Mataró – TecnoCampus

dnia

Mataró jest to miasto leżące u wybrzeży Costa del Maresme. Znajduje się tylko 19 kilometrów od Barcelony. Nie jest specjalnie duże – ma ponad 122 tysięce mieszkańców. Jako że jest to miasto hiszpańskie, to fakt, że w Mataró znajduje się wiele pozostałości po posiadłościach czy łaźniach rzymskich nie powinno budzić zdziwienia. Na obszarze miasta jest także dużo winnic – kiedyś był to główny sposób utrzymywania się mieszkańców Mataró, ale obecnie odszedł on nieco na bocznicę, gdyż ekonomia miasta opiera się na turystyce oraz produkcji gruszek oraz sałaty na eksport .
Hiszpanie uwielbiają festiwale i festyny, więc nic dziwnego, że w Mataró też obchodzi się ich sporo. Do najpopularniejszych należą: karnawał i parada wielkanocna, „trzech mędrców” (czyli Trzech Króli) oraz targi takie jak Tres Tombs czy Mercat de Sant Ponç, gdzie sprzedaje się wyroby lokalne.
W Mataró nasi studenci zwracają uwagę na piękne plaże oraz malowniczy port. Historyczne centrum miasta jest także bardzo ładne.

Mataro_puertowikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

W Mataró opady występują bardzo rzadko. Temperatury pomiędzy wrześniem a grudniem wahają się w przedziale od 10 do 25 °C.  Lata są bardzo upalne i słoneczne.

Koszty utrzymania

Jak w całej Hiszpanii koszty utrzymania są wyższe niż w Polsce. Na jedzenie można wydać całkiem sporo, od 250-400 euro. Bochenek chleba kosztuje pomiędzy 1-2 auro, woda mineralna to około 50 eurocentów, a mleko jest nieznacznie droższe – 75 eurocentów. Jedzenie na mieście jest stosunkowo drogie – za posiłek zapłaci się pomiędzy 10 a 20 euro. Większość studentów uważa, że otrzymywane stypendium nie wystarcza na wyrównanie kosztów pobytu.
Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 280-320 euro.  Często wynajmuje się mieszkania grupowo. Bilet komunikacji miejskiej (na 3 miesiące) to wydatek rzędu 210 euro.

Mataro-PiC-CollRegas-6745comwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Zajęcia na TecnoCampus prowadzone są w języku hiszpańskim i angielskim. Podejście prowdzących do studentów, a także atmosfera panująca podczas zajęć bardzo przypadły naszym studentom do gustu. Stosunki pomiędzy prowadzącymi i studentami są stosunkowo nieformalne i swobodne. Nieco gorzej oceniono poziom prowadzenia zajęć, ale za to praktyczne umiejętności z nich wyniesione były już bardzo przydatne.
Na uczelni jest swobodny dostęp do drukerki oraz ksera. Jest też wypożyczalnia filmów, książek, gazet, czasopism itd. Do dyspozycji są także stanowiska i sale komputerowe. Cała uczelnia jest bardzo nowoczesna.
System nauki w Hiszpanii jest odmienny od tego w Polsce. Podczas trwania semestru zadaje się dużo zadań domowych, grupowych oraz prezentacji. Często pisze się referaty. Ma to na celu zmuszenie (tudzież zachęcenie) studentów do regularnej, systematycznej pracy. Jednak wszystko to przebiega w swobodnej atmosferze.

Santa_Maria_Mataró_Cataloniawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Kontakty z Interntional Office były raczej pozytywne, jednak sporadyczne. Wszystkie sprawy były załątwiane w miłej atmosferze, a osoby tam pracujące są bardzo uprzejme.

Życie studenckie

W mieście dostępnych jest wiele rozrywek. Sporo kin, muzeów, teatrów, jak również, jak to w Hiszpanii, wiele obiektów sportowych: siłownie, boiska, pływalnie. Do tego na plaży często organizowane są imprezy.

Catalonia-Mataro-Beachwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s