, wiele piazze, jak również mostów – Padwa znajduje się nad rzeką Brentą. Podobno jest to najstarsze miasto w regionie. Znane jest ze swojej zachwycającej kaplicy (Cappella degli Scrovegni), w której znajduje się wiele fresków o charakterze biblijnym. Równie dużą atrakcją jest Palazzo della Ragione z zachwycającym holem. Oczywiście w mieście znajduje się także wiele kościołów wartych odwiedzenia oraz także zakonów. Najstarszym kościołem jest Santa Sofia, w którym znajduje się także krypta.
Padwa jest ważnym centrum przemysłowym, gdzie przecinają się różne strefy handlowe. Jednak jest to głównie miasto studenckie, gdyż ze względu na uniwersytety jest ich bardzo dużo w mieście, także z zagranicy. Miasto szczególnie wieczorami pokazuje swój urok, gdy wszyscy spędzają swój czas w kawiarenkach, pizzeriach na placach. Wszyscy ludzie w Padwie są niesamowicie otwarci, jednak trzeba pamięać, że niewiele z nich posługuje się językiem angielskim. Łatwo jednak jest nauczyc sie podstaw włoskiego, bo wszyscy są bardzo chętni do pomocy i rozmowy.
W Padwie rozgrywa się akcja jednej ze sztuk Shakespeare’a, Poskromienie złośnicy.

Padova_juil_09_183_(8188786528)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda w Padwie może przeczyć stereotypom o słonecznej Italii. Na pewno jest cieplej niż w Polsce, ale nie należy myśleć, że tropiki są zawsze. Może być dość chłodno. Okres jesienny jest deszczowy, temperatura oscyluje wokół 17-20 °C. Im bliżej grudnia, tym zimniej. Świeci jednak słońce, nie jest pochmurno. Grudzień, styczeń i luty są jak polskie przedwiośnie – w ciągu dnia temperatura sięga do 10 °C, a w nocy mogą być przymrozki. Nie należy się również dziwić mgłom oraz panującej wilgoci.

Koszty utrzymania

Włochy, jak większość krajów Europy Zachodniej są stosunkowo drogie dla Polaków. Warzywa, owoce, czyli teoretycznie rzeczy , które powinny być tanie, są drogie. Tanimi artykułami są makarony, wina, pizze. Nasi studenci polecają robić zakupy w supermarkecie Ali, gdzie po wyrobieniu karty stałego studenta ceny są przystępne. Równie tanim marketem jest Prix, podczas gdy sklepy takie jak Pam i Despar są już zdecydowanie droższe. Na obrzeżach miasta są Lidle. Na jedzenie wydaje się około 300 euro. Chleb kosztuje około 70 eurocentów, woda 30 eurocentów, a mleko 1 euro. Tanie jest za to jedzenie na mieście – pizza kosztuje tylko 3,5 euro. Większość studentów stwierdza, że stypendium nie wystarcza na wyrównanie kosztów pobytu.

Nasi studenci polecają korzystanie z akademików – Padwa to miasto studenckie, jest ich tam pod dostatkiem. Za 275 euro można wynająć pokój jednoosobowy ze wspólną łazienką, 300 euro pokój jednoosobowy z własną łazienką, 225 euro pokój dwuosobowy. Residenza Cornaro to akademik usytuowany na północy miasta, pół godziny pieszo do centrum, 15 minut od stacji kolejowej. Mimo, że akademik znajduje się w dość nieciekawej okolicy (dzielnica Arcella), to nasi studenci bardzo go polecają. W akademiku znajdują się trzy kuchnie. Panuje w nim bardzo przyjazna atmosfera. Warto przywieźć ze sobą kabel do internetu, sprzęt kuchenny, pościel oraz poduszkę.
W Padwie istnieje komunikacja miejska, jednak to rower jest głównym środkiem transportu większości mieszkańców. Autobusy są drogie i często stoją w korkach, dlatego rower jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

TorreanzianiPDerbewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Nasi studenci najlepiej oceniają na Università degli Studi di Padova poziom prowadzonych zajęć oraz podejście prowadzących do studentów. Nieco niższe noty otrzymała atmosfera panująca na uczelni. Egzaminy również to nie przelewki. Umiejętności praktyczne wyniesione z zajęć są różnie oceniane.
Ksero jest wszędzie, jedna kartka to koszt około 5 eurocentów. Z bibliotek nie można wypożyczać książek na cały semestr, dlatego trzeba się pogodzić z dodatkowymi wydatkami na ksero – ksiązki i ich fragmenty są często potrzebne na zajęciach.

