València – Universitat de València

dnia

València jest to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii. W mieście mieszka 1,5 miliona osób oraz działa piąty co do wielkości przeładunku port na świecie. Tak jak większość miast w Hiszpanii, València została założona przez Rzymian na wiele lat przed naszą erą. Miasto jest znane ze swojej katedry, z Llotja de la Seda (gotycki budynek zawierający olśniewającą salę kolumnową) oraz różnych festwiali kulturalnych. València jest bardzo silnie związana ze sztuką, oprócz funkcjonowania wielu międzynarodowych oraz narodowych instytucji (np. Instytutu Sztuki Współczesnej), to w mieście znajdują się także muzea, w których przechowywane są kolekcje prac najsłynniejszych hiszpańskich artystów jak Goya, El Greco czy  Velázquez. Najbardziej znanym festiwalem odbywającym się w Valèncii jest Falles podczas którego przygotowuje się specjalne marionetki nazywane ninots. Dodatkowo w pobliskim mieście Buñol obywa się też La Tomatina, czyli tradycyjna walka na pomidory.
València znajduje się na brzegach rzeki Turia, a w szerszym spektrum, to należy jej szukać na mapie w rejonie Półwyspu Iberyjskiego.
W mieście rozwija przemysł telekomunikacyjny oraz transportowy, równie ważne są tutaj sektory turystyczne czy przemysłu ciężkiego. Jednak w ciągu ostatniej dekady València mocno ucierpiała w związku z kryzysem panującym w całej Hiszpanii i do teraz nie udało jej się w pełni wrócić do stanu przedkryzysowego.
Miasto posiada swoją własną komunikację, w tym lotnisko, oraz współdzielony z innymi pobliskimi miastami system dzielenia rowerów (działa on jak rowery miejskie, jednakże pomiędzy wieloma miastami).
W Valèncii oficjalnie posługuje się dwoma językami: hiszpańskim oraz walencjańskim.

W Valèncii swoje korzenie ma także paellea, jedna z przyjemniejszych rzeczy, które dała światu kuchnia hiszpańska 🙂

Mirador_del_pujolwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Jak to w Hiszpanii, nie ma co martwić się o pogodę. Zimy są bardzo łagodne, a lata ciepłe lub bardzo ciepłe. Najcieplej jest w sierpniu, gdy temperatura latem nawet w nocy oscyluje wokół 23 °C. Zimą spada ona do 9°C. Także przez cały rok można się cieszyć słońcem. Jedynym mankamentem może być duża wilgotność panująca w mieście, która może byc męcząca dla niektórych. Oczywiście należy mieć na uwadze, że tak jak w całej Hiszpanii w Valènci budynki również budowane są w taki sposób, żeby osobom w nim przebywającym było jak najchłodniej. W konsekwencji może się okazać, że w grudniu cieplej będzie na zewnątrz, niż w domu. Należy pomyśleć jednak o jakichś dodatkowych, ciepłych strojach 🙂

Koszty utrzymania

Koszty związane z jedzeniem oscylują wokół 300 euro miesięcznie. Chleb kosztuje 70 eurocentów, tyle samo woda mineralna, natomiast mleko jest droższe – około 1 euro. Na mieście można zjeść oosiłek już za 9 euro.
Nasi studenci proponują robić zakupy w takich makretach jak Consuma lub Mercadon – Supercor może być nieco za drogi jak na studencką kieszeń.
Większość studentów wynajmuje pokoje w mieszkaniach – to jest koszt około 220-250 euro na miesiąc. Należy pamiętać o skontaktowaniu się z właścicielem i uzgodnieniu, które rzeczy są w mieszkaniu, a które trzeba zabrać ze sobą. Polecane są okolice uczelni w pobliżu której znajdują się plaże, np Zucker lub Cedro oraz punkty ksero czy sklepy.
Bilet miesięczny na komunikację miejską kosztuje 40 euro.

W większości przypadków otrzymywane stypendium nie wystarczyło na wyrównanie kosztów pobytu.

Palau_generalitat9wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Nasi studenci bardzo chwalą atmosferę panującą na Universitat de València, jest ona swobodna oraz sprzyjająca edukacji. Jakościowy poziom zajęć jest oceniany nieco niżej, jednak sami prowadzący oraz ich przygotowanie do zajęć uzyskały wysokie noty. Egzaminy nie należą do trudnych. Zazwyczaj zaliczenia przyjmują formę egzaminu z teorii oraz prezentacji z praktyki. Dla osób znających hiszpański zajęcia są raczej proste. Studenci mogą korzystać także z konsultacji z prowadzącymi, jeśli mają problemy. Czasami mogą wystąpić problemy z przedmiotami, które miały się otworzyć w języku angielskim, ale zabrakło chętnych  – należy zwracać na to uwagę. Można trafić też na inny przedmiot niż się wybrało, bo zgłosiło się za mało chętnych, aby go otworzyć.
Uczelnia posiada komutery oddane do swobodnego użytku studentm, każdy wydział ma swoją bibliotekę oraz specjalne przestrzenie do nauki.

2007_Procesion_(56)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Przyjęcie było miłe – jak to w Hiszpanii bywa, bez pośpiechu i presji oraz w bardzo swobodnej atmosferze.
Będąc w Valèncii warto polubić stronę tamtejszego programu Erasmus+, gdyż dostępne są tak wszelkie informacji dotyczące organizowanych rozrywek, np. Color Run we wrześniu, wspomniane już Fallas w marcu czy Ibiza Trip w maju.

Życie studenckie

Na uczelni dzieje się bardzo dużo – sport, imprezy, pochody, atrkacje. Bardzo ciężko być na każdym wydarzeniu oraz trudno wybrać te najciekawsze. W Valèncii jest wiele klubów, imprez na plaży, wydarzeń publicznych, koncertów. Na pewno nie można narzekać na mały wybór i nudę 🙂

Sede_de_la_autoridad_portuaria_de_Valenciawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s