Namur – Université de Namur

dnia

Namur jest to miasto w Belgii znajdujące się dokładnie na przecięciu trzech różnych obszarów. Językiem obowiązującym jest francuski, a nie tak jak w sporej części Belgii flamandzki. Nie jest zaskakujące, że historia Namur rozpoczyna się już w czasach celtyckich. Następnie rzymianie pod wodzą Juliusza Cezara przejęli miasto, potem Merowingowie, Burngrudzii. Bogata historia miasta przejawia się w pięknej architekturze, mimo jego zaangażowania w działania wojenne zwłaszcza podczas wojen napoleońskich. W późniejszym okresie Namur było też obiektem ataku ze strony Niemiec podczas I Wojny Światowej.
Namur jest ważnym ośrodkiem ekonomicznym produkującym dobra skórzane, metalowe, porcelanę. Przez miasto przechodzi ważny węzeł kolejowy, a jego położenie nad brzegiem rzeki jest dodatkowym atutem.
Namur to także popularne miasto turystyczne. Znajduje się w nim cytadela oraz katedra, która jest wpisana na listę UNESCO. Do tego w mieście działają muzea sztuki oraz archeologiczne. Kolejną atrakcją jest odtwarzanie bitwy Combat de l’Échasse d’Or, gdzie dwie drużyny ubrane w średniowieczne stroje toczą bój.
Nie jest to bardzo liczne miasto, mieszka w nim ok. 100 tys. osób, z czego spora część to studenci. Mieszkają oni w akademikach zwanych Kotami mających charakterystyczne dla Belgii tradycje.

01-Namur-290305_(5)_JPGwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

 

Pogoda

Jak w całej Belgii, pogoda nie rozpieszcza. Pada dużo, pojawiają się mgły, a w powietrzu przez większość roku utrzymuje się wilgoć. Jednak temperatura jest zawsze o parę stopni wyższa niż w Polsce. Chmury są na niebie pratycznie przez cały czas. Warto pomyśleć albo o zabraniu wielu par obuwia albo o obuwiu przeciwdeszczowym.

Koszty utrzymania

Jedzenie najlepiej kupować w supermarkecie Colroyt. Trzeba liczyć się zwydawaniem około 250-300 euro miesięcznie na jedzenie.  Chleb jest bardzo drogi, bochenek kosztuje około 2,5 euro. Woda to już 70 eurocentów, a litr mleka to 1,5 euro.  Pokój w akademiku to jest koszt około 250 euro miesięcznie. Należy zabrać ze sobą jednak własną pościel, a panujące w nim warunki są średnie. Kuchnia i łazienka są współdzielone z 6 innymi osobami, jednak uczelnia opiekująca się akademikami szybko i sprawnie działa w przypadku różnych awarii.

01-Namur-290305_(1)_JPGwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Dla większości naszych studentów pobyt w Université de Namur był bardzo pozytwnym przeżyciem. Podczas zajęć panuje świetna atmosfera, wykłady prowadzone są w budzący zainteresowanie sposób. Poziom jest także wysoki, jednak prowadzący są mili oraz chętni do pomocy. Prace są bardzo surowo oceniane, a egzaminy przybierają forme ustną, pisemną, wypracowania, prezentacji itd. Można nauczyć się wielu praktycznych umiejętności.
Na uczelni jest dostęp do komputerów oraz biblioteki, ksero znajduje się także w pobliżu kampusu. Na terenie uczelni jest także bufet, jednak ceny tam obowiązujące są stosunkowo wysokie. Każdy wydział ma swoje tzw. circles, czyli takie polskie koła nakowe, gdzie studenci spotykają się, aby pograć w gry, podyskutować czy wypić piwo (można je kupić na terenie uczelni 🙂 ).
Uczelnia oferuje darmowy kurs j. francuskiego na wszystkich poziomach.

Namur-010707_(9)_JPGwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Koordynator programu Erasmus+ jest bardzo pomocny, warto się go o wszystko pytać. Odpowiada szybko na maile, a kontaktować sie można z nim na wiele sposobów. Zwykle nie ma zbyt wielu „erasmusów”, około 30 osób na semestr. Każdy z przyjeżdżających ma swojego mentora, który zajmuje się pomocą przy zakwaterowaniu, a także oprowadza po uczelni.

Życie studenckie

Uniwersytet dostarcza wielu rozrywek: są miejsca z piłkarzykami, jak również koncerty i festiwale. Z tej okazji można wziąć udział w wielu zabawach, np. w grze laserowej. Od poniedziałku do piątku są organizowane wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, spektakle, warsztaty tańca.

W maju organizowany był bardzo duży festiwal, a studenci angażowani byli w budowę miejskiej plaży. W trakcie festiwalu odbywały się seanse kinowe na plaży, turniej siatkówki, koncerty itp.

Namur_by_Night_2_Luc_Viatourwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s