Opis niektórych kursów:

  • Economics of Human Capital (prof. Thomas Bassetti) – zajęcia odbywały się po 6 godzin w tygodniu, ale trwały tylko do połowy semestru. Ciekawie prowadzone, momentami zagadnienia bywały trudniejsze, egzamin nie był trudny, aczkolwiek nie dostawało się zaliczenia za nic, trzeba było trochę przysiąść. Dostępna udostępniona książka w PDF + prezentacje wystarczyły do nauki. Wykładowca bardzo sympatyczny, chętny do pomocy, na początku każdych kolejnych zajęć robił powtórkę z poprzednich tematów i często dzięki temu rozwiewał wszelkie wątpliwości. Można było zdobyć dodatkowe punkty poprzez zrobienie prezentacji. Dodatkowo istniała możliwość podejścia do egzaminu w terminie zerowym w połowie semestru. Zaliczenie pisemne, pięć pytań otwartych.
  • Developmental Psychology (prof. Teresa Farroni, prof. Ughetta Moscardino) – za te zajęcia było aż 9 ECTS, więc odbywały się przez cały semestr, 3 razy w tygodniu po 1,5h. Były prowadzone przez dwie osoby. Obie Panie bardzo miłe, zajęcia całkiem ciekawe, wypełnione różnymi przykładami, filmami itd. Zaliczenie ustne z obu części. Do nauki należało posiadać książkę, bo na prezentacjach nie było wystarczającego materiału do nauki.
  • Religions and Human Rights (prof. Giuseppe Giordan) – zajęcia z początku były ciekawe, jednak z czasem coraz bardziej traciły konkretną treść. Prowadzący bardzo lubi dyskusję, zwraca uwagę kto pojawia się na zajęciach. Na przedmiocie tym było wielu gości z innych uniwersytetów, wiele prezentacji, a ostatecznie na zaliczenie trzeba było przyswoić zupełnie inne dwie książki. Dodatkowo każdy musiał zrobić prezentację jednego rozdziału z książki + esej na ten temat. Zajęcia te zabrały mnóstwo mojego czasu wolnego, a wysiłek był niewspółmierny do efektu. Zaliczenie było pisemne, pięć pytań otwartych.


OrtoBotPadova_Porta_ovestwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

ESN Padova działa bardzo aktywnie, organizują oni mnóstwo imprez i wycieczek, zdecydowanie wypełniają czas wolny. Każdy ma przydzielonego swojego mentora, buddy, którzy pozostają w kontakcie mailowym przez przynajmniej początkowy okres pobytu. Później jest już z tym różnie, jednak zazwyczaj pozostaje się ze swoim mentorem w stosunkowo częstym kontakcie.
Pomoc Intenrational Office juz od pierwszych etapów współpracy była doskonała. Koordynator od samego początku informował co należy robić i szybko odpowiadał na maile.

Życie studenckie

W centrum można też znaleźć mnóstwo barów oferujących zniżki dla studentów. Obowiązkowym, tradycyjnym dla regionu drinkiem jest spritz, który pije się bardzo często.
Jedym z głównych miejsc w mieście jest Piazza dei Signori, gdzie mnóstwo młodych ludzi spotyka się, by spędzić wieczór w gronie znajomych. Powszednim zwyczajem jest przygrywanie na różnych instrumentach. Gdy robi się zimniej, Piazza dei Signori pustoszeje, ale zamiast tego pojawiają się imponujące dekoracje świąteczne. Padwa jest idealnie położona jeśli chodzi o turystykę – Wenecja pół godziny pociągiem, Werona godzinę, Bolonia godzinę, piękne Dolomity dwie godziny i mnóstwo urokliwych małych wiosek wokół. W ten sposób można zwiedzić całą atrakcyjną północ Włoch.


OLYMPUS DIGITAL CAMERAwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s