Villeneuve d’Ascq (Lille) – Université Lille

dnia

Lille jest to miasto znajdujące się w północnej części Francji tuż przy granicy z Belgią. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków miejskich we Francji. W związku z tym, że te tereny były osiedlone już na 2 tysiące lat p.n.e., to w mieście można znaleźć pozostałości fragmentów różnych historycznych budynków czy ruin. Lille znajduje się na obszarze historycznego regionu Flamandii, którego cechą charakterystyczną są budynki zbudowane z czerwonej oraz brązowej cegły. Wiele budynków mieszkalnych ma bardzo charakterystyczny typ – bardzo wąskie domy mające dwa/trzy piętra oraz malutki ogród na tyłach. Można łatwo sobie je skojarzyć z architekturą angielską czy holenderską – właśnie to świadczy o odmienności Lille na tle reszty Francji.
Najbardziej znanymi obiektami w Lille są katedra, cytadela oraz aż trzy ogrody botaniczne. Jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście jest odbywający się cyklicznie we wrześniu targ. Ponad 3 miliony osób odwiedza wtedy Lille i jest to jedno z największych takich wydarzeń w całej Europie. Szczególną rolę odgrywa wtedy pchli targ, gdzie można znaleźć absolutnie wszystko – do antyków wartych fortunę do drobiazgów o charakterze raczej sentymentalnym 🙂
W Lille funkcjonuje transport miejski, który uznawany jest za jeden z najnowocześniejszych we Francji. Jest metro, tramwaje, busy, trasy rowerowe oraz lotnisko. Do tego w mieście działa też port. Droga do Paryża to tylko 3h autobusem, blisko jest też do Amsterdamu, Londynu. Ceny za przeloty czy przejazdy tez nie są bardzo wysokie.
Lille to miasto studenckie – przebywa tutaj około 110-120 tysięcy studentów, którzy mają do wyboru bardzo szeroką ofertę uniwersytetów i uczelni wyższych.
Ekonomia miasta zdecydowanie opiera się na usługach – ponad 91% osób zatrudnionych w regionie pracuje włąśnie w sektorze usług.

Lille_vue_gd_placewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda w Lille jest typowa dla rejonów północnej Francji oraz Belgii: pada. Dużo, niespodziewanie i często 🙂 Lata nie są za upalne, ale zimy też nie straszą, nie trzeba się martwić kozakami. Można średnio określić, że temperatura jest tak o 5°C wyższa, niż średnia temperatura w Polsce, przy czym zimą ta różnica się pogłębia.

Koszty utrzymania

Na terenie kampusu znajdują się trzy restauracje/kafeterie. Warto tam jadać posiłki, gdyż za trzydaniowy obiad płaci się 3,25 euro. Menu zmienia się codziennie, wybór jest duży, a całość działa niczym szwedzki stół. Niedokończony posiłek można zabrać ze sobą 🙂
Uczelnia ma dwa rodzaje akademików: starsze i tanie, gdzie pokoje są małe oraz te drugie (nazwane „REEFLEX Residence Internationale”), gdzie pokoje są droższe, nowsze  i większe. Czynsz w REEFLEX jest porównywalny do czynszu za pokój w mieszkaniach studenckich w Lille. Każdy pokój jest inaczej wyposażony, ale w tym samym stylu. Są krzesła, jest łóżko, biurko. Trzeba wziąć ze sobą lub kupić na miejscu kołdrę oraz poduszkę, lampkę, czajnik – tego brakuje na stancji. Tak samo z wyposażeniem kuchni czy sprzętem do sprzątania. Czasem może być problem z ciepłem w pokoju – są one dość wysokie, jak nasze kamienice, i po prostu jeden grzejnik może nie wystarczyć. Ceny to 371 euro za pokój ok. 18m2 oraz 430  euro za pokój  ok. 23m2.
Bilet miesięczny, który jest bardzo przydatny kosztuje 28 euro.

Ceny w Lille kształtują się na następującym średnim poziomie: za chleb zapłaci się około 1 euro, woda to jest 20-50 eurocentów, natomiast mleko jest już standardowo droższe, bo okło 80 eurocentów. Studenci zaopatrują się w Auchan, który znajduje się około 20 minut pieszo lub 2 przystanki metrem od akademików. Jeśli żyje się stosunkowo oszczędnie, to miesięcznie wydaje się na żywność oraz produkty kosmetyczne/higieniczne około 150 euro. Większość studentów zwraca uwagę, że otrzymywane stypendium nie wystarczyło na wyrównanie różnic.

Lille_rue_de_la_cléwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Językiem wykładowym na Université Lille jest francuski. Nasi studenci przeciętnie oceniają swój pobyt na uczelni. Atmosfera panująca podczas zajęć i podejście prowadzących były w porządku, nie było żadnych nieprzyjemności, jednak sposób prowadzenia zajęć był umiarkowanie zadowalający. Mimo wszystko można było wynieść z kursów praktyczne umiejętności.
Uczelnia ma nieco kulawy system administracyjny. Aby wybrać przedmioty, należało chodzić do każdego biura i prosić o plany zajęć, a następnie dopiero wybierać przedmioty.
Każdy z profesorów ma przypisaną własną sekretarkę, która odpowiada za komunikację ze studentami, wysyłanie wyników, ustalanie terminów oraz przesyłanie materiałów na i z zajęć. Jednak ten system nie zawsze działa sprawnie.
Na uczelni jest swobodny dostęp do komputerów w bibliotece. Biblioteki są dwie i bardzo dobrze wyposażone w bieżące pozycje (przynajmniej z dziedziny ekonomii, finansów i księgowości). W bibliotekach są także stoły i przestrzenie do nauki. Istnieje także tzw. Sala Zasobów, gdzie można również wypożyczyć książki, ale pod surowym zakazem nie można rozmawiać.
Na terenie kampusu jest tylko jedno ksero znajdujące się w Centrum Zasobów, cała reszta jest poza kamusem (ok. 10 minut od niego).
Jakość kursów jest różna. Można trafić na bardzo słabe (głównie z winy prowadzących). Przedmioty na poziomie UG są prostsze i łatwiejsze do przyswojenia, jak również lepiej prezentowane. Zapisy na konsultacje są indywidualne. Panuje system odwiedzin – żeby poznać wynik egzaminu, termin zaliczenia należało iść do danego sekretariatu i przeczytać ogłoszenia wywieszone na tablicy ogłoszeń.

Lille_bourse_profilwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

International Office było w tym przypadku umiarkowanie pomocne. Raz w tygodniu w Biurze Relacji Międzynarodowych pojawia się Koordynator ETCS, ale on raczej zajmuje się skomplikowanymi przypadkami oraz dopełnianiem formalności. Poza tym w biurze znajduje się jeszcze jedna pani, która nie zawsze potrafi pomóc. Należy liczyć się z tym, że żeby coś załatwić będzie trzeba odwiedzić biuro wielokrotnie.
Można skorzystać z pomocy ESN jeśli chodzi o wybór mentora, buddy. Jest to opcjonalne.

Życie studenckie

Uniwersytet oferuje wiele zajęć sportowych (nieobowiązkowych), które działają jak nasz WF – chodzi się na określone zajęcia o określonej godzinie. Można również za 10 euro kupić kartę Multisport i uczęszczać na wszystkie zajęcia o dowolnej godzinie 🙂
Poza tym w Lille, oprócz rozrywek kulturalnych, działa wiele kawiarni, pubów, barów, restauracji. Miasto na pewno oferuje wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Lille_CCI_2wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s