Leipzig – HHL Leipzig Graduate School of Management

dnia

Leipzig to największe miasto w Saksonii i jedno z największych w Niemczech w ogóle. Ma ono bogatą historię i w różnych okresach pełniło wiele ważnych ról – począwszy od znaczenia handlowego już podczas czasów Imperium Rzymskiego do udziału w bardziej współczesnych wydarzeniach, jak obalenie Muru Berlińskiego. Współcześnie Leipzig jest nie tylko ważnym centrum ekonomicznym, ale wg oficjalnych badań GfK SE także najlepszym miejscem do mieszkania w całych Niemczech.

Leipzig_Skylinewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Zima w Leipzig jest umiarkowana – panuje klimat kontynentalny, jest raczej ciepło. Niewiele szans na ulepienie bałwana 🙂 Nie trzeba także martwić się o słońce – pojawia się ono stosunkowo często, zwłaszcza w miesiącach letnich. Studenci często zauważają, że zdarza się, iż przez całą zimę tylko parę dni jest zupełnie bez słońca. Nie ma również problemu ze skrajnymi temperaturami czy nadmierną wilgotnością i opadami deszczu.

Koszty utrzymania

Ceny w Leipzig są standardowe jak na miasto niemieckie. Nie zbliżają się swoim poziomem do cen berlińskich, co pozwala na w miarę swobodne gospodarowanie stypendium. Ceny w hipermarketach, takich jak Lidl czy Penny mogą przyjemnie zaskoczyć. Warto robić zakupt w Aldi, Kauflandzie czy Rewe. Na żywność wydaje się ok. 100-120 euro – bochenek chleba kosztuje około 80 eurocentów, woda tylko 20 eurocentów, natomiast jedzenie typu Big Mac to już wydatek rzędu  4 euro.

Leipziger_operwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki mieszkaniowe

W Leipzig istnieje dobra infrastruktura mieszkaniowa. Można wynająć pokój w akademiku i jest to wydatek rzędu około 180-200 euro. Jednak na podobnym poziomie kształtuje się wysokość czynszu za pokój jednoosobowy w zwykłym mieszkaniu. Cena za kawalerkę jest proporcjonalnie wyższa – kształtuje się w okolicach 300 – 350 euro. Popularne i dobrze oceniane są jednak tzw. Studentenwohnheim, czyli domy studenckie oraz inne ośrodki mieszkalne na terenie kampusów studenckich. Leipzig jest miastem nastawionym na studentów i dlatego też nie ma większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum w samym centrum. Szeroka oferta pozwala na dokonanie dobrego wyboru bez konieczności wcześniejszego przyjazdu czy wynajmu na ostatnią chwilę.
Bilet miejski kosztuje 100 euro na semestr.

Uczelnia

W ocenie naszych studentów uczelnia HHL Leipzig Graduate School of Management nie zaprezentowała się najlepiej. Umiarkowanie oceniono atmosferę panującą podczas zajęć, a także podejście prowadzących do studentów. Poziom nauczania także nie jest najwyższy. Jednak wyposażenie uczelni jest bardzo dobre, są komputery, ksero, biblioteka jest czynna przez 24h/dobę – także w weekendy! Są specjalne sale do nauki, także grupowej, gdzie znajdują się telewizory, rzutniki oraz komputery.

Wszystkie zajęcie prowadzone są po angielsku. Zaliczenie ma różne formy, najczęściej jest to projekt w grupach, czasem egzamin końcowy. Wszystkie kursy zaczynają się i kończą w różnych terminach, zatem nie ma sesji egzaminacyjnej na koniec semestru, tylko trzeba pracować systematycznie. Nie ma taryfy ulgowej dla studentów z Erasmusa+. Największym wyzwaniem jest zapewne tzw. overnight assigment, polegający na tym, że dostaje się temat projektu o 18, a gotowy musi być na 8 rano następnego dnia. 12 godzin pracy bez snu 🙂

Neues_Rathaus_Leipzig_2010wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN

Kontakt z International Office jest bardzo dobry – rozpoczyna się jeszcze przed wyjazdem, a wszelkie instrukcje są przesyłane na e-mail. Nie ma mentorów, ale za to pomocne panie z biura Erasmusa+ służą pomocą w razie potrzeby.

Rozrywka

Leipzig jest świetnym miejscem do rozpoczęcia wielu wycieczek – zwłaszcza w kierunku Czech oraz oczywiście w pozostałe rejony Niemiec. Poza tym, miasto ze względu na to, że jest także celem turystów, dostarcza wielu możliwości do innych rozrywek. Szeroka oferta kawiarnii oraz klubów nocnych przypomina nieco klimat charakterystyczny dla Berlina.

Grassimuseumwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s