Madryt – ESIC Business & Marketing School

dnia

Madryt to niesamowite miasto. Stolica Hiszpanii urzeka pięknem, niepowtarzalną atmosferą, mnóstwem zabytków, restauracji i klubów. W porównaniu do innych europejskich stolic takich jak Paryż czy Dublin, ceny są relatywnie niskie. Według naszych studentów jest to świetny wybór na wyjazd w ramach Eramusa + 😀

Pogoda

W semestrze zimowym warunki pogodowe w Madrycie są bardzo przyjemne. Najniższa temperatura to ok. 0 stopni w styczniu (w  nocy), najwyższa zaś ok. 36 na końcu sierpnia. Przeważa słoneczna, często bezchmurna pogoda. Deszcz pada rzadko, osobiście doświadczyłem dwóch ulew i kilku deszczowych dni. Wilgotność powietrza jest niska, do czego na początku ciężko jest się przyzwyczaić. Warto jest używać kremu nawilżającego do rąk i twarzy, a także postawić na grzejniku szklankę z wodą.

Palacio_de_Comunicaciones_-_01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

 

Koszty utrzymania

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty utrzymania w Madrycie oraz atrakcyjność pobytu w mieście, to stosunek ten jest bardzo pozytywny. Stypendium zazwyczaj wystarcza na pokrycie różnic w kosztach utrzymania między Hiszpanią a Polską. Aby wynająć pokój jednoosobowy, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 340-450 euro miesięcznie. Dużo zależy od dzielnicy, w której chcemy zamieszkać. Bilet miesięczny na większość form transportu publicznego (metro, pociągi miejskie, większość autobusów) działający we wszystkich strefach (można dojechać nawet do Toledo czy La pedriza) kosztuje 20 euro miesięcznie. Na jedzenie musimy przeznaczyć ok. 150-250 euro miesięcznie, w zależności czy gotujemy sami czy częściej jemy „na mieście”.

Puerta_de_Alcalá_-_06wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki mieszkaniowe

ESIC nie posiada akademików, dlatego pozostaje szukanie czegoś „na własną rękę”. Łatwo znaleźć jest portale internetowe, na których osoby wynajmujące wstawiają swoje ogłoszenia. Z doświadczenia jednak wiemy, że ciężko jest z kimkolwiek się skontaktować. Jeśli znamy język hiszpański, najlepszym sposobem jest próba nawiązania kontaktu telefonicznego – na maile mało kto odpowiada. Poza tym, wynajmujący wolą dogadać się z kimś na miejscu, niż czekać na przyjazd studenta zagranicznego. Z tych powodów polecamy firmę pośredniczącą www.aluni.net. Oferuja ona pokoje w mieszkaniach studenckich, zazwyczaj załatwia wszelkie formalności za wynajmującego. Korzystając z ich usług można być pewnym warunków panujących w wynajmowanym mieszkaniu (grzejnik, okno w pokoju, co dwa tygodnie wizyta Pani sprzątaczki, itp.), jak również miłej i rzeczowej obsługi przez biuro. Jeśli chodzi o dzielnice, to polecamy centrum, okolice Principe Pio czy Casa de Campo, Moncloa, Arguelles (głównie z powodów logistycznych – łatwy dojazd do Pozuelo, gdzie znajduje się uczelnia).

EstacionAtochaMadrid2wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

ESIC to prywatna uczelnia ekonomii i biznesu, jedna z najlepszych w Hiszpanii. Jej oddziały znajdują się w różnych miastach w kraju. Jest bardzo dobrze wyposażona, dostęp do komputerów, kser, internetu i innych udogodnień jest bezproblemowy. W głównej części budynku znajduje się stołówka i kawiarenka (racjonalne ceny). Prowadzący są kontaktowi i mocno zaangażowani w swoją pracę. Najczęściej są to osoby niezwykle doświadczone, pracujące już od wielu lat w branżach związanych z charakterem prowadzonych przez nich przedmiotów. Ze względu na obowiązek hiszpańskich studentów do odbycia ostatniego roku studiów w języku angielskim, oferta kursów jest szeroka i nie istnieje możliwość, że nie zostaną one otwarte bądź wykładowca będzie znał jedynie język hiszpański. Zajęcia trwają od 16-22.

Opis niektórych kursów

Strategic Brand Managament – przedmiot o tworzeniu i zarządzaniu marką, prowadzony przez anglika (Peter Boland), dosyć ciekawy. Aby uzyskać zaliczenie należy przygotować projekt grupowy i zdać egzamin (składa się 4-5 pytań opisowych).

Corporate Image – przedmiot o zarządzaniu wizerunkiem firmy. W zależności od zainteresowań może zostać uznany za interesujący, prowadząca jednak nie czyni go atrakcyjnym. Aby uzyskać zaliczenie należy przygotować obszerną prezentację grupową, a także zdać egzamin. Egzamin wydaje się prosty, chociaż wielu studentów (zagranicznych jak i hiszpańskich) ma problem w uzyskaniu 5 (skala ocen: 1-10, od 5 zaliczenie).

Spanish – język hiszpański, w zależności od poziomu umiejętności zostaje się przydzielonym do odpowiedniej grupy. Warto rozpocząć czy kontynuować naukę hiszpańskiego ( 2 godziny tygodniowo).

Relational, Direct and Interactive Marketing I – przedmiot na temat współczesnych form marketingu, prowadzony przez osobę z dużym doświadczeniem, zarządzającego własną firmą (Oscar de la Vega). Zdecydowanie „na czasie”, może istotnie pomóc w zakresie prowadzenia działań marketingowych. Kurs kończy się trudnym egzaminem.

International Marketing – najlepszy kurs w jakim uczestniczyłem. Prowadzący jest niesamowity, posiada obszerną wiedzę teoretyczną a przede wszystkim praktyczną. Jest osobą otwartą, dowcipną, a przy tym wymagającą (Jesus). Przedmiot polega na ciągłej pracy w grupach (różnych), rozwiązywaniu case’ów i prezentacji ich wyników na kolejnych zajęciach. Taka froma zajęć sprawia, że są przyjemne i dużo się z nich zapamiętuje. Aby uzyskać zaliczenie należy pracować na zajęciach, przygotować projekt grupowy oraz zdać egzamin.

Econometrics – podstawowy kurs ekonometrii, w porównaniu z ekonometrią na UEP dosyć łatwy. Podczas semestru są dwa testy i dwie prezentacje grupowe. Jeśli z obydwu testów średnia ocen wynosi przynajmniej 7, zostajemy zwolnieni z egzaminu.

Economic Environment – przedmiot o środowisku ekonomicznym, w praktyce to bardzo podstawowa makroekonomia. Zasady zaliczenia takie jak przy Econometrics, jednak bez prezentacji. Prowadząca miła i kompetentna, używa wielu przykładów „z życia wziętych”.

1200px-Templo_de_Debod_-_01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

International Office

International Office działa bez zarzutu. Odpowiedzi na maile są natychmiastowe, biuro jest otwarte prawie cały dzień. Zasady są jasne i klarowne, studenci o wszystkim informowani są w odpowiednim czasie. ESIC nie ma oddziału ESN, jednak w Madrycie działa firma CityLife, która pełni podobne funkcje (pomoc przy znalezieniu mieszkania, organizacji imprez, wycieczek itp.).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s